romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zpráva Evropské komise: Romové jsou v ČR šestkrát více ohroženi chudobou než ostatní obyvatelé

24.2.2017 10:30
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)

Evropská komise publikovala analýzy hospodářské situace členských zemí EU. Českou republiku komise hodnotí relativně příznivě z hlediska ekonomických ukazatelů, poukazuje nicméně na některé strukturální problémy, které limitují její potenciál. Týká se to mimo jiné i zaměstnanosti, vzdělávání a sociální situace některých znevýhodněných skupin obyvatelstva.

Ačkoli zpráva připomíná, že nezaměstnanost v České republice byla loni nejnižší v EU (4%), všímá si nedostatečného zastoupení některých skupin na trhu práce, a to zejména příslušníků romské komunity, osob s nízkou kvalifikací, žen s malými dětmi či zdravotně postižených pracovníků.

„Účasti pracovníků s nízkou kvalifikací na trhu práce brání demotivující zdanění osob s nízkými příjmy a omezená kapacita veřejných služeb zaměstnanosti, pokud jde o aktivní podporu,“ uvádí se ve zprávě.

Česká republika má podle zprávy z obecného hlediska velmi dobré výsledky i v oblasti chudoby a sociálního vyloučení, které jsou jedny z nejnižších v EU. Na druhou stranu jsou však zejména příslušníci romské komunity a zdravotně postižení vzhledem k nedostatečné účasti na pracovním trhu mnohem více ohroženi chudobou než ostatní obyvatelstvo, v případě Romů až šestkrát více.

Ve zprávě se také hovoří o vzrůstajícím ohrožení nízkopříjmových skupin obyvatelstva bezdomovectvím vzhledem k neexistenci rámce pro kvalitu sociálních služeb a nedostatek cenově dostupného kvalitního bydlení. Připomíná rovněž, že „počet sociálně vyloučených lokalit, obývaných především Romy, se v posledních letech téměř zdvojnásobil a počet jejich obyvatel vzrostl mezi lety 2005 a 2016 o třetinu."

Zpráva se věnuje i vzdělávání a kritizuje Českou republiku za značný rozdíl ve výsledcích žáků na základě jejich socioekonomického zázemí, který je jeden z největších v EU. Dále zmiňuje nepoměr předčasných odchodů ze vzdělávání mezi většinovým a romským obyvatelstvem. Zatímco celková míra v ČR patří mezi nejnižší v EU, odhad míry odchodů romských dětí považuje komise za obzvláště znepokojující.

V neposlední řadě pak upozorňuje na stále nízké začlenění romských dětí do většinového systému vzdělávání, i přes nedávné reformní snahy ze strany Českého státu, které zatím nepřinesly výrazné zlepšení.

Analýzy hospodářské situace členských států EU jsou součástí ročního cyklu koordinace hospodářské a fiskální politiky známého jako Evropský semestr. V jeho rámci Evropská komise na základě nynějších materiálů a až získá záměry členských zemí, předloží na jaře svá konkrétní doporučení jednotlivým státům, jaké úpravy a reformy by měly udělat ke zlepšení výkonu své ekonomiky.
 

Přečteno: 1519x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, Analýza, Vzdělávání, Sociální vyloučení, Nezaměstnanost, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo