romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír R. Horváth: Setkání Romů s ministrem Dientsbierem mile potěšilo

4.4.2014 22:49
Drahomír Radek Horváth na setkání s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (FOTO: František Bikár)
Drahomír Radek Horváth na setkání s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (FOTO: František Bikár)

Společné setkání Romů ze všech regionů ČR s ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřím Dienstbierem velice mile překvapilo. V první řadě jsem chtěl napsat klasickou reportáž, bez osobní invence. Stroze, věcně a objektivně psanou reportáž, avšak nemohu se oprostit od osobního názoru a vlastního úhlu pohledu. Takže referovat budu spíše hybridem blogu a reportáže.

Stodvacet kilometrů ve vlaku a pak výšlap z Malostranského náměstí na Hradčany hned po ránu na náladě nepřidá, a proto jsem kvitoval s povděkem, že první s kým jsem měl tu čest v Hrzánském paláci, ještě před začátkem akce hovořit, byla má bývalá kolegyně, právnička z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva, Martina Štěpánková. V současné době je Martina ředitelkou Sekce lidských práv a je vedle Kateřiny Valachové a Jarmily Balážové součástí „dream teamu“ pana ministra.

S ministrem Dientsbierem mám nejen totožný náhled na konkrétní témata, ale navíc je to poprvé, kdy si v duchu říkám, že by to mohlo jít

Přátelský a neformální rozhovor o palčivých tématech byl mile přerušen příchodem pana ministra Dienstbiera k našemu stolku. Byl jsem představen a debata pokračovala společně s panem ministrem. V jednu chvíli jsem se přistihl, jak právě s tímto člověkem nacházím nejen totožný náhled na konkrétní témata, ale navíc je to poprvé, kdy si v duchu říkám, že by to mohlo jít, že pokud by to někdo měl natvrdo nastavit a protlačit, tak právě on. Měl jsem svého času možnost osobně hovořit jak s paní Monikou Šimůnkovou, Džamilou Stehlíkovou, nebo Michalem Kocábem, ale v žádném z těchto případů jsem vnitřně nedoufal v markantní změnu k lepšímu v konkrétních, nosných tématech.

Úvodní slovo oficiální části měl právě ministr Dientsbier. Jasně definoval priority jako: právo na sociální bydlení, právo každého dítěte na rovný přístup ke vzdělání, boj s chudou s akcentem na řešení předlužení a exekuce, posílení kompetencí ombudsmana, řešení sociálně vyloučených lokalit, vzájemné soužití a vyšší pocit bezpečí, nárok dítěte na předškolní vzdělávání od 2 let. K mému velikému potěšení, také zavedl debatu ohledně nedobrovolných sterilizací s tím, že by do konce roku měl být hotov věcný záměr zákona a pak okamžitě začnou standardní procedury konkrétní paragrafovou verzí počínaje a předložením v Parlamentu ke schválení konče.

Lidská práva jsou pro současnou vládu nosným a důležitým tématem a programové prohlášení této vlády se v tomto duchu vyjadřuje. Ve svém úvodním projevu toto jasně pan ministr uvedl.

Přítomní Romové v reakci na narůstající vlnu extremismu hovořili o nutnosti novelizovat shromažďovací zákon, ale to k mému velikému potěšení ministr rázně odmítl s tím, že je spíše podstatné dokázat s inkriminovaným zákonem pracovat a mít vůli v průběhu demonstrace z nenávisti, v případě naplnění konkrétních ustanovení, okamžitě takové shromáždění rozpustit. Souhlasím. Svobody by neměly být omezovány.

Směrem k médiím zaznělo také mnohé a to nejenom od Romů v sále, ale zejména od pana ministra. Tendenčnost a snaha o vytvoření kauzy za každou cenu je v současné době víc než kdy jindy citelná.

Směrem k médiím zaznělo také mnohé a to nejenom od Romů v sále, ale zejména od pana ministra. Tendenčnost a snaha o vytvoření kauzy za každou cenu je v současné době víc než kdy jindy citelná. Jednostranné informování a neustálé zmiňování etnicity, byť přímo nesouvisí s kauzou jako takovou, je zaručený recept na sledovanost a čtenost. Je dobré vědět, že i toto pan ministr vnímá a hodlá dle svého vyjádření činit patřičné kroky.

Další a nejspíš nejpodstatnější pro mě osobně byl jasně deklarovaný úmysl spolupracovat s romskými osobnostmi, s Romy z regionů. Tendence oprostit se od nefunkčního paternalistického přístupu a zaměřit se více na participaci samotných Romů byla cítit ze všech vyjádření. A to tradičně z úst přítomných Romů, ale překvapivě i z reakcí samotného pana ministra.

Přítomní zástupci Romů byli velice kritičtí v následné diskuzi, ale svou kritiku směřovali většinou na Agenturu pro sociální začleňování a přítomného ředitele Martina Šimáčka. Byla mu vyčítána nejenom nedostatečná efektivita v procesu sociálního začleňování, ale opět pramalá spolupráce s Romy v lokalitách, nedostatečná účast Romů na jednáních Lokáního partnerství, ač se na takových jednání plánují strategie a kroky, které přímo ovlivňují jejich životní podmínky. Agentura pro sociální začleňování je tradičním terčem kritiky mnohých romských osobností.

Velice vášnivě se diskutovalo o novém složení Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, která by měla být ustanovena. Očekával jsem nějaké připomínky k statusu této Rady nebo k tomu, že za region pouze jeden zástupce a občanská část je sice romská (parita tím pádem zaručena), ale hlavně místně příslušná (což nic neříká o kvalitě člena), ale místo toho se dovídáme proč ten a ten by v Radě být neměl. Doufám proto, že pan ministr vybere uvážlivě a s rozumem, nikoliv křiklouny, ale schopné odborníky z řad Romů, kteří budou schopni vypracovat v rámci zasedání tohoto orgánu i nějaké to usnesení, či podnět pro vládu ČR.

Takže toliko prozatím vše, a budu se velice těšit na konkrétní výsledky práce úřadu, který vede ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a to nejenom směrem k nám Romům, ale obecně.

Přečteno: 1596x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, setkání s Romy, ministr pro lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo