Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

FOTOGALERIE: Uprchlíci v opuštěném skladišti v Bělehradě

21. února 2017
Čtení na 3 minuty

V několika opuštěných skladech v blízkosti bělehradského hlavního vlakového nádraží přežívá v otřesných hygienických podmínkách a nízkých teplotách zhruba 1200 uprchlíků převážně z Afgánistánu a Pakistánu. Noční teploty v Bělehradě se ještě koncem ledna pohybovaly okolo 15 stupňů pod nulou. Únorové noční teploty stále zůstávají pod bodem mrazu.

Někteří migranti mají na nohou obuté pouze boty bez ponožek. Nedostatečně oblečení přespávají pod šedivými dekami a v improvizovaných kamnech z cihel si přitápějí prakticky jakýmkoliv hořlavým materiálem včetně polystyrenu a plastů. V zakouřených halách je následkem toho velmi špatný, štiplavý vzduch a téměř nedýchatelno. Katastrofické hygienické podmínky ještě zhoršuje množství odpadků v příkopu mezi halami a zápach z lidských výkalů válejících se po zaprášené zemi.

FOTOGALERIE


Uprchlíci se ještě nedávno navzdory mrazivému počasí koupali venku a přitom se ohřívali u hořících železničních pražců, které jsou napuštěné dehtem a při jejich spalování vznikají jedovaté zplodiny. K omrzlinám se tak u mnohých obyvatel skladů přidaly také dýchací potíže jako následek inhalace kouře.

Většina z nich žije v opuštěných skladech již přes 4 měsíce. Navzdory
nepříznivým podmínkám ve kterých žijí, se chovají přátelsky a někteří z nich
neváhají pozvat příchozí na čaj.

“Někdy v noci necítím nohy, přesto se stále snažím usnout,” řekl Hazrat Bilal, čtrnáctiletý kluk bez rodičů původem z Afghánistánu, který poslední čtyři měsíce přebývá v hale. “Vím, že je pro mě kouř špatný, ale co jiného můžu dělat v takové zimě?”, dodal krčící se nad hořícími železničními pražci. Stejně tak jako mnoho dalších má v úmyslu překročit maďarské nebo chorvatské hranice. Většina zdejších uprchlíků říká, že se o to pokusili již nesčetněkrát, ale někdy byli zbiti a zatlačeni zpět do Srbska. “Pašeráci mi vzali všechny peníze, jiní mě zmlátili,” řekl Hazrat, který tvrdí, že poté, co byl jeho otec zavražděn, uprchl před násilím v blízkosti svého domova v Afghánistánu. “Musím se znovu pokusit překročit hranici, jednou to vyjde,” říká odhodlaně.

Zhruba 390 lidí bylo převezeno do vládou nově zřízeného přístřešku ve městě Obrenovac. Srbské orgány spolu s agenturou OSN pro uprchlíky UNHCR nyní pracují na rozšíření kapacity této ubytovny pro ty, kteří chtějí opustit sklady a odmítali předchozí nabídky. Díky úsilí úřadů, UNHCR a humanitárních agentur v Srbsku, je během posledních několika měsíců z celkového počtu 7300 uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů žijících v zemi, zhruba 82 procent umístěno ve vytápěných vládních přístřešcích. Nicméně, odhadem zhruba 1200 mužů včetně 300 chlapců bez rodin, je stále utábořeno v zakouřených, opuštěných skladech u hlavního vlakového nádraží v Bělehradu, uvedlo ve své zprávě UNHCR.

“Tady to není dobré a jsem tu úplně sám. V útulku to bude velmi dobré. Je zde příliš mnoho problémů, všichni jsme nemocní,” řekl třináctiletý afgánec Jibral Kochel. “Musel jsem odejít, byla tam strašná zima a špína,” řekl Kiramat Safi, sedmnáctiletý kluk pocházející rovněž z Afghánistánu, který se po čtyřech měsících také dobrovolně rozhodl opustit sklady a přestěhovat se do přístřeší v Krnjace. “Teď se cítím mnohem lépe, protože je zde tepleji. Není zde žádný kouř a můžu spát uvnitř,” řekl Kiramat.

Další uprchlík původem z Iráku řekl v jednom z center
UNHCR
uvedl
: “Místnost je malá, ale nemůžu být naštvaný na Srbsko, protože nás nezmlátili zde. Dostali jsme zde postel a teplé jídlo.”

Ostatní uprchlíci, kteří si nepřejí požádat o azyl v Srbsku a budou se
pokoušet se dostat skrz hranice do jiných zemí, zůstanou v opuštěných skladech
navzdory nebezpečí, které pro ně představuje kouř a teploty pod nulou.

Neutěšená situace v halách plných toxického kouře se zlepšila teprve v posledních dnech díky pomoci dobrovolníků z neziskové organizace Soul Welders, kteří uprchlíkům přivezli sekery na štípání dříví, dřevo na topení a v halách instalovali provizorní kamna. Většina uprchlíků z Afgánistánu, kde v současné době probíhají boje s radikálním islamistickým hnutím Taliban, má v důsledku loňského zpřísnění hraničních kontrol v Maďarsku a uzavření tzv. západobalkánské trasy, namířeno do Itálie. “Afgánistán není bezpečný!”, “Prosím, pomožte nám!”, “Otevřete hranice.” – To jsou ostatně nejčastější nápisy na budovách opuštěných skladů poblíž hlavního vlakového nádraží v Bělehradě.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon