romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch romského mladíka: Slovensko policejní násilí dostatečně nevyšetřilo

18.8.2016 18:51
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) z části vyhověl stížnosti romského chlapce na postup slovenských státních úřadů. Rozhodl, že nedostatečně vyšetřily policejní násilí, kterému měl stěžovatel před šesti lety čelit, čímž porušily jeho garantované právo na ochranu před nelidským anebo ponižujícím zacházením anebo trestáním podle článku 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Případ policejního násilí vůči romskému chlapci, ke kterému mělo dojít v roce 2010 na policejní stanici v jedné z obcí v okolí Košic, nebyl podle soudu dostatečně vyšetřen.

Dnes mladý muž měl v době údajného incidentu 16 let. Podle jeho právní zástupkyně Vandy Durbáková z Poradny pro občanská a lidská práva, která mladíka zastupovala, ESLP potvrdil, že slovenské státní orgány při vyšetřování selhaly, čímž vážným způsobem zasáhly do jeho práv.

"Odpovědné státní orgány by měly konečně podniknout rázné kroky, aby se případům policejního násilí předešlo a měly by za všech okolností zajistit opravdu účinné vyšetřování a potrestání pachatelů v případě, že se takový případ vyskytne," uvedla v prohlášení Durbáková.

Pro programového koordinátora nevládní organizace Štěpána Ivanča není rozhodnutí ESLP překvapující. "Slovensko dlouhodobě kritizuje mnoho mezinárodních institucí za přetrvávající projevy policejní brutality vůči příslušníkům romské menšiny u nás i za nedostatky ve vyšetřování takových případů," konstatoval.

Vyšetřování případů násilné trestné činnosti by podle něj mělo projít změnou a měly by se posílit jeho nezávislost a kvalita. "Orgány činné v trestním řízení mají v současnosti na stole několik dalších případů možného policejního násilí,“ podotkl.

Případ Adam vs. Slovenská republika

Romského chlapce zadrželi spolu s dalšími dvěma nezletilými 18. prosince 2010 příslušníci obvodního oddělení policie pro podezření, že napadli 12letého chlapce a vzali mu mobil. Odvedli je na policejní stanici, kde je podle chlapcovy výpovědi zadržovali přibližně 13 hodin během následující noci. Na chlapce měli vyvíjet psychický a fyzický nátlak s cílem vynutit přiznání k trestné činnosti. Měli je bít pěstmi a dlaněmi, čímž jim měli způsobit zranění s délkou léčení sedmi dní. Během celé noci si chlapci údajně nemohli sednout ani lehnout, nebylo jim poskytnuto jídlo ani voda.

Poškozený proto podal v zastoupení své matky v lednu 2011 trestní oznámení, které prošetřila policejní inspekce. Vyšetřovatel odmítl oznámení jako zjevně neopodstatněná. Konstatoval, že k policejnímu násilí během předběžného výslechu nedošlo. Romský chlapec následně neuspěl se stížností u vojenské prokuratury, generální prokuratury ani u ústavního soudu.

Chlapcovu verzi se nepodařilo prokázat i z toho důvodu, že inspekce namísto vlastního vyšetřování těchto obvinění na stěžovatele přenesla důkazní břemeno, což ESLP ve svém zdůvodnění kritizuje, avšak zároveň konstatuje, jak uvádí slovenské ministerstvo spravedlnosti na svých stránkách, že stěžovatelova tvrzení týkající se špatného zacházení jsou obecná a nejsou podložena žádnými důkazy, zatímco listinné důkazy, které předložila vláda, se soudu zdají být podrobné a systematické.

ESLP dále kritizuje, že slovenské státní orgány neprovedly žádné kroky s cílem odstranit rozpory ve verzích týkajících se zranění chlapce, ke kterému mělo dojít v důsledku bití ze strany policistů. Zatímco chlapec tvrdil, že byl zmlácen, policie oznámila, že jeho zranění se mohlo stát, když kladl odpor při zatýkání. Stížnostem na pochybení policistů nevěnoval pozornost ani ústavní soud.

Evropský soud přiznal stěřovateli finanční odškodnění za nehmotnou újmu 1500 EUR a 3 000 EUR jako náhradu za náklady a vydání.

Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, zkráceně Evropská úmluva o lidskýchprávech je nejdůležitější lidskoprávní úmluvou sjednanou v rámci Rady Evropy a základem regionální mezinárodněprávní ochrany lidských práv v Evropě.

Přečteno: 1226x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, Evropský výboru pro sociální práva, Policie, Soud, Soud, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo