romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

zPátečník Vojtěcha Lavička: Nevíte proč a koho volit? Rád vám poradím…

8.10.2021 15:24
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Jak již z titulu zPátečníku tušíte, i já se budu v komentáři věnovat již probíhajícím volbám. Chápu, že jste z tohoto tématu už unavení, neboť se v zásadě nikdo ničemu jinému nevěnuje. Na druhou stranu důležitost letošních voleb je nejen pro nás Romy zase o kousek větší než jindy.

Podle volebních průzkumů to totiž vypadá, že xenofobní SPD se může stát pověstným jazýčkem na vahách, který rozhodne, kam bude tato země směřovat následující čtyři roky. Okamura a jeho pochlebovači ve vládě? Hnusná, ale reálná představa. To je tedy jeden z nejpodstatnějších důvodů, proč bychom měli jít volit.

0sobně se mě příčí pořád někoho k něčemu vyzývat, nutit, aby se staral o svoji budoucnost a netvářil se, že se ho netýká, ale v tomto případě to soustavně dělám. Proč? Protože mě štve zabedněnost některých Romů.

Nikdo přece nemá morální právo nadávat, jak se Česko řítí do ři.. (slušněji - kam Slunce nesvítí), když nevyužil svého základního práva svým hlasem změnit tento nelichotivý směr, který naše (ano, tato země je úplně stejně naše, jako kohokoliv jiného) země nabrala.

Někteří z vás na Facebooku a jiných sociálních sítích píšou, že neví, koho volit, že žádná ze stran se nezaměřuje na Romy, nemá pro ně žádný specifický program. Navíc romských kandidátů v celé republice je jen osm. Tristní číslo…

Ale vy nejste přece jen Romové, neidentifikujete se jenom se svojí etnicitou. Jste také intelektuálové, státní zaměstnanci, senioři, svobodné matky s dětmi, nezaměstnaní, umělci, studenti, sociální pracovníci, mladí lidé atakdále… A tady se je už čeho chytit.

Můžete v programech jednotlivých stran vidět, co konkrétně pro vás pozitivního nebo negativního chystají. Podle toho se pak můžete rozhodnout. Na druhou stranu se nemusíte štvát jenom vášnivými čtenáři volebních programů – na to není čas, chuť a ani energie. Na tom je nás drtivá většina stejně.

Rozhodně se ale můžete ohlédnout za uplynulým rokem, dvěma roky. Připomenout si, co kdo sliboval a jestli to dodržel. Kdo něco jiného říká a něco jiného pak dělá. Kdo naopak jedná férově.

Například já budu těžko volit Ano nebo ČSSD, když jsem jako muzikant byl během Covidu na všem bitý jako první, a naopak moje živnost se k normálu vrátila jako poslední...

Na volební sliby nedejte. Jsou to jen… jaké použít slušné slovo… kecy.

Pokud zvolíte jinou volební optiku a chcete volit romského kandidáta – pokud ve vašem kraji nějaký je – taky dobře. Tedy kromě dvou Romů kandidujících za SPD. Těm fakt nefandím. Nezapomeňte prosím u svého romského favorita zakroužkovat jeho číslo – dát mu preferenční hlas. To je nesmírně důležité. Zvyšujete tak jeho šanci na zvolení.

Na závěr vyjadřuji svůj optimismus a věřím, že letos nás Romů dorazí k volebním urnám zase o něco víc. Byl by to pozitivní signál, že se chceme z rolí outsidera a oběti společnosti vymanit a zaujmout v ní mnohem důstojnější místo.

Přečteno: 1168x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Vojtěch Lavička, Romové, Politika, Xenofobie, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo