Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Židovský památník v Černovicích má připomínat lidem události Druhé světové války

09. srpna 2021
Čtení na 2 minuty

Autor Památníku Židů v Černovicích Michael Deiml včera návštěvníkům připomněl, že pohnutkou k vzniku památníku byla snaha přetnout zapomnění, které po druhé světové válce ve společnosti ve vztahu k Židům panovalo. Památník, který v obci stojí od roku 2002, si dnes v rámci Dne židovských památek přišlo prohlédnout asi 50 lidí. Čekala na ně také komentovaná prohlídka židovského hřbitova, kterým provázel hebraista a etnograf Tobiáš Smolík.

Židovské památky by se podle něho měly vnímat pozitivně. Jsou dokladem toho, že Židé k české společnosti patřili. “Tady holokaust ještě není,” zdůraznil Smolík uprostřed dochovaných náhrobků. Na černovickém hřbitově jich je asi 300, poslední pohřeb se na něm konal v roce 1942. Dnes je hřbitov upravený a upravená je také přilehlá márnice. S expozicí o historii Židů v Černovicích a o osudu rodin, které ve městě do druhé světové války žily, je součástí památníku.

První Židé se v Černovicích začali usazovat zřejmě již v 16. století. Nejvíc jich ve městě žilo v 80. letech 19. století, kdy jich bylo 138. Počet postupně klesal. V roce 1942 to bylo posledních deset rodin. Samotný památník je vlastně obnovenou cestou k márnici, kterou lemuje přes 50 kamenů, některé jsou se jmény a osudy konkrétních lidí, některé jsou bezejmenné na památku těch, jejichž osudy se nepodařilo zmapovat. Myšlenka na něj se začala rodit před 21 lety díky Michalu Arendovi, jehož dědeček patřil k černovické židovské komunitě.

Židovský hřbitov byl v Černovicích založen v polovině 17. století pro rodiny z Černovic, Nové Včelnice a Kamenice nad Lipou. V posledních 50 letech pustl a v jeho blízkosti byly postaveny zemědělské stavby. Obnovu si předsevzala pražská židovská obec, která od roku 1989 hřbitov spravuje. V rámci Dne židovských památek se dnes po celém Česku otevřelo veřejnosti přes 50 židovských památek. Na Vysočině to byla kromě Černovic také synagoga a rabínský dům v Pacově, synagoga a hřbitov v Polné, hřbitov v Humpolci, synagoga v Nové Cerekvi nebo v obci Police nebo židovské památky v Třebíči, které jsou od roku 2003 na seznamu památek UNESCO.

Akce se koná počtvrté, pořádá ji Židovská obec v Praze ve spolupráci se Správou budov a hřbitovů a. s. Matana, Federací židovských obcí ČR a regionálními židovskými obcemi.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon