romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEONÁVOD jak volit: Vybírat kandidáty do zastupitelstev obcí můžete dnes a zítra

Česká republika, 8.10.2014 13:15, (ROMEA)

Volby do zastupitelstev obcí se konají již tento pátek 10. října od 14:00 do 22:00 a následně také v sobotu 11. října od 8:00 do 14:00. Víte, jak volit, aby byl váš hlas platný, a co si vzít s sebou do volební místnosti? Přinášíme vám základní informace a přehledný návod, jak využít správně svého hlasovacího práva.

Voličem může být každý člověk, který je státním občanem České republiky (příp. státu Evropské unie s tím, že si zažádal o zápis do seznamu voličů), dosáhl věku 18 let a v dané obci, kde hlasuje, je přihlášen k trvalému pobytu.

Ve volební místnosti se musí každý volič prokázat komisi platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, jinak mu nebude hlasování umožněno. Po prokázání totožnosti dostane volič prázdnou obálku s úředním razítkem, do které za plentou po zakřížkování zvolené strany či jednotlivých kandidátů vloží svůj hlasovací lístek.

V případě poškození nebo ztráty hlasovacího lístku je možné požádat členy volební komise o vydání lístku nového. Každý hlasovací lístek pak musí být opatřen informací o názvu obce a počtu členů zastupitelstva obce, který má být zvolen, a také razítkem obecního úřadu.

Pak již stačí vhodit před zraky volební komise obálku s vyplněným hlasovacím lístkem do připravené volební schránky.

A jak tedy křížkovat?

Volič si může vybrat jeden ze tří způsobů:

  1. Křížkem označí políčko pouze u jedné volební strany (velké políčko před názvem dané strany), čímž dává hlas kandidátům této strany tak, jak jsou v pořadí uvedeni na hlasovacím lístku.
  2. Křížkem označí políčko u jednoho či více jednotlivých kandidátů - je možné i z více volebních stran najednou -, ale maximální počet zakřížkovaných kandidátů musí odpovídat počtu členů zastupitelstva obce, který má být zvolen (tento údaj musí být vytištěn na volebním lístku vlevo nahoře).
  3. Křížkem označí kombinaci obou předchozích možností, a to tak, že zakřížkuje jednu vybranou stranu a zároveň jednoho či více jednotlivých kandidátů z jiné volební strany či více stran. U tohoto způsobu hlasování je dán hlas zakřížkovaným kandidátům a ze zaškrtnuté strany je dán hlas dle pořadí jen tolika kandidátům, kolik jich zbývá do maximálního počtu volených členů zastupitelstva obce.

Pokud si volič nebude jistý, jak při volbě svého kandidáta či kandidátů postupovat, může se s dotazem obrátit na členy volební komise nebo se řídit vzorovým lístkem, který bude ve volební místnosti vyvěšen na viditelném místě.

Jakožto oprávněný volič hlasujete podle svého vlastního uvážení a je nepřípustné, aby vás kdokoli, třeba i za úplatu, nutil zaškrtnout v hlasovacím lístku volební stranu či kandidáty proti vaší vůli.

Volby do Senátu

Ve stejný čas se budou konat také volby do Senátu Parlamentu České republiky 2014 (Senátní volby 2014), ty proběhnou ale pouze ve volebních obvodech s číslem dělitelným třemi, tedy v těchto:

č. 3 – Cheb
č. 6 – Louny
č. 9 – Plzeň-město
č. 12 – Strakonice
č. 15 – Pelhřimov
č. 18 – Příbram
č. 21 – Praha 5
č. 24 – Praha 9
č. 27 – Praha 1
č. 30 – Kladno
č. 33 – Děčín
č. 36 – Česká Lípa
č. 39 – Trutnov
č. 42 – Kolín
č. 45 – Hradec Králové
č. 48 – Rychnov nad Kněžnou
č. 51 – Žďár nad Sázavou
č. 54 – Znojmo
č. 57 – Vyškov
č. 60 – Brno-město
č. 63 – Přerov
č. 66 – Olomouc
č. 69 – Frýdek-Místek
č. 72 – Ostrava-město
č. 75 – Karviná
č. 78 – Zlín
č. 81 – Uherské Hradiště

Přečteno: 814x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2014, volební lístky, Komunální, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo