romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emil Voráč: Pomáhejme všem Romům, ale pomoc musí mít smysl z dlouhodobého hlediska. Musí dovést lidi k samostatnosti a nezávislosti

30.12.2020 22:20
Emil Voráč (FOTO: Jan Tichý)
Emil Voráč (FOTO: Jan Tichý)

Stále někde čtu, že různé vlády pro Romy na Slovensku nikdy nic neudělaly, že romští politici si hrabou jen do svých kapes a kašlou na Romy v osadách. Ano, ten, kdo neviděl život v osadách, nedovede si ho představit a už vůbec se nedovede vžít do kůže Romů a je těžko pochopitelné, že může něco takové existovat v 21. století v Evropě. Není ale úplně pravda, že by různé slovenské vlády nikdy nic pro Romy z osad neudělali.

Všichni víme, jak dopadly výstavby sídlišť, jako je například Luník IX. Těch sídlišť bylo a je ale více. Dalším je například Košutka a mnoho jiných. Stovky miliard jsou pryč a zapomenuty.

To, že velké sídliště, kde mohli obyvatelé bydlet jako lidé, kde bylo veškeré sociální vybavení, které ale rozebrali a dnes už sídliště nestojí, není vinou vlády. Odklízení odpadků stalo stát tolik, že by se za to daly postavit příbytky pro stovky lidí. Bourání a následná revitalizace stála další miliony. Když starosta Luníku nechal vyvézt tisíce tun odpadků na náklady Evropské unie, tak mu z okna přistály na hlavě další odpadky.

Netvrdím, že vlády nemohou za stav, který na Slovensku je. Ano mohou, ale selhání je také u samotných lidí a to v mnoha směrech.

To, že někdo dokáže vymontovat ústřední topení a vše z bytu, co je kovové a za pár korun to zpeněžit, pak v panelovém bytě udělat ohniště, aby se zahřál a to, že někteří obyvatelé vybourají okna a prodají je za pár euro a pak místo nich mají jen starou deku, není normální a není vinou státu.

Netvrdím, že vlády nemohou za stav, který na Slovensku je. Ano mohou, ale selhání je také u samotných lidí a to v mnoha směrech. Když kdokoliv z nás bude mít zkušenost, že z lítosti pronajme vlastní byt rodině, která se za krátkou dobu postará o to, aby jsme o nemovitostí přišli, museli ji na vlastní náklady zbourat, nebudeme však příště již opatrní? Nebo budeme znova a dokola z lítosti dělat stejné chyby?

Vždyť na Slovensku jsou i další a jiní Romové, kteří žijí spořádaný život, vychovávají děti, pracuji a jsou dokonce velkou konkurenci pro majoritní společnost, neboť jsou mnohdy vzdělanější, bohatší a na vyšší úrovni. Mnohým ale zřejmě takový život, kdy si jen stěžují a občas se nad nimi někdo slituje a pomůže jim, vyhovuje. Nic z vlastní vůle nedělat pro svou lepší budoucnost mnohým podle mého názoru prostě vyhovuje.

Přál bych si, aby bylo poskytnuta pomoc všem. Ale taková pomoc, která má smysl. Pomoc, která bude mít z dlouhodobého hlediska smysl a dovede lidi k samostatnosti a nezávislosti.

Přečteno: 942x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, pomoc, Romové, OsadaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo