romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emílie Horáčková (SRP), kandidátka do sněmovny: Je zapotřebí se organizovaně postavit proti vlně rasismu

Praha, 22.10.2013 12:25, (ROMEA)
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Emílii Horáčkovou ze Strany rovných příležitostí (SRP), která kandiduje na kandidátce Strany zelených v Libereckém kraji na 8. místě.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Nikdy jsem nebyla v žádné straně. Do strany SRP jsem nastoupila, protože její program je mi blízký a zakladatelé jsou Romové - i když ta strana není jenom pro Romy. Je zapotřebí se organizovaně postavit proti vlně rasismu a nenávisti, která začíná ovládat společnost. Blízká je mi i snaha SRP bojovat proti chudobě. Po dlouhé době je tu strana, která chce bojovat za Romy a jedná o společenském smíru a pomoci pro všechny.

Emílie Horáčková

  • Věk: 49 let
  • Vzdělání: Evangelické Akademii v Praze, obor sociální pracovník v prostředí etnických minorit
  • Povolání: Sociální pracovník
  • Nejlepší vlastnosti: Schopnost empatie, kreativita, flexibilita, mám ráda věci na rovinu. Jsem bojovnice a rebelka. Nesnáším porušování lidských práv a násilí na druhých.
  • Nejhorší vlastnosti: Člověk je nerad přiznává, ale je to netrpělivost, špatně snáším prohry a nemám ráda falešné lidi.

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Šance tady je. Důležité však také je, že jsme účastníky parlamentních voleb. Romové se snad probudí z letargie a nezájmu a nebudou pouze naříkat, budou se zajímat o věci veřejné a půjdou k volbám. Snad si uvědomí sílu svého volebního hlasu, začnou pracovat na komunální úrovni. Za 4 roky zde můžeme mít připravené lidi s politickou zkušeností do dalších parlamentních voleb. Zde vidím cestu k rovným příležitostem pro všechny a naši šanci. Fungovat, pracovat a podílet se na všem v této společnosti.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Spojení se Stranou zelených (SZ) je důkazem, že se na změnách budeme společně podílet. SZ je jediná strana, která se od počátku v oblasti lidských práv zastávala Romů. V posledních letech její představitelé, zejména Ondřej Liška, nechyběl na demonstracích proti neonacistům. Svou účasti dával najevo podporu, že je na straně Romů. Také se zúčastňuje pietního aktu v Letech u Písku, jeho projev je vždy vyjádřením úcty a respektu k nám žijícím. Sociální program SZ je nám velmi blízký a výzva spolupracovat a podílet se společně na změnách je vykročení správným směrem.

Proč SRP oslovila právě SZ?

Právě v Letech u Písku se oba předsedové dohodli na společné volební koalici.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

Vím, že je zde nová romská strana RDS, která kandiduje jako samostatný subjekt. Kandidují i Romové za ČSSD, KSČM i za SZ. Vnímám to tak, že každý má právo mít svůj názor a každý si může vybrat stranu jemu nejbližší.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Rozhodně ano. Pokud jim tedy jde o spolupráci a zlepšení postavení Romů v této společnosti. Společně se můžeme podílet na smíru v této společnosti a pomáhat všem sociálně slabým a měnit špatný sociální systém, který nefunguje tak, jak má.

Co pro vás znamená romství?

Tradice, kulturu, romský jazyk, mojí identitu. Pocit sounáležitosti, solidaritu a hrdost na to, že jsem Romka. Přihlásila jsem se při sčítání lidu k romské národnosti a myslím si, že by to měli udělat všichni Romové a nebát se a nestydět se za to.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Schopnost prosazovat programové cíle své strany. Politika je zodpovědná služba lidem. Samozřejmostí je dodržování zákonů a pravidel pro všechny, neúplatnost. V politice chci myslet na práva druhých a usilovat v této společnosti o zlepšení postavení Romů jak na trhu práce, tak i v oblasti lidských práv.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1085x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo