romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír Radek Horváth: Romové jděte volit!

Děčín, 23.10.2013 15:25, (ROMEA)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)

Mimořádnost těchto voleb je jasná svou předčasností, ale je tu ještě jeden, skutečně zajímavý fenomén těchto voleb. Letošní volby jsou průlomové v počtu kandidujících Romů. Neřeším nyní volební průzkum, nebo místo na kandidátce. Nehodnotím, ani šance politických uskupení dostat se do sněmovny. Pozastavím se nad tou skutečností, že tolik Romů má v úmyslu podílet se ve vrcholné politice na věcech veřejných a ovlivnit politiku naší země.

ČSSD, LEV 21, SZ, SRP na kandidátce SZ, Změna - politické hnutí, Piráti, SPOZ, RDS, atd., na všech těchto kandidátních listinách najdeme romské zástupce! Spousta odborníků i rádoby odborníků, nedávno věštila masivní radikalizaci uvnitř romského etnika s militantně extremistickými atributy. Situace však ukazuje, že se Romové skutečně začínají masívně aktivizovat, ale nikoliv v zakládání domobran, nýbrž ve snaze podílet se na spolupráci, při řešení palčivých problémů, které tuto naší zemi sužují. Otázkou je, jak to bude vypadat s volební morálkou Romů? Ještě, než se to dozvíme, tak bych pár postřehů popsal.

Drahomír Radek Horváth

Kandiduje za uskupení ZMĚNA - politické hnutí v Ústeckém kraji na 7. místě

V současné době jsem kandidátem číslo sedm v Ústeckém kraji za politické hnutí Změna. Jsem stejně často v kontaktu s obyvateli sociálně vyloučených romských lokalit jako jindy. Nyní však navíc trávím i víkendy, při návštěvách těchto spoluobčanů a diskutuji o nadcházejících volbách. Informoval jsem spoustu Romů o tom, že dle odhadu je nás tady 350 – 400 000 z toho, dejme tomu 200 tisíc voličů (plus, mínus). To je celkem značná síla v tom učinit zásadní tlak směrem k volebním výsledkům.

Volební morálka spousty Romů, je však chabá a tak je potřeba přesvědčovat. Moc velké iluze nemám, ale dávám do placu konkrétní údaje a také zásadní principy. Volit menší zlo je tak nějak součástí novodobé tradice v této zemi a tak pojďte a volte dobro. Ono to lze najít, pokud budete ignorovat plytce zavádějící hlášky o tom, že volit malé strany a hnutí, znamená vzít hlas a procenta velké oranžové, a přidat tak hlas dýchavičné a poněkud omráčené modré. Jenže, nechuť a frustrace mnohých Romů je tak velká, že se přesvědčit dají velice těžko. A k volbám odmítají jít i tentokrát.

Takže, ač nerad, tak brknu na tu etnickou strunu a vysvětluji to, co jsem již zmínil nahoře. Kandiduje spousta Romů a tak volte Roma jednoho z vás, který má vhled do vašich problémů a bude tam v té Sněmovně hájit zájmy právě lidí, jako jste vy. Znechucenost posluchačů je nebetyčná, ale ozývají se hlasy, které chtějí vědět více. Zajímají se o to, kteří Romové kandidují, co je to za lidi, jaké mají zkušenosti a jaká je vidět za nimi práce. Pochopitelně, že se ptají i mě jestli kandiduji, jaké mám šance, za koho kandiduji atd., ale to sem nepatří. Jediné co bych tady snad mohl zmínit, je takový krátký soukromý názor, který používám při rozhovorech s obyvateli sociálně vyloučených romských lokalit:

„ Je mnoho politických stran, které to dělají za vás a domnívají se, že to je pro vás nejlepší. Je mnoho politických stran, které to dělají bez vás a domnívají se, že je to pro vás nejlepší. Já jsem na kandidátce politického hnutí Změna, které to chce dělat s vámi, spolupracovat, protože jenom vy sami můžete integraci a svoje postavení ve společnosti pozitivně ovlivnit k lepšímu tím, že se na tom řešení budete aktivně spolupodílet. Mimochodem, já nejsem žádný spasitel, nýbrž člověk, jeden z vás, který však dovede a je ochoten spolupracovat s kolegy z majoritní části populace a zároveň komunikovat s vámi, předkládat a prezentovat vaše návrhy. Spolupráce a společný podíl na řešení je nejdůležitější. Věci nesmí mít striktně etnický základ. Pouze vzájemná spolupráce nás všech, bez rozdílu barvy pleti může posunout integrační proces dál směrem k efektivitě.“

Zásadní postřeh závěrem je ten, že se to uvnitř těchto lidí začíná lámat směrem k občanské a zejména morální povinnosti a k volbám přijdou. Co je k těm volbám žene? Jsou to romští kandidáti. Fakt, který nelze zpochybňovat, či snad jej vnímat nějak extra negativně. Na jednu stranu je to takové podivně etnicky podmíněné. Chápu, ale na stranu druhou je to logické vyústění kroků deprimovaných a existenciálně frustrovaných potencionálních voličů. Budou volit "svoje" lidi, a doufat, že se situace romské komunity obecně, začne měnit k lepšímu, když tam budou lidé, kteří mají vhled do jejich pocitů a pohnutek. Ještě to nebude takové, jaké bych to rád viděl, ale již se schyluje k tomu, aby tu skutečně byl potenciál dvou set tisíc hlasů, který doposud spal a demokratický princip této země neovlivňoval. Jsem optimista a věřím tomu, že dříve či později k tomu dojde.

Přečteno: 1317x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo