romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zubařka odmítla ošetřit romskou rodinu. Přiznala se, až když mělo dojít na důkazy

19.2.2016 14:56
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)
Ilustrační foto. (FOTO: pixabay.com)

Písemné omluvy a odškodnění za újmu na důstojnosti se po pěti letech dočkala rodina pana P. od zubařky, která je odmítla ošetřit kvůli jejich romskému původu. O případu informovala organizace IQ Roma servis (IQRS), na kterou se oběti diskriminace obrátili s žádostí o pomoc.

Po té, co jejich zubař odešel do důchodu, si pan P. a jeho nezletilá dcera telefonicky domluvili ošetření u nové zubní lékařky. Přestože objednání proběhlo bez problémů, odmítla je lékařka při osobní návštěvě zaregistrovat a popřela i telefonickou domluvu.

„Uviděla v čekárně Cikány a automaticky na nás vyjela: ‚Co vy tady děláte?‘ Já jsem se normálně fakt zastyděl, protože takto by se podle mého názoru neměla chovat,“ vzpomíná na nepříjemnou situaci pan P.

Podle IQRS své jednání lékařka odůvodnila nejprve tím, že má naplněnou kapacitu. Dalším důvodem podle ní bylo, že ošetřuje pouze děti a posledním argumentem měl být její odchod do důchodu. V rozporu se svými tvrzeními však na internetových stránkách dále garantovala přijímání nových pacientů.

Po domluvě s panem P. se IQRS rozhodl pro situační testing, metodu, která se používá za účelem zjišťování a prokazování diskriminačního jednání. K zubařce se na ošetření telefonicky objednala i manželka pana P. a o něco později i neromský zaměstnanec IQRS. Zatímco manželce pana P. lékařka při osobním setkání registraci odmítla s tím, že má již plno, zaměstnance IQRS v ordinaci zaregistrovala bez problémů, čímž se potvrdilo nerovnoprávné jednání ze strany zubařky.

Následovaly stížnosti a podněty směrované na instituce dohledu nad zdravotní péčí. Ty ale podle IQRS případ opětovně zametaly pod koberec. Zubařka sama opakovaně popírala, že by se dopustila neetického jednání. Případ se nakonec dostal před soud. Že se diskriminace opravdu dopustila, přiznala lékařka až pod hrozbou soudního dokazování.

Žalovaná musí panu P. a jeho manželce zaplatit celkem 30 000 Kč za újmu na důstojnosti. Zaslala jim také písemnou omluvu, ve které uznává, že její “jednání bylo protiprávní a nesprávné, protože i Romové jsou lidé a mají právo být pacienty stejně tak jako ostatní.“

Přečteno: 4331x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Diskriminace, Zdravotnictví, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo