romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emílie Horáčková (SRP), kandidátka do sněmovny: Je zapotřebí se organizovaně postavit proti vlně rasismu

Praha, 22.10.2013 12:25, (ROMEA)
Emílie Horáčková
Emílie Horáčková

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Emílii Horáčkovou ze Strany rovných příležitostí (SRP), která kandiduje na kandidátce Strany zelených v Libereckém kraji na 8. místě.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Nikdy jsem nebyla v žádné straně. Do strany SRP jsem nastoupila, protože její program je mi blízký a zakladatelé jsou Romové - i když ta strana není jenom pro Romy. Je zapotřebí se organizovaně postavit proti vlně rasismu a nenávisti, která začíná ovládat společnost. Blízká je mi i snaha SRP bojovat proti chudobě. Po dlouhé době je tu strana, která chce bojovat za Romy a jedná o společenském smíru a pomoci pro všechny.

Emílie Horáčková

  • Věk: 49 let
  • Vzdělání: Evangelické Akademii v Praze, obor sociální pracovník v prostředí etnických minorit
  • Povolání: Sociální pracovník
  • Nejlepší vlastnosti: Schopnost empatie, kreativita, flexibilita, mám ráda věci na rovinu. Jsem bojovnice a rebelka. Nesnáším porušování lidských práv a násilí na druhých.
  • Nejhorší vlastnosti: Člověk je nerad přiznává, ale je to netrpělivost, špatně snáším prohry a nemám ráda falešné lidi.

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Šance tady je. Důležité však také je, že jsme účastníky parlamentních voleb. Romové se snad probudí z letargie a nezájmu a nebudou pouze naříkat, budou se zajímat o věci veřejné a půjdou k volbám. Snad si uvědomí sílu svého volebního hlasu, začnou pracovat na komunální úrovni. Za 4 roky zde můžeme mít připravené lidi s politickou zkušeností do dalších parlamentních voleb. Zde vidím cestu k rovným příležitostem pro všechny a naši šanci. Fungovat, pracovat a podílet se na všem v této společnosti.

Co říkáte "spojenectví" se SRP a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Spojení se Stranou zelených (SZ) je důkazem, že se na změnách budeme společně podílet. SZ je jediná strana, která se od počátku v oblasti lidských práv zastávala Romů. V posledních letech její představitelé, zejména Ondřej Liška, nechyběl na demonstracích proti neonacistům. Svou účasti dával najevo podporu, že je na straně Romů. Také se zúčastňuje pietního aktu v Letech u Písku, jeho projev je vždy vyjádřením úcty a respektu k nám žijícím. Sociální program SZ je nám velmi blízký a výzva spolupracovat a podílet se společně na změnách je vykročení správným směrem.

Proč SRP oslovila právě SZ?

Právě v Letech u Písku se oba předsedové dohodli na společné volební koalici.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách? Jak to vnímáte?

Vím, že je zde nová romská strana RDS, která kandiduje jako samostatný subjekt. Kandidují i Romové za ČSSD, KSČM i za SZ. Vnímám to tak, že každý má právo mít svůj názor a každý si může vybrat stranu jemu nejbližší.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Rozhodně ano. Pokud jim tedy jde o spolupráci a zlepšení postavení Romů v této společnosti. Společně se můžeme podílet na smíru v této společnosti a pomáhat všem sociálně slabým a měnit špatný sociální systém, který nefunguje tak, jak má.

Co pro vás znamená romství?

Tradice, kulturu, romský jazyk, mojí identitu. Pocit sounáležitosti, solidaritu a hrdost na to, že jsem Romka. Přihlásila jsem se při sčítání lidu k romské národnosti a myslím si, že by to měli udělat všichni Romové a nebát se a nestydět se za to.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Schopnost prosazovat programové cíle své strany. Politika je zodpovědná služba lidem. Samozřejmostí je dodržování zákonů a pravidel pro všechny, neúplatnost. V politice chci myslet na práva druhých a usilovat v této společnosti o zlepšení postavení Romů jak na trhu práce, tak i v oblasti lidských práv.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1098x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Strana zelenýchHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo