romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpěvačka Pavlína Matiová v projektu Romský mentor: Ukazujeme dětem cestu

Slaný, 21.3.2013 15:12, (ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Slaném. (FOTO: ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Slaném. (FOTO: ROMEA)

Vystudovala mezinárodní konzervatoř, zpívala s Idou Kelarovou, nahrála duet s Marcelou Březinovou, působila v kapele Yvetty Blanarovičové. Zvítězila v soutěži Pop Star, v jednom z ročníků soutěže Československo má talent se dostala až do semifinále, hraje v muzikálu. Je první romskou zpěvačkou, která vystoupila v Rudolfinu – zazpívala sólový sopránový part v Requiem za Osvětim.

V rámci projektu Romský mentor pracuje teprve čtyřiadvacetiletá zpěvačka Pavlína Matiová s dětmi na základní škole ve Slaném.

Poznávat i tvořit

Romský mentor je mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.

Jeho hlavní cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách.

Pavlína Matiová je „mentorkou“ již druhým rokem. V prvním ročníku se kromě zpěvu věnovala s dětmi i tanečním a dramatickým dovednostem – na závěrečném vystoupení v Praze tak téměř profesionálně předvedly příběh O Julině a Markovi.

Právě úspěšný romský umělec – profesionál – je stěžejním bodem projektu. Jako „romský mentor“ se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program. Díky němu se děti seznamují s konkrétní činností a jejími širšími kontexty, ale hlavně samy také vymýšlejí a tvoří. Pedagogickou podporou a součástí „mentorského“ týmu je ve Slaném Zlata Pokutová.

Další posilou letošního roku je Jitka Matiová – mladší sestra Pavlíny. I ona studuje konzervatoř a pomáhá tak Pavlíně s dětmi ve Slaném.

Úspěšným vzorem k integraci

„Kromě rozvoje dovedností si však děti osvojují i skupinovou spolupráci a sociální kompetence, pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu,“ přibližuje koordinátora projektu Iva Hlaváčková.

Přestože několik dětí z Pavlíniny skupiny má skutečně nepřehlédnutelný talent, nikdo nikoho nenutí, aby se věnoval hlavně zpěvu. Díky mentorům mají děti a mládež možnost poznat romskou osobnost, která je úspěšná v oboru, který si sama vybrala. Je na nich samotných, jakou cestou se vydají – projekt Romský mentor jim ukazuje, že to jde – že pro každého existuje cesta.

Účast v projektu je však otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Více informací o projektu naleznete na stránkách sdružení ROMEA nebo na Facebooku.
Přečteno: 1102x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo