romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEONÁVOD jak volit: Vybírat kandidáty do zastupitelstev obcí můžete dnes a zítra

Česká republika, 8.10.2014 13:15, (ROMEA)

Volby do zastupitelstev obcí se konají již tento pátek 10. října od 14:00 do 22:00 a následně také v sobotu 11. října od 8:00 do 14:00. Víte, jak volit, aby byl váš hlas platný, a co si vzít s sebou do volební místnosti? Přinášíme vám základní informace a přehledný návod, jak využít správně svého hlasovacího práva.

Voličem může být každý člověk, který je státním občanem České republiky (příp. státu Evropské unie s tím, že si zažádal o zápis do seznamu voličů), dosáhl věku 18 let a v dané obci, kde hlasuje, je přihlášen k trvalému pobytu.

Ve volební místnosti se musí každý volič prokázat komisi platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, jinak mu nebude hlasování umožněno. Po prokázání totožnosti dostane volič prázdnou obálku s úředním razítkem, do které za plentou po zakřížkování zvolené strany či jednotlivých kandidátů vloží svůj hlasovací lístek.

V případě poškození nebo ztráty hlasovacího lístku je možné požádat členy volební komise o vydání lístku nového. Každý hlasovací lístek pak musí být opatřen informací o názvu obce a počtu členů zastupitelstva obce, který má být zvolen, a také razítkem obecního úřadu.

Pak již stačí vhodit před zraky volební komise obálku s vyplněným hlasovacím lístkem do připravené volební schránky.

A jak tedy křížkovat?

Volič si může vybrat jeden ze tří způsobů:

  1. Křížkem označí políčko pouze u jedné volební strany (velké políčko před názvem dané strany), čímž dává hlas kandidátům této strany tak, jak jsou v pořadí uvedeni na hlasovacím lístku.
  2. Křížkem označí políčko u jednoho či více jednotlivých kandidátů - je možné i z více volebních stran najednou -, ale maximální počet zakřížkovaných kandidátů musí odpovídat počtu členů zastupitelstva obce, který má být zvolen (tento údaj musí být vytištěn na volebním lístku vlevo nahoře).
  3. Křížkem označí kombinaci obou předchozích možností, a to tak, že zakřížkuje jednu vybranou stranu a zároveň jednoho či více jednotlivých kandidátů z jiné volební strany či více stran. U tohoto způsobu hlasování je dán hlas zakřížkovaným kandidátům a ze zaškrtnuté strany je dán hlas dle pořadí jen tolika kandidátům, kolik jich zbývá do maximálního počtu volených členů zastupitelstva obce.

Pokud si volič nebude jistý, jak při volbě svého kandidáta či kandidátů postupovat, může se s dotazem obrátit na členy volební komise nebo se řídit vzorovým lístkem, který bude ve volební místnosti vyvěšen na viditelném místě.

Jakožto oprávněný volič hlasujete podle svého vlastního uvážení a je nepřípustné, aby vás kdokoli, třeba i za úplatu, nutil zaškrtnout v hlasovacím lístku volební stranu či kandidáty proti vaší vůli.

Volby do Senátu

Ve stejný čas se budou konat také volby do Senátu Parlamentu České republiky 2014 (Senátní volby 2014), ty proběhnou ale pouze ve volebních obvodech s číslem dělitelným třemi, tedy v těchto:

č. 3 – Cheb
č. 6 – Louny
č. 9 – Plzeň-město
č. 12 – Strakonice
č. 15 – Pelhřimov
č. 18 – Příbram
č. 21 – Praha 5
č. 24 – Praha 9
č. 27 – Praha 1
č. 30 – Kladno
č. 33 – Děčín
č. 36 – Česká Lípa
č. 39 – Trutnov
č. 42 – Kolín
č. 45 – Hradec Králové
č. 48 – Rychnov nad Kněžnou
č. 51 – Žďár nad Sázavou
č. 54 – Znojmo
č. 57 – Vyškov
č. 60 – Brno-město
č. 63 – Přerov
č. 66 – Olomouc
č. 69 – Frýdek-Místek
č. 72 – Ostrava-město
č. 75 – Karviná
č. 78 – Zlín
č. 81 – Uherské Hradiště

Přečteno: 848x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2014, volební lístky, Komunální, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo