romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Žižkovské Romky našily roušky do nemocnic i pro seniory. A zdaleka nekončí

3.4.2020 10:40
Pavlína Matiová (vlevo) a Věra Horváthová šijí roušky. Foto: HFC
Pavlína Matiová (vlevo) a Věra Horváthová šijí roušky. Foto: HFC

Pavlína Matiová a Věra Horváthová jsou mladé romské kamarádky, které žijí ve stejném činžáku na pražském Žižkově. Podobně jako řadu dalších Čechů a Češek je přijatá opatření uzavřela doma. Rozhodly se volný čas a svou situaci využít k tomu, aby pomohly krizi v rámci svých možností překlenout. Už druhým týdnem tak šijí roušky do nemocnic nebo pro seniory. 

Věra Horváthová je v invalidním důchodu, její kamarádka Pavlína je zpěvačka, která přišla o řadu koncertů a představení. „Zrušili nám premiéru, chybí mi to. Není to dobré,” říká a dodává, že současně působí na konzervatoři, která naštěstí umožňuje online výuku. „Finančně mě to naštěstí tedy až tolik nepostihne.” Podobně jako další obyvatelé zůstaly i Pavlína s Věrou „uvězněné” ve svých malých pražských bytech a přemýšlely, jak by mohly v současné situaci pomoci.

Už den po vyhlášení izolace narazily na Facebooku na výzvu k zapojení do iniciativy Roušky seniorům, která se snaží zásobit ústenkami především domovy pro seniory na území metropole. Iniciativa jim dodala šicí stroj a potřebný materiál. „Šijeme už asi dva týdny,” shodují se. „Pustily jsme se do toho jednoduše proto, že to je potřeba. Když se objevila možnost stroje, nebylo co řešit,” pokračuje Věra. „Já jsem navíc sama a jak musím být doma, tak se na tom trochu uklidňuju, mám pocit, že jsem aktivní. Kdyby to mělo pomoct jen jednomu člověku, tak to má smysl,” přidává Pavlína.

Amatérské švadleny mají rozdělené role. Pavlína stříhá materiál na roušky, který pak Věra na zapůjčeném stroji sešívá. Dosud jich nadělaly bezmála tři stovky. „Měly bychom jich daleko víc, ale člověk to nemůže dělat furt. Přestávky jsou nutné, abychom to vydržely dlouhodobě,” říká Věra. „Budeme ale pokračovat, dokud bude potřeba.”

Část roušek z jejich dílny šla do Thomayerovy nemocnice, polovina pak do různých domovů pro seniory. „Je nám úplně jedno, kam jdou. Hlavně tam, kde jsou potřeba,” shodují se. Současně jim přijde důležité, aby veřejnost věděla, že se do pomoci hojně zapojují i Romové. „Myslím, že přijde doba, kdy se budou skládat účty. Dnes všichni jedeme zajedno. Je jedno, kdo to je, hlavně, že pomáhá. Až se to sklidní, přijde ekonomický průšvih a pak se začne ukazovat,” obává se Věra. „Já jsem původně nechtěla být někde vidět, ale pak mi došlo, že je důležité, abychom i my jako Romové ukázali, že nám to není jedno,” zdůrazňuje.

Roušky seniorům je jedna z iniciativ dobrovolníků, kteří se v reakci na krizi způsobenou pandemií koronaviru dali dohromady přes sociální sítě, aby pomohli řešit problém s nedostatkem potřebného ochranného vybavení v nemocnicích a domovech sociální péče. Sdružují desítky dobrovolníků z řad švadlen a řidičů, kteří roušky vytvářejí a vozí potřebným. Dosud distribuovali více než 15 tisíc textilních roušek.


Článek vyšel na stránkách vládní kampaně Hate Free Cultur.

Přečteno: 1620x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Romové, pomoc, PrahaHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo