romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zpráva o stavu lidských práv v ČR: nucená sterilizace zůstává bez odškodnění, nové koncepce ve vězeňství i tematika transgenderu

1.9.2016 11:33

Letošní Zpráva o stavu lidských práv v České republice přináší přehled klíčových témat a opatření učiněných v loňském roce v souvislosti s lidskoprávní agendou. Upozorňuje na hlavní problémy a souvislosti.

V oblasti občanských a politických práv se věnuje tématu ochrany osobních údajů, jejichž soukromí může být ohroženo vznikem nových databází. V oblasti vězeňství přijala vláda nové koncepce, které by v budoucnu měly zdokonalovat lidské zacházení s vězni a přispívat k dalšímu rozvoji oblasti. V této souvislosti se diskutují též otázky možnosti resocializace vězňů a naplňující se kapacity nápravných zařízení.

Vláda neschválila návrh na odškodnění osob, které byly v minulosti protiprávně sterilizovány. Dosud též nebyl přijat zákon o sociálním bydlení, jeho příprava je ovšem oproti předchozím rokům v pokročilém stádiu.

Velký význam má novela školského zákona, která by měla do budoucna posílit inkluzivní charakter školství a zajistit odbornou i finanční podporu pro vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách. V roce 2015 byl na popud ombudsmanky Anny Šabatové proveden též komplexní výzkum ochrany před diskriminací v ČR, který ukázal, že kvůli mnoha překážkám se oběti diskriminace většinou nedomáhají nápravy.

Nově se řešila otázka práv a postavení trans*osob, které se neztotožňují se svou pohlavní identitou. Ústavní soud ani v loňském roce nepodpořil možnost osvojení dětí i v nesezdaných párech, neboť za záruku stability ochrany dítěte považuje jen manželství.

V oblasti práv cizinců se zpráva věnuje dopadům tzv. uprchlické krize v roce 2015, kdy se vzhledem k překročení kapacit azylových zařízení cizinci omezení na svobodě stali obětmi špatného zacházení.

Přečteno: 1155x
 

Kam dál:

Štítky:  

zpráva, Domácí, Lidská práva, Vláda, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo