romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Zvrat v případu zastřelení Roma v Chomutově! Vrah již není ve výkonu trestu, je ve vazbě. Co bude dál?

14.5.2019 15:10
Petr Benda, který měl v létě 2017 zastřelit na sídlišti v Chomutově mladého Roma, 4. 4. 2018 během hlavního líčení k případu. (FOTO: Tereza Heková)
Petr Benda, který měl v létě 2017 zastřelit na sídlišti v Chomutově mladého Roma, 4. 4. 2018 během hlavního líčení k případu. (FOTO: Tereza Heková)

Petr Benda, který v květnu 2017 třinácti výstřely z pistole zavraždil na chomutovském sídlišti Písečná Roma Radka Š. již není ve výkonu trestu. Podle zjištění serveru Aktuálně.cz nařídil Nejvyšší soud propustit Bendu z vězení a nechal ho převést do vazby.

Bendovi loni v srpnu pražský vrchní soud na základě jeho odvolání snížil původní trest 12,5 roku na sedm let vězení. Státní zástupkyně Kateřina Boudová tehdy označila uložení sníženého trestu za nepřiměřeně mírné. Pravomocný trest byl pod spodní hranicí trestní sazby a nejvyšší státní zástupkyně podala dovolání a chtěla sankci pro střelce zpřísnit.

Dovolání podal i Benda, který naopak usiloval o změnu kvalifikace svého činu. Nejvyšší soud obě podání 30. dubna vyřídil, podle zjištění Aktuálně.cz se kauza znovu vrátí do soudní síně.

"V tuto chvíli je jisté, že ve věci neexistuje pravomocný rozsudek, protože Nejvyšší soud převedl pana obžalovaného z výkonu trestu do vazby," potvrdil Aktuálně.cz soudce z ústeckého krajského soudu Jiří Bednář, který případ vyřizoval v prvním stupni a o posledním vývoji dostal dílčí zprávu. "Muselo dojít ke zrušení minimálně rozhodnutí vrchního soudu," podotkl Bednář.

"Nejvyšší soud ctí i v tomto případě svoji ustálenou praxi, že do médií nesděluje takové informace o řízení, které ještě nebyly řádně doručeny všem jeho jednotlivým účastníkům, respektive stranám. I když příslušný senát trestního kolegia Nejvyššího soudu ve věci rozhodl už 30. dubna, doposud není vypracováno kompletní odůvodnění rozhodnutí, a tudíž ještě nemohly být s výsledkem jednotlivé strany řízení seznámeny," řekl ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud zatím neuvedl podrobnosti jak obě podání vyřídil, jsou podle serveru ve hře dvě varianty dalšího vývoje.

Pokud soud vyhověl státní zástupkyni, pak by se u soudu rozhodovalo pouze o výši trestu. Pokud však Nejvyšší soud vyhověl Bendovi, celý případ by mohl zamířit zpět k ústeckému krajskému soudu a celý proces by začal od začátku včetně možnosti změny kvalifikace činu.

Příbuzní zastřeleného Roma ani jejich zmocněnci nemají o postupu soudu žádné informace.

"Zmocněnci poškozených nebyli o postupu soudu informováni. Situace, kdy se poškození o zrušení rozsudku dozvídají z médií, je problematická. Poškození neví co se děje, mohou pociťovat strach, obavy a nespravedlnost. Jejich očekávání, že se budou moci postupně vyrovnat se ztrátou syna se zase oddaluje," uvedla pro server Romea.cz zmocněnkyně Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

"Nesmíme zapomenout ani na to, že naprosto v rozporu se zájmy poškozených se Nejvyšší státní zástupce odmítl věnovat snížení náhrady škody, které provedl Vrchní soud poukazem na spoluzavinění pozůstalých. Jeho odůvodnění přitom bylo možné považovat za nejen absurdní, ale i nehumánní. Pokud Nejvyšší soud rozhodl tak, že se bude znovu rozhodovat o vině, bude se znovu rozhodovat i o náhradě škody," dodala Kalibová.

Incident se stal 27. května 2017 kolem 3:00 v noci v Jirkovské ulici u bloku panelových domů. Bendu předtím mylně informovala jeho matka o tom, že venku někdo najíždí do aut a pravděpodobně i do lidí. Muž při pohledu z okna spatřil jedoucí stříbrnou dodávku. Poté si nabil legálně drženou zbraň a seběhl před dům, kde bez varování vystřílel celý zásobník na kabinu řidiče.

Přečteno: 2111x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vražda, Soud, In IUSTITIA, vazební zařízení, Rasismus, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo