romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

VIDEONÁVOD jak volit: Vybírat kandidáty do zastupitelstev obcí můžete dnes a zítra

Česká republika, 8.10.2014 13:15, (ROMEA)

Volby do zastupitelstev obcí se konají již tento pátek 10. října od 14:00 do 22:00 a následně také v sobotu 11. října od 8:00 do 14:00. Víte, jak volit, aby byl váš hlas platný, a co si vzít s sebou do volební místnosti? Přinášíme vám základní informace a přehledný návod, jak využít správně svého hlasovacího práva.

Voličem může být každý člověk, který je státním občanem České republiky (příp. státu Evropské unie s tím, že si zažádal o zápis do seznamu voličů), dosáhl věku 18 let a v dané obci, kde hlasuje, je přihlášen k trvalému pobytu.

Ve volební místnosti se musí každý volič prokázat komisi platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, jinak mu nebude hlasování umožněno. Po prokázání totožnosti dostane volič prázdnou obálku s úředním razítkem, do které za plentou po zakřížkování zvolené strany či jednotlivých kandidátů vloží svůj hlasovací lístek.

V případě poškození nebo ztráty hlasovacího lístku je možné požádat členy volební komise o vydání lístku nového. Každý hlasovací lístek pak musí být opatřen informací o názvu obce a počtu členů zastupitelstva obce, který má být zvolen, a také razítkem obecního úřadu.

Pak již stačí vhodit před zraky volební komise obálku s vyplněným hlasovacím lístkem do připravené volební schránky.

A jak tedy křížkovat?

Volič si může vybrat jeden ze tří způsobů:

  1. Křížkem označí políčko pouze u jedné volební strany (velké políčko před názvem dané strany), čímž dává hlas kandidátům této strany tak, jak jsou v pořadí uvedeni na hlasovacím lístku.
  2. Křížkem označí políčko u jednoho či více jednotlivých kandidátů - je možné i z více volebních stran najednou -, ale maximální počet zakřížkovaných kandidátů musí odpovídat počtu členů zastupitelstva obce, který má být zvolen (tento údaj musí být vytištěn na volebním lístku vlevo nahoře).
  3. Křížkem označí kombinaci obou předchozích možností, a to tak, že zakřížkuje jednu vybranou stranu a zároveň jednoho či více jednotlivých kandidátů z jiné volební strany či více stran. U tohoto způsobu hlasování je dán hlas zakřížkovaným kandidátům a ze zaškrtnuté strany je dán hlas dle pořadí jen tolika kandidátům, kolik jich zbývá do maximálního počtu volených členů zastupitelstva obce.

Pokud si volič nebude jistý, jak při volbě svého kandidáta či kandidátů postupovat, může se s dotazem obrátit na členy volební komise nebo se řídit vzorovým lístkem, který bude ve volební místnosti vyvěšen na viditelném místě.

Jakožto oprávněný volič hlasujete podle svého vlastního uvážení a je nepřípustné, aby vás kdokoli, třeba i za úplatu, nutil zaškrtnout v hlasovacím lístku volební stranu či kandidáty proti vaší vůli.

Volby do Senátu

Ve stejný čas se budou konat také volby do Senátu Parlamentu České republiky 2014 (Senátní volby 2014), ty proběhnou ale pouze ve volebních obvodech s číslem dělitelným třemi, tedy v těchto:

č. 3 – Cheb
č. 6 – Louny
č. 9 – Plzeň-město
č. 12 – Strakonice
č. 15 – Pelhřimov
č. 18 – Příbram
č. 21 – Praha 5
č. 24 – Praha 9
č. 27 – Praha 1
č. 30 – Kladno
č. 33 – Děčín
č. 36 – Česká Lípa
č. 39 – Trutnov
č. 42 – Kolín
č. 45 – Hradec Králové
č. 48 – Rychnov nad Kněžnou
č. 51 – Žďár nad Sázavou
č. 54 – Znojmo
č. 57 – Vyškov
č. 60 – Brno-město
č. 63 – Přerov
č. 66 – Olomouc
č. 69 – Frýdek-Místek
č. 72 – Ostrava-město
č. 75 – Karviná
č. 78 – Zlín
č. 81 – Uherské Hradiště

Přečteno: 837x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2014, volební lístky, Komunální, Komunální volby 2014HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo