romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fotbalem ke zdraví i k lepšímu soužití

Břeclav, 31.7.2012 9:28, (ROMEA)
Foto: Rada Romů v Břeclavi
Foto: Rada Romů v Břeclavi

Historicky 1. ročník Romského fotbalového turnaje už zná svého vítěze. V sobotu 28.7.2012 se jím na Pastvisku ve Staré Břeclavi stalo mužstvo z Břeclavi hrající v bílých dresech.

Sportovně společenský den uspořádalo nové občanské sdružení Rada Romů v Břeclavi o.s. ve spolupráci s Kavárnou u Podkovala romského podnikatele Milana Poláka. Záštitu nad turnajem převzal břeclavský starosta Oldřich Ryšavý, který akci osobně zahájil.

Turnaje se zúčastnilo celkem pět fotbalových mužstev po osmi hráčích, z toho čtyři z Břeclavi a jeden ze slovenského Kuklova. Pohár vítěze turnaje a cenu hlavního sponzora 5.000,- Kč si odneslo mužstvo z Břeclavi v bílých dresech, trénující na hřišti školy Slovácká. Z tohoto mužstva byl i nejlepší vyhodnocený hráč. Ten kromě obrovského potlesku více než tří set diváků, především místních Romů, dostal zvláštní prémii 500 Kč od hlavního sponzora akce Milana Poláka.

Po celou dobu soutěže všem k poslechu i k tanci vyhrávala romská taneční kapela z Kladna, která ve večerních hodinách změnila louku Pastviska ve veliký taneční parket. A protože Romové jsou odjakživa lidé muzikální a veselí, v zábavě se v Kavárně u Podkovala pokračovalo při živé muzice a grilovaných pochoutkách až do časného rána.

Už nyní si organizátoři plánují, jak rozšíří počet soutěžících mužstev v příštím roce a jak zapojí do sportovní akce i teamy „gádžů“.

Rada Romů v Břeclavi jako sdružení vznikla právě proto, aby hájila zájmy břeclavských Romů vlastní prací a vlastními nápady a popularizovala vlastní kulturu. „I když je vše teprve v plenkách, je třeba začít, něco pro to konečně udělat a přestat o „integraci“ jen planě mluvit,“ tvrdí Romové, kteří stáli u zrodu sdružení Rada Romů v Břeclavi.

Tisková zpráva Rady Romů v Břeclavi
Přečteno: 631x
 

Kam dál:

Štítky:  

SportHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo