romea - logo
27. ledna 2021 (středa)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žižkovské Romky našily roušky do nemocnic i pro seniory. A zdaleka nekončí

3.4.2020 10:40
Pavlína Matiová (vlevo) a Věra Horváthová šijí roušky. Foto: HFC
Pavlína Matiová (vlevo) a Věra Horváthová šijí roušky. Foto: HFC

Pavlína Matiová a Věra Horváthová jsou mladé romské kamarádky, které žijí ve stejném činžáku na pražském Žižkově. Podobně jako řadu dalších Čechů a Češek je přijatá opatření uzavřela doma. Rozhodly se volný čas a svou situaci využít k tomu, aby pomohly krizi v rámci svých možností překlenout. Už druhým týdnem tak šijí roušky do nemocnic nebo pro seniory. 

Věra Horváthová je v invalidním důchodu, její kamarádka Pavlína je zpěvačka, která přišla o řadu koncertů a představení. „Zrušili nám premiéru, chybí mi to. Není to dobré,” říká a dodává, že současně působí na konzervatoři, která naštěstí umožňuje online výuku. „Finančně mě to naštěstí tedy až tolik nepostihne.” Podobně jako další obyvatelé zůstaly i Pavlína s Věrou „uvězněné” ve svých malých pražských bytech a přemýšlely, jak by mohly v současné situaci pomoci.

Už den po vyhlášení izolace narazily na Facebooku na výzvu k zapojení do iniciativy Roušky seniorům, která se snaží zásobit ústenkami především domovy pro seniory na území metropole. Iniciativa jim dodala šicí stroj a potřebný materiál. „Šijeme už asi dva týdny,” shodují se. „Pustily jsme se do toho jednoduše proto, že to je potřeba. Když se objevila možnost stroje, nebylo co řešit,” pokračuje Věra. „Já jsem navíc sama a jak musím být doma, tak se na tom trochu uklidňuju, mám pocit, že jsem aktivní. Kdyby to mělo pomoct jen jednomu člověku, tak to má smysl,” přidává Pavlína.

Amatérské švadleny mají rozdělené role. Pavlína stříhá materiál na roušky, který pak Věra na zapůjčeném stroji sešívá. Dosud jich nadělaly bezmála tři stovky. „Měly bychom jich daleko víc, ale člověk to nemůže dělat furt. Přestávky jsou nutné, abychom to vydržely dlouhodobě,” říká Věra. „Budeme ale pokračovat, dokud bude potřeba.”

Část roušek z jejich dílny šla do Thomayerovy nemocnice, polovina pak do různých domovů pro seniory. „Je nám úplně jedno, kam jdou. Hlavně tam, kde jsou potřeba,” shodují se. Současně jim přijde důležité, aby veřejnost věděla, že se do pomoci hojně zapojují i Romové. „Myslím, že přijde doba, kdy se budou skládat účty. Dnes všichni jedeme zajedno. Je jedno, kdo to je, hlavně, že pomáhá. Až se to sklidní, přijde ekonomický průšvih a pak se začne ukazovat,” obává se Věra. „Já jsem původně nechtěla být někde vidět, ale pak mi došlo, že je důležité, abychom i my jako Romové ukázali, že nám to není jedno,” zdůrazňuje.

Roušky seniorům je jedna z iniciativ dobrovolníků, kteří se v reakci na krizi způsobenou pandemií koronaviru dali dohromady přes sociální sítě, aby pomohli řešit problém s nedostatkem potřebného ochranného vybavení v nemocnicích a domovech sociální péče. Sdružují desítky dobrovolníků z řad švadlen a řidičů, kteří roušky vytvářejí a vozí potřebným. Dosud distribuovali více než 15 tisíc textilních roušek.


Článek vyšel na stránkách vládní kampaně Hate Free Cultur.

Přečteno: 1926x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Romové, pomoc, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo