romea - logo
8. prosince 2019 (neděle)
svátek má Květoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Džamila Stehlíková: Útok školáka v Lounech je jen špičkou ledovce. Netolerujme násilí

13.10.2017 21:45
Džamila Stehlíková (FOTO: Facebook Liberálně ekologická strana)
Džamila Stehlíková (FOTO: Facebook Liberálně ekologická strana)

Na sociální síti Facebook se objevila nahrávka, která zachycuje brutální útok nezletilého mladíka na dva školáky v Holárkových sadech v Lounech. Sotva patnáctiletý hoch si domluvil s dalšími školáky schůzku kvůli sporu o jeho dívku. Uplatnil zákony džungle - šlo o domluvenou bitku. Svého soka a dalšího chlapce na místě brutálně napadl. Motivem byla zřejmě kromě žárlivosti snaha upoutat pozornost dívky, vykonat „něco velkého“, získat obdiv. Nezletilý násilník nám předvedl, jak si představuje mužnost – jako surové násilí, útok, schopnost ovládat ty druhé. Mohlo to skončit tragédií.

Děti

Ze záběrů je zřejmé, že pouze jedno z dětí se snažilo incident zastavit, další útok natáčely, většina přítomných jen přihlížela. Agrese poškozuje i svědky. Nevědí, jak čelit fyzickému strachu. Děti přijímají násilí jako nutné zlo. V kolektivu mladistvých vládne zákon mlčenlivosti. Kvůli strachu z násilí.

Svědci 

Neméně šokující byl fakt, že nezasáhl nikdo z dospělých. Nikdo nezavolal policii. Napadené děti nebyly na lékařském vyšetření. Údajně to nebyl první incident v tomto parku. „Dospělá“ veřejnost jednoduše nereagovala, jako kdyby celou dobu žila za neviditelným plotem. Proč tolerujeme dětskou agresivitu? Protože se bojíme? Nebo my sami máme máslo na hlavě? 

Jde o naprosté selhání dospělých lidí. Mladí lidé se často nedokáží se svou agresivitou vypořádat, proto je důležité, aby jim dospělí pomohli. 

Rodiče a rodina

V jakém prostředí vyrůstá mladistvý agresor? Agresivní rodiče jsou nejčastější příčinou dětské agresivity. Netrpěliví, krutí, bezcitní. Útočník nemůže vzhledem ke svému věku být trestně odpovědný za čin, který dosahuje intenzity uvedené v zákoně. Pokud se prokáže zanedbání výchovy, trestní zákon stanoví odpovědnost rodičů. 

Škola

Probíhala vůbec komunikace mezi rodiči a školou? Požádal učitel o spolupráci rodiče? Pravděpodobně škola nereagovala včas odpovídajícím způsobem. Současná škola nevidí dětskou agresivitu a není připravena tento problém řešit.

Odborníci

Řešil nějaký odborník – psycholog či psychiatr - nemocné a nebezpečné chování dítěte? Spolupracoval s rodiči a s pedagogickým sborem? 

Politici 

Vedení města Loun na svých internetových stránkách žádá všechny rodiče a žáky, aby v případě podobných událostí neprodleně informovali Městskou policii Louny nebo Policii ČR. „Takovéto chování nechceme a nebudeme na území města tolerovat“ stojí v prohlášení města. 

Agresivita u školáků je porucha vztahů, je to nemoc celé skupiny a celé společnosti, která velebí sílu, moc a vítězství nad soupeři - za každou cenu. Stačí se podívat na schopnost naších politických vůdců porušovat zákony, válcovat konkurenci, zákeřně útočit, využívat sílu, ovládat a ponižovat ty druhé. A stejně jako je tomu v případě pouličního dětského násilí děláme, že tohle všechno nevidíme. Tolerance společnosti k agresivitě i násilí roste. Pokud to chceme změnit, musíme začít hlavně u sebe a u vlastních dětí. A přestat tolerovat násilí. Jakékoliv.

Džamila Stehlíková
Přečteno: 2590x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Psychiatrie, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo