romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Džamila Stehlíková: Sobotka vzdává boj proti chudobě

25.11.2016 14:04
Džamila Stehlíková. (FOTO: WestGuru, Wikimedia Commons)
Džamila Stehlíková. (FOTO: WestGuru, Wikimedia Commons)

Devadesátka České televize se velmi pečlivě a detailně věnovala osmiletému úsilí o sociální začleňování v Česku. Krátce jsem se do velmi odborné a kultivované debaty s nynějším ředitelem Agentury pro sociální začleňování Radkem Jiránkem také zapojila, ale cestou domů mě přepadla obava, že tomuto typu věcné a efektivní politiky boje proti chudobě, která ve skutečnosti šetří peníze naše a budoucích generací, již odzvonilo. Proč?

Projekt sociálního začleňování v Česku je na osudové křižovatce. Každá zásadní reforma včetně boje proti chudobě chce politickou vůli a odvahu. Premiér Sobotka převzal tuto reformu od minulých vlád, dnes to ale vzdává. Zbavil se klíčového ministra, který podle premiéra sice neudělal žádnou chybu, ale zřejmě ho už není zapotřebí. Odvoláním Jiřího Dienstbiera Bohuslav Sobotka zapřel program spravedlivé a inkluzivní společnosti, základní pilíř sociální demokracie, strany s politickou tradicí, čítající sto třicet let.

Bohuslav Sobotka - jak je jeho zvykem - podlehl nátlaku prezidenta a jeho páté lánské kolony v ČSSD, která chce měnit témata, je populistická, oportunistická, protisobotkovská. V současné době tato frakce diktuje Sobotkovi, aby oranžový étos hodil do koše a začal kopíroval Babišovu programovou vyprázdněnost a Zemanův populismus. Ve snaze udržet se v křesle premiéra co nejdéle, Sobotka stále jen ustupuje, listopadové hodnoty v zahraniční politice zaprodal Číně, a nyní zapírá i potřebu inkluze a lidskoprávních hodnot. Zradou vlastního programu však ČSSD ztrácí část svých kmenových příznivců a těžko získává nové, protože voliči slyšící na populistická hesla nebudou volit ČSSD, ale rovnou - hnutí ANO.

V čele zemanovské frakce ČSSD stojí jeden z lánských pučistů Jeroným Tejc, který nedávno prohlásil, že musíme „posílit solidaritu s odpovědnými a ne s těmi, kdo chtějí jen brát“. Nastupující ministr pro lidská práva Jan Chvojka po setkání s prezidentem poznamenal, že by chtěl "mnoho věcí dělat jinak než jeho předchůdce" a „lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum nebo pohlaví“, jako kdyby tomu tak nebylo. Je to čunkovsko-trumpovský populismus, který přímo neobviňuje, ale naznačuje, že něco není v pořádku a proto je zapotřebí to změnit, zahodit dosavadní práci, přitvrdit, ukázat na někoho prstem, postrašit, umožnit svým voličům s chuti si zanadávat... a tím to skončí. Populismus ukazuje terč pro odreagování vzteku a přináší hlasy, ale vůbec nic nenabízí, neřeší problém věcně, tím pádem ho nechává růst a předává tuto časovanou bombu našim dětem.

Sociální začleňování se stává Popelkou Sobotkovy vlády, která už nemá žádného advokáta menšin. Sobotka ustupuje nejen Zemanovi a jeho páté koloně v ČSSD, ale i Babišovi. Pro boj s chudobou je zapotřebí nejen vládní Agenturu pro sociální začleňování, ale i zákon o sociálním bydlení. Bez řešení problematiky bydlení není možné se vymanit z pasti chudoby. Ministryně Michaela Marksová sice vládní rošádu ustála, ale její vlajková loď – zákon o sociálním bydlení - se potápí. Její návrh zákona ministři za ANO zavalili takovým množstvím vzájemně si odporujících připomínek, že to snad ani nejde vypořádat. Na posledním koaličním jednání ANO a ČSSD se na vyřízení připomínek strany nedohodly, a je pravděpodobné, že do konce volebního období zákon schválen nebude. To znamená, že v budoucnu mnoho obcí a měst bude tento zákon postrádat, nezabrání vzniku nových sociálně vyloučených lokalit a nebude řešit stávající.

Proto mám obavu, že nedostatek politické vůle výrazně utlumí proces sociálního začleňování v Česku, a tak se můžeme dočkat většího počtu chudých lidí i dalšího nárůstu ghett po celé republice.

Komentář Džamily Stehlíkové byl uveřejněn na blogu zpravodajského serveru Aktualně.cz.

Džamila Stehlíková
Přečteno: 1384x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, sociální bydlení, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo