romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropská komise brzy rozhodne, zda bude pokračovat řízení s ČR kvůli diskriminaci Romů

Brusel/Belgie, 30.4.2015 15:17
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)

Evropská komise by měla příští týden rozhodnout, zda bude pokračovat v řízení vůči České republice kvůli diskriminaci romských dětí ve školství. V rozhovoru s českými médii to dnes uvedla eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

"Chceme vidět reálná čísla, pokrok v té věci samé a nikoliv zatím jen v zákonu, tak jak to teď vypadá," podotkla komisařka. Česko by - pokud se komise nakonec skutečně rozhodne další fázi řízení spustit - dostalo určitý čas na nápravu neuspokojivého stavu. Pokud by se ani poté nic nezměnilo, může věc teoreticky skončit až u evropského soudu, připomněla komisařka.

Česko bylo první zemí, vůči které komise kvůli diskriminaci Romů začala tímto způsobem postupovat. Tuto středu zahájila evropská exekutiva z obdobných důvodů také řízení se Slovenskem. Komise obvykle své kroky vůči členským zemím, které nemají svou legislativu v souladu s evropskými pravidly, zveřejňuje jednou měsíčně.

Na trvající diskriminaci Romů ve školství poukázala minulý týden také nevládní organizace Amnesty International (AI). Její zprávu vzápětí odmítl ministr školství Marcel Chládek jako předpojatou, kontraproduktivní a věcně nesprávnou.

Chládek zdůraznil, že český vzdělávací systém není nastaven tak, aby někoho diskriminoval. Případy porušování práva na rovný přístup ke vzdělání považuje za selhání jednotlivců. Podle ministra Evropská unie uznává posun, který Česko v této oblasti učinilo.

Své řízení s Českem kvůli údajné diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému spustila komise loni koncem září, kdy Prahu požádala o informace. "My už jsme v samotném závěru vyhodnocování české odpovědi," uvedla dnes Jourová.

Náprava neuspokojivé situace je přitom podle ní jasná. "Romské děti by měly dostávat šanci mít stejné vzdělání jako ostatní děti," zdůraznila komisařka.

Český ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v březnu v Bruselu jako součásti českého řešení problematiky zmiňoval novelu školského zákona a od roku 2017 povinné roční předškolní vzdělávání. Vláda v únoru také přijala strategii romské integrace do roku 2020.
Přečteno: 1300x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Evropská komise, Věra Jourová, Rasismus, Česká republika, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo