romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zpráva Human Rights Watch zmínila ČR v souvislosti s diskriminací Romů ve vzdělávání

Praha, 29.1.2015 17:15, (ROMEA)
Ilustrační foto (FOTO: bau)
Ilustrační foto (FOTO: bau)

V prosazování lidských práv v zemích Evropské unie nastal mírný pokrok, tvrdí organizace Human Rights Watch (HRW). Ta dnes zveřejnila výroční zprávu, kde v této souvislosti zmínila i krok Evropské komise, která zahájila řízení proti České republice kvůli diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému.

Evropská komise podle zprávy HRW představila mechanismus, kterým může napadnout členské státy za "systematické ohrožování právního státu". Také Rada Evropské unie, tedy setkání ministrů členských států EU, podpořila myšlenku vnitřní strategie EU v oblasti lidských práv.

V této souvislosti zpráva zmiňuje případ z loňského září, kdy Evropská komise zahájila řízení vůči České republice kvůli diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému. Jinak se dokument o České republice nezmiňuje.

Ve zprávě organizace HRW se v kontextu soužití s romskou menšinou píše i o dalších evropských zemích.

"Romové stále zažívají diskriminaci, sociální vyloučení a deprivaci napříč Evropskou unií," stojí ve zprávě organizace Human Rights Watch.

HRW vyjádřila v dokumentu znepokojení například nad nedostatečnou úrovní vzdělání romských dětí v Bělorusku. U Bosny a Hercegoviny zmiňuje čerstvý rozsudek Evropského soudu pro lidská práva o neschopnosti místní vlády ukončit restrikce vůči Romům, Židům a příslušníkům dalších menšin. Romové jsou v Bosně a Hercegovině podle zprávy HRW nejzranitelnější komunitou a čelí rozsáhlé diskriminaci v zaměstnávání, vzdělání, přístupu do veřejné sféry a ke zdravotní péči. Kvůli omezenému přístupu ke zdravotní péči a vzdělání je kritizováno také Chorvatsko a Kosovo, kde je zaznamenána zvýšená diskriminace i na pracovním trhu.

Další kritizovanou zemí je Francie, kde dochází k plošnému vystěhovávání Romů bez adekvátního náhradního bydlení. Zpráva HRW připomněla také stále nevyřešený případ brutálně zbitého šestnáctiletého romského mladíka, kterého napadla organizovaná skupina agresorů a následně ho nechala v bezvědomí pohozeného v nákupním vozíku.

Ve zprávě je zmíněno i Maďarsko, a to v souvislosti s bombovým útokem na dům obývaný Romy a kauzou vystěhovávání romských rodin. Zpráva hovoří také o Itálii. Zmiňuje ji kvůli segregaci Romů v oficiálně zřízených táborech a také kvůli žhářskému útoku na jeden z nich, kvůli čemuž stanulo před soudem osm mužů. Útokům čelí Romové také v Srbsku.

V loňském roce zpráva konstatovala, že v Evropské unii roste netolerance a rovněž kritizovala přístup některých zemí k Romům, muslimům a žadatelům o azyl. O Česku se ale nezmiňovala, stejně tomu bylo i v předchozím roce.

Přečteno: 1316x
 

Kam dál:

Štítky:  

human rights, Lidská práva, zpráva, Diskriminace, Evropa, Evropská unie, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo