romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Džamila Stehlíková: Útok školáka v Lounech je jen špičkou ledovce. Netolerujme násilí

13.10.2017 21:45
Džamila Stehlíková (FOTO: Facebook Liberálně ekologická strana)
Džamila Stehlíková (FOTO: Facebook Liberálně ekologická strana)

Na sociální síti Facebook se objevila nahrávka, která zachycuje brutální útok nezletilého mladíka na dva školáky v Holárkových sadech v Lounech. Sotva patnáctiletý hoch si domluvil s dalšími školáky schůzku kvůli sporu o jeho dívku. Uplatnil zákony džungle - šlo o domluvenou bitku. Svého soka a dalšího chlapce na místě brutálně napadl. Motivem byla zřejmě kromě žárlivosti snaha upoutat pozornost dívky, vykonat „něco velkého“, získat obdiv. Nezletilý násilník nám předvedl, jak si představuje mužnost – jako surové násilí, útok, schopnost ovládat ty druhé. Mohlo to skončit tragédií.

Děti

Ze záběrů je zřejmé, že pouze jedno z dětí se snažilo incident zastavit, další útok natáčely, většina přítomných jen přihlížela. Agrese poškozuje i svědky. Nevědí, jak čelit fyzickému strachu. Děti přijímají násilí jako nutné zlo. V kolektivu mladistvých vládne zákon mlčenlivosti. Kvůli strachu z násilí.

Svědci 

Neméně šokující byl fakt, že nezasáhl nikdo z dospělých. Nikdo nezavolal policii. Napadené děti nebyly na lékařském vyšetření. Údajně to nebyl první incident v tomto parku. „Dospělá“ veřejnost jednoduše nereagovala, jako kdyby celou dobu žila za neviditelným plotem. Proč tolerujeme dětskou agresivitu? Protože se bojíme? Nebo my sami máme máslo na hlavě? 

Jde o naprosté selhání dospělých lidí. Mladí lidé se často nedokáží se svou agresivitou vypořádat, proto je důležité, aby jim dospělí pomohli. 

Rodiče a rodina

V jakém prostředí vyrůstá mladistvý agresor? Agresivní rodiče jsou nejčastější příčinou dětské agresivity. Netrpěliví, krutí, bezcitní. Útočník nemůže vzhledem ke svému věku být trestně odpovědný za čin, který dosahuje intenzity uvedené v zákoně. Pokud se prokáže zanedbání výchovy, trestní zákon stanoví odpovědnost rodičů. 

Škola

Probíhala vůbec komunikace mezi rodiči a školou? Požádal učitel o spolupráci rodiče? Pravděpodobně škola nereagovala včas odpovídajícím způsobem. Současná škola nevidí dětskou agresivitu a není připravena tento problém řešit.

Odborníci

Řešil nějaký odborník – psycholog či psychiatr - nemocné a nebezpečné chování dítěte? Spolupracoval s rodiči a s pedagogickým sborem? 

Politici 

Vedení města Loun na svých internetových stránkách žádá všechny rodiče a žáky, aby v případě podobných událostí neprodleně informovali Městskou policii Louny nebo Policii ČR. „Takovéto chování nechceme a nebudeme na území města tolerovat“ stojí v prohlášení města. 

Agresivita u školáků je porucha vztahů, je to nemoc celé skupiny a celé společnosti, která velebí sílu, moc a vítězství nad soupeři - za každou cenu. Stačí se podívat na schopnost naších politických vůdců porušovat zákony, válcovat konkurenci, zákeřně útočit, využívat sílu, ovládat a ponižovat ty druhé. A stejně jako je tomu v případě pouličního dětského násilí děláme, že tohle všechno nevidíme. Tolerance společnosti k agresivitě i násilí roste. Pokud to chceme změnit, musíme začít hlavně u sebe a u vlastních dětí. A přestat tolerovat násilí. Jakékoliv.

Džamila Stehlíková
Přečteno: 2580x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Psychiatrie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo