romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Džamila Stehlíková: Sobotka vzdává boj proti chudobě

25.11.2016 14:04
Džamila Stehlíková. (FOTO: WestGuru, Wikimedia Commons)
Džamila Stehlíková. (FOTO: WestGuru, Wikimedia Commons)

Devadesátka České televize se velmi pečlivě a detailně věnovala osmiletému úsilí o sociální začleňování v Česku. Krátce jsem se do velmi odborné a kultivované debaty s nynějším ředitelem Agentury pro sociální začleňování Radkem Jiránkem také zapojila, ale cestou domů mě přepadla obava, že tomuto typu věcné a efektivní politiky boje proti chudobě, která ve skutečnosti šetří peníze naše a budoucích generací, již odzvonilo. Proč?

Projekt sociálního začleňování v Česku je na osudové křižovatce. Každá zásadní reforma včetně boje proti chudobě chce politickou vůli a odvahu. Premiér Sobotka převzal tuto reformu od minulých vlád, dnes to ale vzdává. Zbavil se klíčového ministra, který podle premiéra sice neudělal žádnou chybu, ale zřejmě ho už není zapotřebí. Odvoláním Jiřího Dienstbiera Bohuslav Sobotka zapřel program spravedlivé a inkluzivní společnosti, základní pilíř sociální demokracie, strany s politickou tradicí, čítající sto třicet let.

Bohuslav Sobotka - jak je jeho zvykem - podlehl nátlaku prezidenta a jeho páté lánské kolony v ČSSD, která chce měnit témata, je populistická, oportunistická, protisobotkovská. V současné době tato frakce diktuje Sobotkovi, aby oranžový étos hodil do koše a začal kopíroval Babišovu programovou vyprázdněnost a Zemanův populismus. Ve snaze udržet se v křesle premiéra co nejdéle, Sobotka stále jen ustupuje, listopadové hodnoty v zahraniční politice zaprodal Číně, a nyní zapírá i potřebu inkluze a lidskoprávních hodnot. Zradou vlastního programu však ČSSD ztrácí část svých kmenových příznivců a těžko získává nové, protože voliči slyšící na populistická hesla nebudou volit ČSSD, ale rovnou - hnutí ANO.

V čele zemanovské frakce ČSSD stojí jeden z lánských pučistů Jeroným Tejc, který nedávno prohlásil, že musíme „posílit solidaritu s odpovědnými a ne s těmi, kdo chtějí jen brát“. Nastupující ministr pro lidská práva Jan Chvojka po setkání s prezidentem poznamenal, že by chtěl "mnoho věcí dělat jinak než jeho předchůdce" a „lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum nebo pohlaví“, jako kdyby tomu tak nebylo. Je to čunkovsko-trumpovský populismus, který přímo neobviňuje, ale naznačuje, že něco není v pořádku a proto je zapotřebí to změnit, zahodit dosavadní práci, přitvrdit, ukázat na někoho prstem, postrašit, umožnit svým voličům s chuti si zanadávat... a tím to skončí. Populismus ukazuje terč pro odreagování vzteku a přináší hlasy, ale vůbec nic nenabízí, neřeší problém věcně, tím pádem ho nechává růst a předává tuto časovanou bombu našim dětem.

Sociální začleňování se stává Popelkou Sobotkovy vlády, která už nemá žádného advokáta menšin. Sobotka ustupuje nejen Zemanovi a jeho páté koloně v ČSSD, ale i Babišovi. Pro boj s chudobou je zapotřebí nejen vládní Agenturu pro sociální začleňování, ale i zákon o sociálním bydlení. Bez řešení problematiky bydlení není možné se vymanit z pasti chudoby. Ministryně Michaela Marksová sice vládní rošádu ustála, ale její vlajková loď – zákon o sociálním bydlení - se potápí. Její návrh zákona ministři za ANO zavalili takovým množstvím vzájemně si odporujících připomínek, že to snad ani nejde vypořádat. Na posledním koaličním jednání ANO a ČSSD se na vyřízení připomínek strany nedohodly, a je pravděpodobné, že do konce volebního období zákon schválen nebude. To znamená, že v budoucnu mnoho obcí a měst bude tento zákon postrádat, nezabrání vzniku nových sociálně vyloučených lokalit a nebude řešit stávající.

Proto mám obavu, že nedostatek politické vůle výrazně utlumí proces sociálního začleňování v Česku, a tak se můžeme dočkat většího počtu chudých lidí i dalšího nárůstu ghett po celé republice.

Komentář Džamily Stehlíkové byl uveřejněn na blogu zpravodajského serveru Aktualně.cz.

Džamila Stehlíková
Přečteno: 1374x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier, sociální bydlení, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo