romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpěvačka Pavlína Matiová v projektu Romský mentor: Ukazujeme dětem cestu

Slaný, 21.3.2013 15:12, (ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Slaném. (FOTO: ROMEA)
Projekt Romský mentor ve Slaném. (FOTO: ROMEA)

Vystudovala mezinárodní konzervatoř, zpívala s Idou Kelarovou, nahrála duet s Marcelou Březinovou, působila v kapele Yvetty Blanarovičové. Zvítězila v soutěži Pop Star, v jednom z ročníků soutěže Československo má talent se dostala až do semifinále, hraje v muzikálu. Je první romskou zpěvačkou, která vystoupila v Rudolfinu – zazpívala sólový sopránový part v Requiem za Osvětim.

V rámci projektu Romský mentor pracuje teprve čtyřiadvacetiletá zpěvačka Pavlína Matiová s dětmi na základní škole ve Slaném.

Poznávat i tvořit

Romský mentor je mezinárodní projekt, který úspěšně probíhá zároveň v Bulharsku, Maďarsku, Makedonii a na Slovensku. Do České republiky ho přinesla organizace Open Society Foudnations (OSF) a od roku 2011 ho realizuje občanské sdružení ROMEA.

Jeho hlavní cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury na školách.

Pavlína Matiová je „mentorkou“ již druhým rokem. V prvním ročníku se kromě zpěvu věnovala s dětmi i tanečním a dramatickým dovednostem – na závěrečném vystoupení v Praze tak téměř profesionálně předvedly příběh O Julině a Markovi.

Právě úspěšný romský umělec – profesionál – je stěžejním bodem projektu. Jako „romský mentor“ se pravidelně setkává se skupinou dětí a podle svého profesního zaměření pro ně ve spolupráci s pedagogem sestavuje program. Díky němu se děti seznamují s konkrétní činností a jejími širšími kontexty, ale hlavně samy také vymýšlejí a tvoří. Pedagogickou podporou a součástí „mentorského“ týmu je ve Slaném Zlata Pokutová.

Další posilou letošního roku je Jitka Matiová – mladší sestra Pavlíny. I ona studuje konzervatoř a pomáhá tak Pavlíně s dětmi ve Slaném.

Úspěšným vzorem k integraci

„Kromě rozvoje dovedností si však děti osvojují i skupinovou spolupráci a sociální kompetence, pozitivní vzor úspěšné romské osobnosti je pak motivuje k rozvíjení představ o své vlastní budoucnosti a snaze o vlastní úspěšnou dráhu,“ přibližuje koordinátora projektu Iva Hlaváčková.

Přestože několik dětí z Pavlíniny skupiny má skutečně nepřehlédnutelný talent, nikdo nikoho nenutí, aby se věnoval hlavně zpěvu. Díky mentorům mají děti a mládež možnost poznat romskou osobnost, která je úspěšná v oboru, který si sama vybrala. Je na nich samotných, jakou cestou se vydají – projekt Romský mentor jim ukazuje, že to jde – že pro každého existuje cesta.

Účast v projektu je však otevřená všem dětem, a tak v neposlední řadě přispívá k vzájemnému poznávání kultury romských a neromských dětí, zvyšuje vzájemnou toleranci a napomáhá integraci ve škole.

Více informací o projektu naleznete na stránkách sdružení ROMEA nebo na Facebooku.
Přečteno: 1125x
 

Kam dál:

Štítky:  

Projekt Romský mentor, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo