romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zubařka odmítla ošetřit romskou rodinu. Přiznala se, až když mělo dojít na důkazy

19.2.2016 14:56
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)

Písemné omluvy a odškodnění za újmu na důstojnosti se po pěti letech dočkala rodina pana P. od zubařky, která je odmítla ošetřit kvůli jejich romskému původu. O případu informovala organizace IQ Roma servis (IQRS), na kterou se oběti diskriminace obrátili s žádostí o pomoc.

Po té, co jejich zubař odešel do důchodu, si pan P. a jeho nezletilá dcera telefonicky domluvili ošetření u nové zubní lékařky. Přestože objednání proběhlo bez problémů, odmítla je lékařka při osobní návštěvě zaregistrovat a popřela i telefonickou domluvu.

„Uviděla v čekárně Cikány a automaticky na nás vyjela: ‚Co vy tady děláte?‘ Já jsem se normálně fakt zastyděl, protože takto by se podle mého názoru neměla chovat,“ vzpomíná na nepříjemnou situaci pan P.

Podle IQRS své jednání lékařka odůvodnila nejprve tím, že má naplněnou kapacitu. Dalším důvodem podle ní bylo, že ošetřuje pouze děti a posledním argumentem měl být její odchod do důchodu. V rozporu se svými tvrzeními však na internetových stránkách dále garantovala přijímání nových pacientů.

Po domluvě s panem P. se IQRS rozhodl pro situační testing, metodu, která se používá za účelem zjišťování a prokazování diskriminačního jednání. K zubařce se na ošetření telefonicky objednala i manželka pana P. a o něco později i neromský zaměstnanec IQRS. Zatímco manželce pana P. lékařka při osobním setkání registraci odmítla s tím, že má již plno, zaměstnance IQRS v ordinaci zaregistrovala bez problémů, čímž se potvrdilo nerovnoprávné jednání ze strany zubařky.

Následovaly stížnosti a podněty směrované na instituce dohledu nad zdravotní péčí. Ty ale podle IQRS případ opětovně zametaly pod koberec. Zubařka sama opakovaně popírala, že by se dopustila neetického jednání. Případ se nakonec dostal před soud. Že se diskriminace opravdu dopustila, přiznala lékařka až pod hrozbou soudního dokazování.

Žalovaná musí panu P. a jeho manželce zaplatit celkem 30 000 Kč za újmu na důstojnosti. Zaslala jim také písemnou omluvu, ve které uznává, že její “jednání bylo protiprávní a nesprávné, protože i Romové jsou lidé a mají právo být pacienty stejně tak jako ostatní.“

Přečteno: 4321x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Diskriminace, Zdravotnictví, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo