romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Emilie Žigová: Nepodléhejme nenávisti. I mezi Romy jsou muslimové, kteří potřebují pomoc

25.5.2016 15:46
Emilie Sulejman Žigová
Emilie Sulejman Žigová

Romové ze střední Evropy, zvláště ti čeští, si neuvědomují, že mezi muslimy a syrskými uprchlíky jsou také Romové. O Koránu většina lidí neví vůbec nic, ale na sociálních sítích nemají problém projevovat se stejnými komentáři, jaké používají neonacisté, neofašisté a jiní příznivci extremismu. Naprostá většina muslimů chce žít v míru, spokojenosti a přátelství s okolním světem.

Jedním z hlasatelů využívajících nevzdělanost některých lidí je míšenec Moravanky a japonsko-korejského otce, Tomio Okamura. Pravidelně rozšiřuje lži a vyzývá k nenávisti. Začal protiromsky a nyní v tomtéž pokračuje proti uprchlíků a muslimům. Je to příležitost ke snadno vydělaným penězům – a o to českému gaidžinovi (v Japonsku se tak označují společensky níže postavení míšenci) – nejspíše jde. Hnutí Úsvit přímé demokracie, které Okamura založil a vedl, dostalo za překročení dvou procent ve volbách do poslanecké sněmovny za každý získaný hlas od státu sto korun. V roce 2013 získalo hnutí ve volbách 342 339 hlasů, což v řeči peněz představuje částku ve výši 34 233 900 korun. Dalších 12 milionů přišlo do Okamurova hnutí za 14 poslaneckých mandátů. Za úspěch v eurovolbách. Zde za 47 306 hlasů do stranické kasičky připutovalo na 1 419 180 Kč. Stačí postavit se na náměstí měst a obcí a lidem servírovat nenávist doslova v přímém přenosu.

U pana docenta Konvičky je to podobné. Cituji z Wikipedie: „Je potomkem českého otce a řecké matky – uprchlice z prokomunistické skupiny ELAS v době řecké občanské války“. Konvičkova matka tedy byla uprchlicí a nebýt československých úřadů, nenalezla by zde domov. Přední islamofob zakazuje ostatním to, co bylo předtím přiznáno jeho matce. Vybral si muslimy, na kterých si v rámci Bloku proti islámu buduje svou kariéru.

Úspěch díky xenofobii pocítila také advokátka Klára Samková. Bývalá manželka romského aktivisty, který se v Čechách významně podílel na potírání rasismu a xenofobie vůči menšinám, se staví proti islámu.

Nás Romy by měla více zajímat druhá stránka věci. Měli bychom se starat také o to, že mezi muslimy jsou i Romové, kteří často na Blízkém východě patří k těm nejchudším. Pod nátlakem evropských politiků nemohou pokračovat v útěku před válkou a tísní se ve stanech před ploty u tureckých, makedonských a řeckých hranic. Děti, starci, nemohoucí, ženy a muži, jsou nuceni přežívat v zimě, nedostatku hygieny, hladu a strachu o své životy. Nemohou se vrátit, protože nemají kam – jejich domy jsou zničené.

Jak by vám bylo, kdybyste byli ve stejné situaci? Čekali byste na bombu svrženou z ruského nebo amerického dronu? Neměli byste dostatečný přístup k lékařské péči. V takových situacích by se přece lidé neměli rozlišovat podle náboženství. Jediné, co jim zůstává, je víra.

V Sýrii je podle údajů Ministerstva zahraničí ČR mnoho národnostních skupin: „90 % syrští Arabové a dále Kurdové (zhruba 8 %), Arméni, skupiny Čerkesů, Turků, Turkmenů, Peršanů, Židů a Romů“. Webové stránky Joshuaproject.net uvádějí o tamějších Romech několik velmi zajímavých informací. Především místní Romové v Sýrii hovoří jazykem Domari. Přestěhovali se na území dnešní Sýrie z oblastí jižní Asie, zejména Indie, v byzantských časech. Romům se v oblasti Blízkého východu říká také Dom nebo Navar. Romové jsou v Sýrii známí především svým hudebním uměním, kdy jako doprovod hrají svatebčanům. Většina syrských romských táborů se nachází ve venkovských oblastech a lidé v nich žijí kočovným životem. Díky válce téměř 47 000 Domaru lidí trpí nejrůznějšími nedostatky. Romští Domarove se nacházejí také v Aghanistánu, Egyptě, Íránu, Iráku, Izraeli, Jordánsku, Kurdistánu, Líbyi, Tádžikistánu, Spojených arabských emirátech, Uzbekistánu, Západním břehu Jordánu a Gaze. Nejvíce se jich vyskytuje v Egyptě a Íránu. Celkově se jedná o 3 904 000 Romů. 95 procent z nich jsou muslimové.

Alternativní názvy pro Romy ze Středního východu a severní Afriky jsou: Barake, Churi-Wali, Dom Gypsy, Domari, Ghagar, Ghorbati, Ghorbati Gypsy, Halebi Gypsy, Helebi, indické cikánské, Karáčí, Kowli, Kowli Gypsy, Kurbat, Luli, Luli Gypsy, na Středním východě Gypsy, muslim Gypsy, Nawar, Nawari , Nuar, Zott, Zott Gypsy.

Poslední dobou se mi zdá, že je na dennodenním pořádku podněcovaní k nenávisti, rasismu, hanobení rasy, víry a etnické příslušnosti, ať už jde o muslimy, uprchlíky nebo Romy. Jako kdyby podněcování k nenávisti bylo beztrestné. Ještě stále jsme právní stát a Romové by se měli sami nad sebou zamyslet, protože další Romové – ti s muslimským vyznáním - potřebují pomoc. 

Emilie Žigová
Přečteno: 9822x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

muslimové, Islám, Romové, nesnášenlivost, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo