romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emílie Horáčková (SRP), kandidátka do sněmovny: Je zapotřebí se organizovaně postavit proti vlně rasismu

Praha, 22.10.2013 12:25, (ROMEA)
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Emílii Horáčkovou ze Strany rovných příležitostí (SRP), která kandiduje na kandidátce Strany zelených v Libereckém kraji na 8. místě.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Nikdy jsem nebyla v žádné straně. Do strany SRP jsem nastoupila, protože její program je mi blízký a zakladatelé jsou Romové - i když ta strana není jenom pro Romy. Je zapotřebí se organizovaně postavit proti vlně rasismu a nenávisti, která začíná ovládat společnost. Blízká je mi i snaha SRP bojovat proti chudobě. Po dlouhé době je tu strana, která chce bojovat za Romy a jedná o společenském smíru a pomoci pro všechny.

Emílie Horáčková

  • Věk: 49 let
  • Vzdělání: Evangelické Akademii v Praze, obor sociální pracovník v prostředí etnických minorit
  • Povolání: Sociální pracovník
  • Nejlepší vlastnosti: Schopnost empatie, kreativita, flexibilita, mám ráda věci na rovinu. Jsem bojovnice a rebelka. Nesnáším porušování lidských práv a násilí na druhých.
  • Nejhorší vlastnosti: Člověk je nerad přiznává, ale je to netrpělivost, špatně snáším prohry a nemám ráda falešné lidi.

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Šance tady je. Důležité však také je, že jsme účastníky parlamentních voleb. Romové se snad probudí z letargie a nezájmu a nebudou pouze naříkat, budou se zajímat o věci veřejné a půjdou k volbám. Snad si uvědomí sílu svého volebního hlasu, začnou pracovat na komunální úrovni. Za 4 roky zde můžeme mít připravené lidi s politickou zkušeností do dalších parlamentních voleb. Zde vidím cestu k rovným příležitostem pro všechny a naši šanci. Fungovat, pracovat a podílet se na všem v této společnosti.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Spojení se Stranou zelených (SZ) je důkazem, že se na změnách budeme společně podílet. SZ je jediná strana, která se od počátku v oblasti lidských práv zastávala Romů. V posledních letech její představitelé, zejména Ondřej Liška, nechyběl na demonstracích proti neonacistům. Svou účasti dával najevo podporu, že je na straně Romů. Také se zúčastňuje pietního aktu v Letech u Písku, jeho projev je vždy vyjádřením úcty a respektu k nám žijícím. Sociální program SZ je nám velmi blízký a výzva spolupracovat a podílet se společně na změnách je vykročení správným směrem.

Proč SRP oslovila právě SZ?

Právě v Letech u Písku se oba předsedové dohodli na společné volební koalici.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

Vím, že je zde nová romská strana RDS, která kandiduje jako samostatný subjekt. Kandidují i Romové za ČSSD, KSČM i za SZ. Vnímám to tak, že každý má právo mít svůj názor a každý si může vybrat stranu jemu nejbližší.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Rozhodně ano. Pokud jim tedy jde o spolupráci a zlepšení postavení Romů v této společnosti. Společně se můžeme podílet na smíru v této společnosti a pomáhat všem sociálně slabým a měnit špatný sociální systém, který nefunguje tak, jak má.

Co pro vás znamená romství?

Tradice, kulturu, romský jazyk, mojí identitu. Pocit sounáležitosti, solidaritu a hrdost na to, že jsem Romka. Přihlásila jsem se při sčítání lidu k romské národnosti a myslím si, že by to měli udělat všichni Romové a nebát se a nestydět se za to.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Schopnost prosazovat programové cíle své strany. Politika je zodpovědná služba lidem. Samozřejmostí je dodržování zákonů a pravidel pro všechny, neúplatnost. V politice chci myslet na práva druhých a usilovat v této společnosti o zlepšení postavení Romů jak na trhu práce, tak i v oblasti lidských práv.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo