Zlínský kraj zvýší podporu pro romské domovníky

Zlínský kraj v příštím roce zvýší svou podporu romským domovníkům. Radní schválili uvolnění 800.000 korun z rozpočtu kraje, v předchozích letech byla částka poloviční, řekla ČTK Helena Mráčková z tiskového odboru kraje. Dotaci získá občanské sdružení Argo, které činnost dobrovolníků zajišťuje. Částku ještě musí schválit zastupitelé.
"Projekt domovnictví je jednou z důležitých aktivit, které podporují vzájemný respekt obyvatelstva i čistotu a pořádek v lokalitách. Na pozici domovníků jsou zaměstnáni romští občané, kteří zároveň působí jako prostředníci mezi Romy a ostatními občany. Tato činnost přináší užitek oběma stranám, a zvyšuje navíc zaměstnanost romské menšiny," uvedla radní Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD). "Máme dobré zpětné vazby od měst," dodala.
Mezi hlavní činnosti domovníků patří podle jejích slov udržování čistoty okolo popelnic, bytových domů a ve společných prostorách, odklízení sněhu v zimním období, udržování čistoty na hřištích a dohled nad dobrými sousedskými vztahy.
Domovnictví funguje ve Zlíně, Holešově, Kroměříži, Bystřici pod Hostýnem, Uherském Brodě a od letošního roku také ve Valašském Meziříčí. "V kraji je celkem sedm domovníků, v každém městě je jeden, ve Valašském Meziříčí dva," řekla ČTK radní.
Argo se zabývá terénním programem v romské menšině na území kraje od roku 2005, v roce 2010 začala činnost domovníků. Kraj jejich práci podporuje od roku 2013.
Ve Zlínském kraji stejně jako v celé republice přibylo takzvaných vyloučených lokalit. Ghetta se v kraji podle analýzy sociálně vyloučených lokalit nacházejí ve 13 obcích, což je o 69 procent více než v roce 2006. V celém Česku byly v roce 2006 tři stovky vyloučených lokalit a žilo v nich na 80.000 lidí. Nyní jich je přes šest stovek, jsou ve 297 městech a obcích a mají až 115.000 obyvatel. Nejvíc obcí s vyloučenými lokalitami je v Ústeckém kraji, a to 38. Za vyloučenou lokalitu autoři analýzy považují místo, kde žije aspoň 20 lidí v tísni. Jsou odkázáni na dávky, jsou bez práce, mají dluhy, nízké vzdělání či jiné problémy.
Nepřehlédněte:
- Domovníci budou dohlížet na pořádek ve čtyřech městech Zlínského kraje
- Vysoké Mýto přibírá romského asistenta a také domovníky
- Města si pochvalují práci domovníků v problémových oblastech
Kam dál:
- Charita Česká republika se distancuje od slov Stanislava Křečka o nezaměstnaných. Zdravý, bílý muž si možná práci najde, ale naše společnost je mnohem pestřejší
- Ve Zlínském kraji budou opět fungovat romští domovníci v sociálně vyloučených lokalitách
- Lidé by se do evidence nezaměstnaných už nemuseli hlásit osobně
- Slovenské železárny chtějí dát práci Romům, upřednostní je před cizinci
- Sociolog Daniel Prokop vyvrací Zemanovo tvrzení o nezaměstnanosti Romů. Shoduje se s organizací ROMEA
- Alena Zieglerová, IPSI: Tisíc Romů na kůrovce. Jak to provést a neporušit zákon
- Asociace romských podnikatelů a spolků: Místo zahraničních dělníků zaměstnejte na boj s kůrovcem nezaměstnané Romy
- Monika Bagárová podpořila účastníky projektu "Jdi za svým snem". Ten pomáhá s nastartováním profesní kariéry
- Julia Siváková z Habartova: Pracuje denně 12 hodin, do práce chodí i v sobotu, bere 20 tisíc čistého
- Zpráva Evropské komise: Romové jsou v ČR šestkrát více ohroženi chudobou než ostatní obyvatelé
- Dvě pražské neziskovky pomohly Romům sehnat práci a ušetřily státu téměř dva miliony korun
- Úřady práce budou přispívat na dopravu lidem cestujícím za prací