romea - logo
23. října 2019 (středa)
svátek má Teodor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zvrat v případu zastřelení Roma v Chomutově! Vrah již není ve výkonu trestu, je ve vazbě. Co bude dál?

14.5.2019 15:10
Petr Benda, který měl v létě 2017 zastřelit na sídlišti v Chomutově mladého Roma, 4. 4. 2018 během hlavního líčení k případu. (FOTO: Tereza Heková)
Petr Benda, který měl v létě 2017 zastřelit na sídlišti v Chomutově mladého Roma, 4. 4. 2018 během hlavního líčení k případu. (FOTO: Tereza Heková)

Petr Benda, který v květnu 2017 třinácti výstřely z pistole zavraždil na chomutovském sídlišti Písečná Roma Radka Š. již není ve výkonu trestu. Podle zjištění serveru Aktuálně.cz nařídil Nejvyšší soud propustit Bendu z vězení a nechal ho převést do vazby.

Bendovi loni v srpnu pražský vrchní soud na základě jeho odvolání snížil původní trest 12,5 roku na sedm let vězení. Státní zástupkyně Kateřina Boudová tehdy označila uložení sníženého trestu za nepřiměřeně mírné. Pravomocný trest byl pod spodní hranicí trestní sazby a nejvyšší státní zástupkyně podala dovolání a chtěla sankci pro střelce zpřísnit.

Dovolání podal i Benda, který naopak usiloval o změnu kvalifikace svého činu. Nejvyšší soud obě podání 30. dubna vyřídil, podle zjištění Aktuálně.cz se kauza znovu vrátí do soudní síně.

"V tuto chvíli je jisté, že ve věci neexistuje pravomocný rozsudek, protože Nejvyšší soud převedl pana obžalovaného z výkonu trestu do vazby," potvrdil Aktuálně.cz soudce z ústeckého krajského soudu Jiří Bednář, který případ vyřizoval v prvním stupni a o posledním vývoji dostal dílčí zprávu. "Muselo dojít ke zrušení minimálně rozhodnutí vrchního soudu," podotkl Bednář.

"Nejvyšší soud ctí i v tomto případě svoji ustálenou praxi, že do médií nesděluje takové informace o řízení, které ještě nebyly řádně doručeny všem jeho jednotlivým účastníkům, respektive stranám. I když příslušný senát trestního kolegia Nejvyššího soudu ve věci rozhodl už 30. dubna, doposud není vypracováno kompletní odůvodnění rozhodnutí, a tudíž ještě nemohly být s výsledkem jednotlivé strany řízení seznámeny," řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud zatím neuvedl podrobnosti jak obě podání vyřídil, jsou podle serveru ve hře dvě varianty dalšího vývoje.

Pokud soud vyhověl státní zástupkyni, pak by se u soudu rozhodovalo pouze o výši trestu. Pokud však Nejvyšší soud vyhověl Bendovi, celý případ by mohl zamířit zpět k ústeckému krajskému soudu a celý proces by začal od začátku včetně možnosti změny kvalifikace činu.

Příbuzní zastřeleného Roma ani jejich zmocněnci nemají o postupu soudu žádné informace.

"Zmocněnci poškozených nebyli o postupu soudu informováni. Situace, kdy se poškození o zrušení rozsudku dozvídají z médií, je problematická. Poškození neví co se děje, mohou pociťovat strach, obavy a nespravedlnost. Jejich očekávání, že se budou moci postupně vyrovnat se ztrátou syna se zase oddaluje," uvedla pro server Romea.cz zmocněnkyně Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

"Nesmíme zapomenout ani na to, že naprosto v rozporu se zájmy poškozených se Nejvyšší státní zástupce odmítl věnovat snížení náhrady škody, které provedl Vrchní soud poukazem na spoluzavinění pozůstalých. Jeho odůvodnění přitom bylo možné považovat za nejen absurdní, ale i nehumánní. Pokud Nejvyšší soud rozhodl tak, že se bude znovu rozhodovat o vině, bude se znovu rozhodovat i o náhradě škody," dodala Kalibová.

Incident se stal 27. května 2017 kolem 3:00 v noci v Jirkovské ulici u bloku panelových domů. Bendu předtím mylně informovala jeho matka o tom, že venku někdo najíždí do aut a pravděpodobně i do lidí. Muž při pohledu z okna spatřil jedoucí stříbrnou dodávku. Poté si nabil legálně drženou zbraň a seběhl před dům, kde bez varování vystřílel celý zásobník na kabinu řidiče.

Přečteno: 2201x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Soud, In IUSTITIA, vazební zařízení, Rasismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo