romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zubařka odmítla ošetřit romskou rodinu. Přiznala se, až když mělo dojít na důkazy

19.2.2016 14:56
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)

Písemné omluvy a odškodnění za újmu na důstojnosti se po pěti letech dočkala rodina pana P. od zubařky, která je odmítla ošetřit kvůli jejich romskému původu. O případu informovala organizace IQ Roma servis (IQRS), na kterou se oběti diskriminace obrátili s žádostí o pomoc.

Po té, co jejich zubař odešel do důchodu, si pan P. a jeho nezletilá dcera telefonicky domluvili ošetření u nové zubní lékařky. Přestože objednání proběhlo bez problémů, odmítla je lékařka při osobní návštěvě zaregistrovat a popřela i telefonickou domluvu.

„Uviděla v čekárně Cikány a automaticky na nás vyjela: ‚Co vy tady děláte?‘ Já jsem se normálně fakt zastyděl, protože takto by se podle mého názoru neměla chovat,“ vzpomíná na nepříjemnou situaci pan P.

Podle IQRS své jednání lékařka odůvodnila nejprve tím, že má naplněnou kapacitu. Dalším důvodem podle ní bylo, že ošetřuje pouze děti a posledním argumentem měl být její odchod do důchodu. V rozporu se svými tvrzeními však na internetových stránkách dále garantovala přijímání nových pacientů.

Po domluvě s panem P. se IQRS rozhodl pro situační testing, metodu, která se používá za účelem zjišťování a prokazování diskriminačního jednání. K zubařce se na ošetření telefonicky objednala i manželka pana P. a o něco později i neromský zaměstnanec IQRS. Zatímco manželce pana P. lékařka při osobním setkání registraci odmítla s tím, že má již plno, zaměstnance IQRS v ordinaci zaregistrovala bez problémů, čímž se potvrdilo nerovnoprávné jednání ze strany zubařky.

Následovaly stížnosti a podněty směrované na instituce dohledu nad zdravotní péčí. Ty ale podle IQRS případ opětovně zametaly pod koberec. Zubařka sama opakovaně popírala, že by se dopustila neetického jednání. Případ se nakonec dostal před soud. Že se diskriminace opravdu dopustila, přiznala lékařka až pod hrozbou soudního dokazování.

Žalovaná musí panu P. a jeho manželce zaplatit celkem 30 000 Kč za újmu na důstojnosti. Zaslala jim také písemnou omluvu, ve které uznává, že její “jednání bylo protiprávní a nesprávné, protože i Romové jsou lidé a mají právo být pacienty stejně tak jako ostatní.“

Přečteno: 4300x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Diskriminace, Zdravotnictví, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo