romea - logo
23. října 2020 (pátek)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Žižkovské Romky našily roušky do nemocnic i pro seniory. A zdaleka nekončí

3.4.2020 10:40
Pavlína Matiová (vlevo) a Věra Horváthová šijí roušky. Foto: HFC
Pavlína Matiová (vlevo) a Věra Horváthová šijí roušky. Foto: HFC

Pavlína Matiová a Věra Horváthová jsou mladé romské kamarádky, které žijí ve stejném činžáku na pražském Žižkově. Podobně jako řadu dalších Čechů a Češek je přijatá opatření uzavřela doma. Rozhodly se volný čas a svou situaci využít k tomu, aby pomohly krizi v rámci svých možností překlenout. Už druhým týdnem tak šijí roušky do nemocnic nebo pro seniory. 

Věra Horváthová je v invalidním důchodu, její kamarádka Pavlína je zpěvačka, která přišla o řadu koncertů a představení. „Zrušili nám premiéru, chybí mi to. Není to dobré,” říká a dodává, že současně působí na konzervatoři, která naštěstí umožňuje online výuku. „Finančně mě to naštěstí tedy až tolik nepostihne.” Podobně jako další obyvatelé zůstaly i Pavlína s Věrou „uvězněné” ve svých malých pražských bytech a přemýšlely, jak by mohly v současné situaci pomoci.

Už den po vyhlášení izolace narazily na Facebooku na výzvu k zapojení do iniciativy Roušky seniorům, která se snaží zásobit ústenkami především domovy pro seniory na území metropole. Iniciativa jim dodala šicí stroj a potřebný materiál. „Šijeme už asi dva týdny,” shodují se. „Pustily jsme se do toho jednoduše proto, že to je potřeba. Když se objevila možnost stroje, nebylo co řešit,” pokračuje Věra. „Já jsem navíc sama a jak musím být doma, tak se na tom trochu uklidňuju, mám pocit, že jsem aktivní. Kdyby to mělo pomoct jen jednomu člověku, tak to má smysl,” přidává Pavlína.

Amatérské švadleny mají rozdělené role. Pavlína stříhá materiál na roušky, který pak Věra na zapůjčeném stroji sešívá. Dosud jich nadělaly bezmála tři stovky. „Měly bychom jich daleko víc, ale člověk to nemůže dělat furt. Přestávky jsou nutné, abychom to vydržely dlouhodobě,” říká Věra. „Budeme ale pokračovat, dokud bude potřeba.”

Část roušek z jejich dílny šla do Thomayerovy nemocnice, polovina pak do různých domovů pro seniory. „Je nám úplně jedno, kam jdou. Hlavně tam, kde jsou potřeba,” shodují se. Současně jim přijde důležité, aby veřejnost věděla, že se do pomoci hojně zapojují i Romové. „Myslím, že přijde doba, kdy se budou skládat účty. Dnes všichni jedeme zajedno. Je jedno, kdo to je, hlavně, že pomáhá. Až se to sklidní, přijde ekonomický průšvih a pak se začne ukazovat,” obává se Věra. „Já jsem původně nechtěla být někde vidět, ale pak mi došlo, že je důležité, abychom i my jako Romové ukázali, že nám to není jedno,” zdůrazňuje.

Roušky seniorům je jedna z iniciativ dobrovolníků, kteří se v reakci na krizi způsobenou pandemií koronaviru dali dohromady přes sociální sítě, aby pomohli řešit problém s nedostatkem potřebného ochranného vybavení v nemocnicích a domovech sociální péče. Sdružují desítky dobrovolníků z řad švadlen a řidičů, kteří roušky vytvářejí a vozí potřebným. Dosud distribuovali více než 15 tisíc textilních roušek.


Článek vyšel na stránkách vládní kampaně Hate Free Cultur.

Přečteno: 1874x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Romové, pomoc, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo