Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

EU ztrojnásobí prostředky na záchranné operace ve Středozemním moři. ČR poskytne experty, letadlo a 10 milionů

24. dubna 2015
Čtení na 3 minuty

Evropská unie ztrojnásobí prostředky pro operace agentury Frontex ve Středozemním moři, řekla novinářům po mimořádném summitu k migraci v Bruselu německá kancléřka Angela Merkelová. Předseda Evropské rady Donald Tusk doplnil, že premiéři a prezidenti už nyní slíbili lodě, letadla, experty i peníze. Záchrana lidských životů je podle něj základní prioritou Evropské unie ve chvíli, kdy ve Středozemním moři umírají při snaze dostat se do Evropy stovky lidí.

Výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri závěr summitu uvítal. V prohlášení uvedl, že slíbené prostředky umožní výrazně posílit operace ve Středozemním moři i snahu jeho organizace předcházet dalším tragédiím.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová má podle Tuska také začít připravovat možnou misi, která by měla v budoucnu umožnit zabavování a ničení lodí používaných pašeráky k převozu migrantů přes Středozemní moře do Evropy. Český premiér Bohuslav Sobotka na národní tiskové konferenci doplnil, že podobná akce bude vyžadovat souhlas Rady bezpečnosti OSN.

"Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků a vyřešení nelegální migrace," prohlásil Tusk po asi čtyři a půl hodiny trvající mimořádné schůzce prezidentů a předsedů vlád unijní osmadvacítky. Evropa podle něj nynější situaci nezpůsobila, musí být ale připravena reagovat. "Čeká nás složité léto," varoval.

Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) OSN připlulo letos do jižní Evropy už více než 35.000 migrantů a žadatelů o azyl. Smrt ve Středozemním moři zřejmě našlo na 1500 lidí. Za celý loňský rok úřad předpokládá počet 219.000 těch, kdo moře přepluli, ale i 3500 obětí. Frontex uvádí, že v příštích měsících by se moře mohl pokusit překonat více než milion osob.

Čtvrteční mimořádný summit Tusk svolal na italskou žádost poté, co o víkendu přišlo o život u libyjských břehů až 900 osob, další lidé ale na moři umírali i v dalších dnech. Italský premiér Matteo Renzi po summitu poznamenal, že EU nyní poprvé zaujala k problému strategický postoj.

Závěry summitu se zmiňují o dobrovolném pilotním projektu přemístění uprchlíků a přesídlení lidí, kteří jsou nyní v táborech mimo EU. Původně v návrhu závěrečného prohlášení zmiňovaný počet 5000 osob ale z definitivní verze nakonec vypadl. Podle Merkelové bylo totiž toto číslo vnímáno jako nedostatečné.

Kancléřka, jejíž země patří mezi menšinu států EU, které ale přijímají většinu uprchlíků, připomněla nynější "nerovnost" v počtech. Na Německo, Švédsko a Francii podle ní připadá 75 procent všech žadatelů. "Musíme přemýšlet, jak dále zlepšit provádění pravidel, která už platí," řekla. Summit ale upozornil na potřebu ustavení způsobu, jak uprchlíky rozmísťovat v případě krizových situací.

"Bude věcí jednotlivých členských zemí a rozhodnutí jednotlivých národních vlád, do jaké míry se budou chtít v těchto projektech účastnit," řekl Sobotka. Potřebu dobrovolného zapojování premiér zdůvodnil rozdílnými ekonomickými i demografickými a kulturními podmínkami, kterým musí azylová politika odpovídat.

"Snažíme se chovat odpovědně a solidárně. Poskytujeme azyl těm, kteří jsou pronásledováni," uvedl český premiér. Lidé, kteří se do EU snaží dostat z Libye jsou prý ale často vedeni především ekonomickými důvody.

Agentura Frontex odpovídá za ochranu vnějších hranic EU. Ve Středozemním moři nyní realizuje operaci Triton. Její měsíční rozpočet je asi 2,9 milionu eur (78 milionů korun), k dispozici má čtyři letadla, helikoptéru a sedm lodí různých typů. Druhou a menší operací je Poseidon v prostoru řeckých ostrovů v Egejském moři.

Už při příchodu na summit dnes někteří účastníci oznamovali své příspěvky na posílení operací. Se ztrojnásobením prostředků se podle závěrů summitu počítá pro letošní a příští rok.

ČR přispěje podle Sobotky až 60 experty, jedním letounem CASA a deseti miliony korun, Británie nabídla svou vlajkovou loď, dvě další plavidla a tři vrtulníky. Německo podle Merkelové počítá se zapojením dvou svých plavidel a je připravené poskytnout v případě potřeby další peníze.

Česko může Frontex nabídnout také další prostředky, například terénní vozidla, termovize či speciálně vycvičené psy, doplnil Sobotka.

EU chce v prevenci nelegální migrace spolupracovat se zeměmi v oblasti. Na Maltě by se proto měla v příštích měsících uskutečnit konference se zeměmi Africké unie. Podle Sobotky s nimi EU chce probrat právě to, jak nelegální migraci bránit. Merkelová se zmínila také o potřebě posílení rozvojové spolupráce s partnerskými zeměmi. Závěrečné prohlášení zmiňuje také užší spolupráci s Tureckem s ohledem na vývoj v Sýrii a v Iráku.

Problematikou migrace se bude zabývat také summit Evropské unie v červnu.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon