romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fotbal v Děčíně: Zástupci klubů včetně romského se shodli, že v odmítání hraní zápasů s Junior ROMA nejde o rasismus

Děčín, 26.9.2014 11:28, (ROMEA)
Přátelské fotbalové utkání TJ Junior Roma Děčín - FC Embassies Praha se odehrálo 21. září 2014 v Děčíně. (FOTO: Lukáš Houdek)
Přátelské fotbalové utkání TJ Junior Roma Děčín - FC Embassies Praha se odehrálo 21. září 2014 v Děčíně. (FOTO: Lukáš Houdek)

Ve čtvrtek se v Děčíně sešli na schůzce, kterou organizoval Okresní fotbalový svaz, zástupci oddílů III. třídy, aby řešili otázku nesehraných zápasů s klubem TJ Junior ROMA Děčín. Jednání se zúčastnil také zástupci fotbalové asociace (FAČR), konkrétně generální sekretář Rudolf Řepka a člen výkonného výboru FAČR Josef Tancoš, který je zároveň předsedou Ústeckého krajského fotbalového svazu. Tři mužstva se po schůzce rozhodla sehrát s romským týmem podzimní mistrovská utkání, dvě to odmítla s tím, že radši zaplatí pokutu. Pokud nenastanou nějaké problémy, od jara by soutěž mohla probíhat normálně.

Silnější pořadatelská služba

"Z diskuse, která trvala více než dvě hodiny, vyplynulo naprosto přesvědčivě, že důvodem nesehrání utkání s TJ Junior ROMA Děčín v žádném případě nebyl rasismus. Na tom se shodli jednoznačně všichni přítomní, i když názor na to, zda hrát, není jednotný. Důvodem nesehrání utkání jsou obavy o bezpečnost s ohledem na předchozí neblahé zkušenosti z doby, kdy se soutěže zúčastňoval klub FC Děčín," píše se v tiskové zprávě na webu Fotbal.cz.

Také trenér FK Junior Roma Pavel Horváth uvedl, že po jednání už nemá pocit, že by za bojkotem byl rasismus. „Všechno jsme si vysvětlili, pokud by mělo jít o nějaký rizikový zápas, kdy by obavy z fanoušků existovaly, zajistíme silnější pořadatelskou službu,“ řekl Horváth serveru iDnes.cz.

Garance zachování pořádku

I přesto, že je stávající oddíl TJ Junior ROMA Děčín jiným subjektem a za aktivity FC Děčín z pohledu fotbalových předpisů tedy neodpovídá, u části klubů převládají staré vzpomínky a s nimi spojené obavy. Konkrétně jde především o obavy z chování příznivců, kteří v případě FC Děčín neměli nejlepší pověst. Na setkání se hledaly cesty, jak snížit obavy některých klubů, zároveň ale bylo zdůrazněno, že je potřeba v případě nesehraných utkání postupovat podle řádů a předpisů FAČR.

Výsledkem diskuse bylo veřejné prohlášení zástupců TJ Junior ROMA Děčín, že garantují zachování pořádku při domácích utkáních svého mužstva dospělých, ve kterých mají pořadatelskou povinnost. Představitelé FAČR zase nabídli oddílům pomoc při zajišťování pořadatelské služby při utkáních, ve kterých bude TJ Junior ROMA v roli hostujícího oddílu.

Jiné mužstvo - obavy stejné

FK Junior Roma je zcela jiným týmem než FC Roma z roku 2011, jehož hráči napadli rozhodčího i soupeře a na hřišti musela zasahovat policie. Z tohoto týmu hrají za FK Junior Roma podle iDnes.cz tři hráči. „Hrubosti na hřišti se chceme vyvarovat a uděláme všechno pro to, aby se jí vyvarovali i naši fanoušci. Chceme ukázat, že v jarní části soutěže s námi může bez obav hrát každý,“ zdůraznil Horváth.

Podle podzimního rozpisu soutěží sehraje TJ Junior ROMA minimálně tři soutěžní utkání III. třídy, ve dvou případech ještě obavy soupeřů přetrvávají. Při splnění výše uvedených opatření je však předpoklad, že případný hladký průběh sehraných utkání obavy ostatních rozptýlí a jarní program už proběhne kompletně podle rozpisu soutěže.

„Akceptuji, že některé týmy hrát nechtějí, ale my obavy nemáme a každý má dostat druhou šanci. Mám-li být upřímný, nemáme ani na to, abychom za neodehraný zápas platili pokutu,“ řekl Martin Pilecký z týmu Prysku.

Zápas s TJ Junior Roma hodlají na podzim odehrát i fotbalisté Dolních Habartic. „My jsme s nimi nikdy problémy neměli. Sehráli jsme i několik přátelských utkání a vždycky v pohodě. Sami máme v týmu tři Romy,“ uvedl už před časem sekretář dolnohabartického klubu Vladimír Boháč. Z týmů, které zápas odmítly, se nikdo pro média nechtěl vyjádřit.

fk, Fotbal.cz, iDnes.cz
Přečteno: 2239x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Fotbal, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo