romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská komise brzy rozhodne, zda bude pokračovat řízení s ČR kvůli diskriminaci Romů

Brusel/Belgie, 30.4.2015 15:17
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)
Věra Jourová, česká kandidátka do funkce evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen, vystoupila 1. října 2014 na slyšení v Evropském parlamentu. (FOTO: © European Union 2014 - European Parliament)

Evropská komise by měla příští týden rozhodnout, zda bude pokračovat v řízení vůči České republice kvůli diskriminaci romských dětí ve školství. V rozhovoru s českými médii to dnes uvedla eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

"Chceme vidět reálná čísla, pokrok v té věci samé a nikoliv zatím jen v zákonu, tak jak to teď vypadá," podotkla komisařka. Česko by - pokud se komise nakonec skutečně rozhodne další fázi řízení spustit - dostalo určitý čas na nápravu neuspokojivého stavu. Pokud by se ani poté nic nezměnilo, může věc teoreticky skončit až u evropského soudu, připomněla komisařka.

Česko bylo první zemí, vůči které komise kvůli diskriminaci Romů začala tímto způsobem postupovat. Tuto středu zahájila evropská exekutiva z obdobných důvodů také řízení se Slovenskem. Komise obvykle své kroky vůči členským zemím, které nemají svou legislativu v souladu s evropskými pravidly, zveřejňuje jednou měsíčně.

Na trvající diskriminaci Romů ve školství poukázala minulý týden také nevládní organizace Amnesty International (AI). Její zprávu vzápětí odmítl ministr školství Marcel Chládek jako předpojatou, kontraproduktivní a věcně nesprávnou.

Chládek zdůraznil, že český vzdělávací systém není nastaven tak, aby někoho diskriminoval. Případy porušování práva na rovný přístup ke vzdělání považuje za selhání jednotlivců. Podle ministra Evropská unie uznává posun, který Česko v této oblasti učinilo.

Své řízení s Českem kvůli údajné diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému spustila komise loni koncem září, kdy Prahu požádala o informace. "My už jsme v samotném závěru vyhodnocování české odpovědi," uvedla dnes Jourová.

Náprava neuspokojivé situace je přitom podle ní jasná. "Romské děti by měly dostávat šanci mít stejné vzdělání jako ostatní děti," zdůraznila komisařka.

Český ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier v březnu v Bruselu jako součásti českého řešení problematiky zmiňoval novelu školského zákona a od roku 2017 povinné roční předškolní vzdělávání. Vláda v únoru také přijala strategii romské integrace do roku 2020.
Přečteno: 1272x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Evropská komise, Věra Jourová, Rasismus, Česká republika, Amnesty InternationalHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo