romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zpráva o stavu lidských práv v ČR: nucená sterilizace zůstává bez odškodnění, nové koncepce ve vězeňství i tematika transgenderu

1.9.2016 11:33

Letošní Zpráva o stavu lidských práv v České republice přináší přehled klíčových témat a opatření učiněných v loňském roce v souvislosti s lidskoprávní agendou. Upozorňuje na hlavní problémy a souvislosti.

V oblasti občanských a politických práv se věnuje tématu ochrany osobních údajů, jejichž soukromí může být ohroženo vznikem nových databází. V oblasti vězeňství přijala vláda nové koncepce, které by v budoucnu měly zdokonalovat lidské zacházení s vězni a přispívat k dalšímu rozvoji oblasti. V této souvislosti se diskutují též otázky možnosti resocializace vězňů a naplňující se kapacity nápravných zařízení.

Vláda neschválila návrh na odškodnění osob, které byly v minulosti protiprávně sterilizovány. Dosud též nebyl přijat zákon o sociálním bydlení, jeho příprava je ovšem oproti předchozím rokům v pokročilém stádiu.

Velký význam má novela školského zákona, která by měla do budoucna posílit inkluzivní charakter školství a zajistit odbornou i finanční podporu pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách. V roce 2015 byl na popud ombudsmanky Anny Šabatové proveden též komplexní výzkum ochrany před diskriminací v ČR, který ukázal, že kvůli mnoha překážkám se oběti diskriminace většinou nedomáhají nápravy.

Nově se řešila otázka práv a postavení trans*osob, které se neztotožňují se svou pohlavní identitou. Ústavní soud ani v loňském roce nepodpořil možnost osvojení dětí i v nesezdaných párech, neboť za záruku stability ochrany dítěte považuje jen manželství.

V oblasti práv cizinců se zpráva věnuje dopadům tzv. uprchlické krize v roce 2015, kdy se vzhledem k překročení kapacit azylových zařízení cizinci omezení na svobodě stali obětmi špatného zacházení.

Přečteno: 1189x
 

Kam dál:

Štítky:  

zpráva, Domácí, Lidská práva, Vláda, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo