romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Extremisté z DSSS uspěli v některých obcích na Prostějovsku a Ústecku, v Novém Boru a Strakonicích pohořeli

Praha, 15.10.2012 13:52, (ROMEA)
Shromáždění DSSS ve Varnsdorfu. (15. 9. 2012)
Shromáždění DSSS ve Varnsdorfu. (15. 9. 2012)

V Dobromilicích a Dřevnovicích na Prostějovsku, kde v minulých týdnech narůstalo napětí mezi Romy a etnickými Čechy, získala sympatie voličů Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Tamní voliči jí dali až desetinásobně více procentních hlasů než v celém Olomouckém kraji. V Dřevnovicích strana obsadila třetí místo, za sociálními demokraty a komunisty. V Dobromilicích se stala čtvrtou nejúspěšnější stranou. Podle zástupců obcí je to výsledek současné situace.

V Dřevnovicích volilo DSSS 10,9 procenta voličů. Vítězní sociální demokraté získali 26,3 procenta hlasů a komunisté 24,1 procenta. Podle starostky svou roli zřejmě hrál i zářijový pochod této strany proti kriminalitě, který se obešel v obci bez problémů. "Dělnická strana se tady neprokazovala jako extremistická, byl to klidný pochod, který nesklouzl k výtržnostem. Lidé měli pocit, že na jejich problémy někdo upozorňuje. Souvisí to se situací, která tady je. Nepočítala jsem, že to takhle dopadne, ale chápu to," řekla dnes ČTK starostka Bohumila Charvátová.

Podobně dopadly volby v pět kilometrů vzdálených Dobromilicích, kde rovněž nedávno eskalovalo napětí mezi majoritou a Romy. Dokonce tam funguje domobrana, vedení obce připravilo nové vyhlášky pro zajištění veřejného pořádku a plánuje například kamerový systém. V obci se DSSS dostala s 9,6 procenta hlasů na čtvrté místo. Zvítězili zde komunisté s 33,7 procenta, následovali je sociální demokraté s 20,2 procenta a Koalice pro Olomoucký kraj se starosty, kterou volilo 16,9 procenta voličů. "S výsledky jsem se ještě neseznámil, je možné, že to s tím souvisí," řekl dnes ČTK starosta obce Pavel Drnovský.

V Dobromilicích s 860 obyvateli má podle starosty trvalé bydliště asi 250 Romů, podle místních jich zde žije podstatně více. V Dřevnovicích žije asi 40 Romů. Mezi nimi je i početná rodina, kterou do obce před několika lety nechal přestěhovat ze Vsetína tehdejší starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL). Právě s nimi jsou podle místních největší potíže, s obcí se údajně nesžili. Podle starostky se však od pochodu již situace uklidnila. "Soužití je v pořádku, je to v míře únosnosti. Doufáme, že to vydrží," doplnila starostka. Podobné názory zaznívají i z Dobromilic. "Situace se uklidnila, sleduji to i v noci. Uvidíme, ukáže to čas," doplnil starosta.

DSSS je pokračovatelkou Dělnické strany, kterou předloni rozpustil Nejvyšší správní soud. O jejího předchůdce před čtyřmi lety v krajských volbách mezi obyvateli těchto obcí takový zájem nebyl. V Dřevnovicích tehdy volilo Dělnickou stranu 2,7 procenta, v sousedních Dobromilicích jí tehdy dalo hlas 1,3 procenta obyvatel.

V celém Olomouckém kraji získala DSSS v letošních krajských volbách 0,99 procenta hlasů. Volilo ji 1763 lidí.

Nejlepšího výsledku celkem dosáhla DSSS v Ústeckém kraji, kde jí volilo 9 322 lídí, což odpovídalo zisku 4,37 % hlasů. Extremisté bodovali ve Varnsdorfu, kde získali 13,5% (559 hlasů), v Krupce 10,9% (289 hlasů) nebo v Rumburku 8% (225 hlasů)

Ve Šluknově sice DSSS získal 7,55% (84 hlasů), ale velké množství hlasů zde získalo Hnutí PRO! kraj (22,12%, 246 hlasů), které vyjadřuje jasné protiextremistické postoje.

DSSS nezaznamenala výrazný úspěch v Novém Boru, kde se snažila zneužít loňský konflikt v jednom z barů v předvolební agitaci. Získala zde pouze 3,38% (112 hlasů). Zrovna tak DSSS neuspěla ve Strakonicích, kde se snažila parazitovat na smrti člověka. Extremisté obdrželi 571 hlasů, což znamenalo 2,76%.

Extremisté z DSSS celkově ve volbách do krajských zastupitelstev neuspěli a nezískali ani jednoho zastupitele.

Přečteno: 1437x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo