romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zóny, v nichž se nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se chystá vyhlásit 88 měst ve 12 krajích

1.11.2018 10:25
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: Pixabay.com)

Zóny se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, v nichž se novým žadatelům nevyplácejí doplatky na bydlení, na svém území vyhlásilo či se chystá vyhlásit 88 obcí a měst ve 12 krajích. K tomuto kroku nepřistoupily radnice v Jihomoravském a Pardubickém kraji. Uvedl to Institut pro sociální inkluzi (IPSI). Podle něj míst bez doplatků přibývá a některé radnice opatření přijaly či začaly zvažovat před komunálními volbami. Na jaře mělo či chtělo mít bezdoplatkové zóny 71 měst a obcí.

Obec může vyhlásit v místech, kde se narušuje veřejný pořádek, ohrožují děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, oblast s nežádoucími jevy. V této zóně pak noví žadatelé doplatek na bydlení nedostanou.

"Opatření již vydalo 52 obcí. Komunální volby se městům, jako je Most, Ústí nad Labem, Bruntál nebo Karviná, hodily jako vhodná doba pro rozšíření stávajících oblastí na větší plochu, případně na celé město," uvedl institut. Podle něj za malé obce rozhodují o vyhlášení bezdoplatkových zón větší místa, pro která se pak menší města a vsi stávají "odkladištěm chudých".

Podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce, se počet takzvaných vyloučených lokalit mezi lety 2006 až 2014 v Česku zdvojnásobil. Zatímco před 12 lety bylo chudinských domů, ulic a čtvrtí kolem tří stovek, o osm let později už 606. Tato ghetta byla ve 297 městech a obcích, žilo v nich až 115.000 lidí. V roce 2006 to bylo 80.000 osob. Podle výroční zprávy o stavu romské menšiny za loňský rok v sociálním vyloučení žila polovina Romů. Podle odhadů koordinátorů pro záležitosti romské menšiny to bylo kolem 120.000 dětí a dospělých.

Zástupci IPSI i dalších organizací na pomoc lidem v nouzi opakovaně uvádějí, že pouhé zpřísnění pravidel vyplácení dávek problémy v Česku nevyřeší a lidi z ubytoven a nevyhovujícího bydlení do běžných bytů nedostane. Odborníci na sociální problematiku i některá města volají po vytvoření systému sociálního bydlení. Ten v Česku nyní neexistuje.

Babišova vláda se v programovém prohlášení zavázala, že zákon o sociálním bydlení připraví. V kapitole o bytové politice stojí, že norma bude řešit potřeby lidí v nouzi a na okraji společnosti, vytvoří podmínky pro obce a s nájemníky sociálních bytů budou pracovat sociální pracovníci. Premiér Andrej Babiš (ANO) před nedávnem řekl, že samostatný zákon nevznikne a vláda se soustředí na program výstavby. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) mluvila pak o "zatočení s obchodem s chudobou a šmejdy", tedy nepoctivými pronajímateli. Zástupci resortů sestavili seznam 15 opatření.

Mezi těmito podněty je regulování pronájmu více bytů živnostenským oprávněním, stanovení hygienických standardů bytů, posílení policie a sociální práce v ghettech či sloučení dvou dávek na bydlení do jedné. Zajistit se má vymahatelnost dodržování pravidel sousedského soužití i to, aby "všichni práceschopní skutečně pracovali", stojí v souhrnu podnětů.

Podle IPSI spoléhat na několik opatření nestačí a podobné seznamy kroků nepomohou. "Úkolem vlády je nastavovat systémy a jejich financování. Špatné adresy a no-go zóny nevznikají kvůli sociálním dávkám. Bez vytváření příležitostí k bydlení pro lidi s nízkým příjmem sehrávají dávky roli jediné substituce, jak tento deficit (sociálního bydlení) nahradit," uvedl institut.

Vyplácení dávek hmotné nouze se v posledních letech zpřísňuje. Vedle možnosti vyhlásit bezdoplatkové zóny se loni v červnu snížil doplatek na bydlení do ubytoven. Pokud také lidé neprokážou vazbu k obci, jako je zaměstnání či škola, nemají na dávku nárok. Od konce loňska se část příspěvku na živobytí při pobírání dávky přes půl roku musí vyplácet v poukázkách. Tito potřební musí také vykonat aspoň 20 hodin veřejné služby, jinak spadnou ze životního na existenční minimum.

IPSI začal fungovat v roce 2015. Tvoří ho většinou bývalí pracovníci vládní agentury pro sociální začleňování, kteří z ní před několika lety odešli po protestech po náhlém odvolání ředitele a po dalších změnách.

15 opatření ke zlepšení situace v ghettech

Ministerstvo práce a sociálních věcí sestavilo seznam 15 podnětů k řešení situace lidí v tísni v takzvaných vyloučených lokalitách. S návrhy opatření přišla jednotlivá ministerstva. Seznam obsahuje:

 1. Regulování pronájmu více bytů přes živnostenské oprávnění
 2. Nastavení hygienických standardů bytů
 3.  Zavedení povinnosti trvalého pobytu v obci, kde člověk bydlí
 4.  Opravy a výkup zdevastovaných domů
 5.  Dokončení cenových map, které se využijí ke stanovení obvyklého nájmu v místě
 6.  Změny dávek - sloučení příspěvku a doplatku na bydlení, stanovení stropu pro dávky podle cenových map, zúžení okruhu spolužijících osob v domácnosti
 7.  Úřad práce by mohl poskytovat údaje o vyplácených dávkách a sociální práci radnicím
 8.  Personální posílení úřadů práce, policie a škol v ghettech
 9.  V zákoně upravit, co je přechodné bydlení a jakou má funkci
 10.  Možnost oddlužení pro lidi v dluhové pasti bez nastavení minimálního limitu splacení
 11.  Navázání pobírání dávek na školní docházku dětí a sociální práci
 12.  Změnit povinnost školní docházky - bez ohraničení věkem, ale například do ukončení vzdělávání a získání výučního listu
 13.  Posílení sociální práce a prevence
 14.  Dostat do práce všechny práceschopné - změna veřejně prospěšných prací a možnost využívat je dlouhodobě
 15.  Zajistit vymahatelnost práva a dodržování pravidel sousedského soužití
Přečteno: 1404x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, doplatek na bydlení, Institut pro sociální inkluzi, Vláda, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo