romea - logo
7. března 2021 (neděle)
svátek má Tomáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropa podle Merkelové potřebuje, aby jí s migranty pomohly USA

22.9.2015 10:51
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

Německá kancléřka Angela Merkelová včera vyzvala USA, aby víc pomohly Evropě s přijetím uprchlíků utíkajících z Blízkého východu, Asie a Afriky před válečnými konflikty a chudobou. Pro přijetí více syrských běženců Spojenými státy se o víkendu vyslovila náměstkyně amerického ministra zahraničí Anne Richardová.

"Věřit tomu, že by to Evropa mohla zvládnout zcela sama bez pomoci Spojených států, to se mi vůbec nezdá realistické," prohlásila podle agentury DPA šéfka německé vlády v Berlíně. Amerika a Evropa jsou podle ní schopny přijmout hodně migrantů a poskytnout jim ochranu. "V nejlepším případě to ale může být pomoc v nouzi," dodala.

Kancléřka si myslí, že by USA mohly přijmout více uprchlíků ze Sýrie. Mohly by také pomoci se zlepšením životních podmínek v utečeneckých táborech v Libanonu, Jordánsku a Turecku a při řešení příčin nynější migrační krize.

Richardová v sobotu rozhlasové stanici NPR řekl, že podle jejího přesvědčení "většina vysokých představitelů amemrického ministerstva zahraničí, Národní bezpečnostní rady a Bílého domu chce přijmout více běženců". "Příští rok chce prezident (Barack Obama) umožnit příchod 10.000 migrantů. Rok poté bych ráda viděla prudký nárůst tohoto čísla," dodala.

Merkelová dnes podle DPA rovněž řekla, že od středečního summitu evropských státníků neočekává rychlé odpovědi na otázky týkající se spravedlivého rozdělení běženců v Evropské unii nebo řešení příčin migrační krize. "Řešení během jedné noci nelze dosáhnout. (...) Budeme potřebovat hodně trpělivosti," poznamenala.

Přečteno: 398x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, EU, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo