romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zlínský kraj zvýší podporu pro romské domovníky

27.11.2015 9:27
Úklid na sídlišti (ilustrační foto: Lukáš Houdek)
Úklid na sídlišti (ilustrační foto: Lukáš Houdek)

Zlínský kraj v příštím roce zvýší svou podporu romským domovníkům. Radní schválili uvolnění 800.000 korun z rozpočtu kraje, v předchozích letech byla částka poloviční, řekla ČTK Helena Mráčková z tiskového odboru kraje. Dotaci získá občanské sdružení Argo, které činnost dobrovolníků zajišťuje. Částku ještě musí schválit zastupitelé.

"Projekt domovnictví je jednou z důležitých aktivit, které podporují vzájemný respekt obyvatelstva i čistotu a pořádek v lokalitách. Na pozici domovníků jsou zaměstnáni romští občané, kteří zároveň působí jako prostředníci mezi Romy a ostatními občany. Tato činnost přináší užitek oběma stranám, a zvyšuje navíc zaměstnanost romské menšiny," uvedla radní Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD). "Máme dobré zpětné vazby od měst," dodala.

Mezi hlavní činnosti domovníků patří podle jejích slov udržování čistoty okolo popelnic, bytových domů a ve společných prostorách, odklízení sněhu v zimním období, udržování čistoty na hřištích a dohled nad dobrými sousedskými vztahy.

Domovnictví funguje ve Zlíně, Holešově, Kroměříži, Bystřici pod Hostýnem, Uherském Brodě a od letošního roku také ve Valašském Meziříčí. "V kraji je celkem sedm domovníků, v každém městě je jeden, ve Valašském Meziříčí dva," řekla ČTK radní.

Argo se zabývá terénním programem v romské menšině na území kraje od roku 2005, v roce 2010 začala činnost domovníků. Kraj jejich práci podporuje od roku 2013.

Ve Zlínském kraji stejně jako v celé republice přibylo takzvaných vyloučených lokalit. Ghetta se v kraji podle analýzy sociálně vyloučených lokalit nacházejí ve 13 obcích, což je o 69 procent více než v roce 2006. V celém Česku byly v roce 2006 tři stovky vyloučených lokalit a žilo v nich na 80.000 lidí. Nyní jich je přes šest stovek, jsou ve 297 městech a obcích a mají až 115.000 obyvatel. Nejvíc obcí s vyloučenými lokalitami je v Ústeckém kraji, a to 38. Za vyloučenou lokalitu autoři analýzy považují místo, kde žije aspoň 20 lidí v tísni. Jsou odkázáni na dávky, jsou bez práce, mají dluhy, nízké vzdělání či jiné problémy.

Přečteno: 680x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nezaměstnanost, Zlínský krajHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo