romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropská komise je znepokojená kroky maďarské vlády. Hrozí jí soud pro porušení práva a hodnot EU

13.4.2017 9:46
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)
Sídlo Evropské komise (FOTO: Matthias v.d. Elbe, Wikimedia Commons)

Evropská komise včera vyjádřila znepokojení nad kroky maďarské vlády, zejména sporným zákonem o vysokých školách. Místopředseda EK Frans Timmermas pohrozil Budapešti možným zahájením procedury pro porušení práva a hodnot Evropské unie. Budapešť vidí za obviněními z Bruselu pomstu za odlišný pohled na migrační problém. Kroky Budapešti podle EK vyvolávají pochybnosti, zda jsou v souladu s právem a společnými hodnotami Evropské unie. Jednotlivé případy možného porušení unijních norem chce komise posoudit do konce dubna.

Komise se zabývala především sporným zákonem o vysokých školách, jehož nové znění minulý týden schválil maďarský parlament a v pondělí podepsal prezident János Áder. Diskutovala rovněž o návrhu zákona o zahraničním financování nevládních organizací, o azylovém zákonu umožňujícím systematické zadržování všech žadatelů o azyl či ohledně uplatňování zákazu diskriminace vůči romským dětem při vzdělávání.

Komise podle Timmermanse posoudí možný negativní dopad nového maďarského zákona na unijní principy svobodného pohybu zboží, služeb, financí a lidí. Vyšetřování by mělo být dokončeno "co nejdříve". Místopředseda EK dodal, že komise zváží přijetí dalších kroků do konce dubna. Navzdory kritickému hodnocení maďarských kroků Timmermas také poznamenal, že v Maďarsku z formálního hlediska nehrozí "systematické ohrožení unijního práva a společných hodnot".

Novela je podle komentářů namířená proti Středoevropské univerzitě (CEU), již v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik Orbánovy vlády. Obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon také stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě CEU tedy USA - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.

Tisíce Maďarů i dnes v centru Budapešti protestovaly proti potlačovaní svobody myšlení a vzdělávání, uvedla agentura Reuters s tím, že šlo o čtvrtou velkou demonstraci v posledních dvou týdnech. Vláda premiéra Orbána, který se snaží zavést v zemi "neliberální demokracii", čelí rostoucímu odporu rok před volbami, které se mají konat v dubnu 2018.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó agentuře MTI ve Varšavě řekl, že Timmermansova obvinění jsou "ubohá" a že důvodem je skutečnost, že Maďarsko přišlo s účinným řešením nelegální migrace, navzdory odlišnému názoru Evropské komise. Szijjártův polský kolega Witold Waszczykowski ujistil, že Polsko odmítá "vydírání Evropskou komisí ve všech podobách". EK podle něj překračuje své pravomoci, protože jejím posláním je hájit základní hodnoty EU, a ne "dohlížet na veškeré dění v členských státech".

Podobně vládní mluvčí Zoltán Kovács prohlásil, že "útok" z Bruselu má dotlačit Budapešť k souhlasu s kvótami na přerozdělování migrantů a ke zrušení uzavření hranic. Avšak Maďarsko se nezřekne svého odmítavého postoje vůči migraci.

Polská televize TVN 24 zdůraznila, že EK ještě nespustila vůči maďarské vládě proceduru kvůli porušení unijních norem, jak již učinila vůči vládě polské. Timmermans to podle stanice vysvětlil tím, že na rozdíl od Varšavy maďarská vláda neodmítá jednat s Bruselem o jeho obavách, a tak si Brusel nejprve přeje dialog s Orbánem, jakým směrem hodlá Maďarsko vést a zda sdílí hodnoty EU.

Přečteno: 1139x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, Maďarsko, Vzdělávání, ImigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo