romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dva útočníci vtrhli do domu a vyhrožovali romské mamince s malými dětmi. Dostali za to podmínku

3.6.2020 14:57
Napadení v obci Klenová začalo vyražením dveří do bytu, kde byla maminka s malými dětmi, včetně několikatýdenního miminka. Foto z videa na Noviny.SK
Napadení v obci Klenová začalo vyražením dveří do bytu, kde byla maminka s malými dětmi, včetně několikatýdenního miminka. Foto z videa na Noviny.SK

Soud na Slovensku udělal definitivní tečku za případem nebezpečného vyhrožování v obci Klenová. Do romského domu tam vtrhli dva muži. Jeden z nich křičel, že je Hitler a že všechny zabije. Muži rasový motiv odmítali a chtěli zproštění obžaloby. Soud to viděl jinak. "Ty špinavá cikánko, pojď ven, ať tě dobijeme, ať tě zabijem. Já jsem tu Hitler, jsem tu i šéf, jsem tady pán, já vás zabiju, všechny vás zabijeme," popsala matka Naděžda počátek napadení. V momentě, kdy dva muži vtrhli do domu, byla doma sama s dětmi, včetně několikatýdenního miminka.

Útočníci se ze skutku odpovídali před soudcem, a to ve věci obžaloby z nebezpečného vyhrožování a porušování domovní svobody. Obvinění, oba z Košic, popřeli, že by do domu vešli násilím a poškodili dveře. Matka jednoho z nich však poškozené ženě poslala peníze za jejich opravu. Muži vyloučili, že by jednali z rasového motivu a cítí se očerňování. Obhájkyně žádala jejich osvobození. Poukázala na to, že dlouhodobým sporům mezi stranami je odpadní potrubí na zadní straně domu.

"Jde o obyčejné sousedské spory, které měly být řešeny a postoupeny podle zákona o přestupcích - už několikrát je upozorňovali, že ty splašky tečou, doslova tečou a ústí na jejich pozemek. V žádném případě to nebylo z motivu rasového," říká obhájkyně obžalovaných. "Podle základních údajů o skutku si myslím, že ten útok je rasově motivován určitě," vyjádřil se opačně generální prokurátor Jaromír Ciznar pro server Noviny.sk.

Košičanům za skutek hrozilo vězení až na 5 let. Prvoinstanční soud jim vyměřil roční podmínku. Prokurátorovi se to zdálo málo, obviněným zase příliš mnoho. Podmíněný trest však Krajský soud potvrdil a muži jsou již odsouzeni pravomocně.

"Takový trest soud považuje za přiměřený. Toto zcela stačí k dosažení účelu trestu, kterým je ochrana společnosti a převýchova," uvedl samosoudce Vladimír Varga.

fk, Noviny.sk
Přečteno: 1622x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Soud, Rasismus, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo