romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotoreportáž: Jak jsme se vypravili společně s kamarády z ostravského Přednádraží na romský festival do Karviné

Ostrava - Přednádraží, Karviná, 3.7.2013 13:26, (ROMEA)
Vyrážíme z Přednádraží na romský festival do Karviné. Fotografie k článku: Daniela Kantorová
Vyrážíme z Přednádraží na romský festival do Karviné. Fotografie k článku: Daniela Kantorová

V sobotu 29.6.2013 proběhl v letním kině v Karviné již čtrnáctý ročník Karvinského romského festivalu. A nešlo tentokrát jen o skvělé kapely, které pozvali organizátoři festivalu v čele s Milanem Ferencem ze Sdružení Romů Severní Moravy. Na festival, kam jsme je pozvali, se tentokrát vypravili i naši kamarádi z ostravského Přednádraží. Byl to skvělý zážitek pro všechny.

Miloslav Kaleja (zvaný Mirek) a Helena Macková žijí na ostravském Přednádraží dvaadvacet let. A v těchto dnech se v rámci města stěhují do Hrušova, stejně jako většina zdejších obyvatel, kteří na Přednádraží zůstávali, protože se odmítali přestěhovat do ubytoven. Mirkova a Helenina rodina, stejně jako další Romové žijící v této části města, patří k nejchudším lidem v České republice vůbec.

s-helenou-a-mirkem_5.jpg
Zleva: Ondřej Marek z ostravského ProAlt, Helena Macková, František Kostlán, Miloslav Kaleja. Dole jejich syn, taktéž Miloslav Kaleja.

Mirek pracoval po základní škole dlouhé roky na státním statku, dělal tam, co bylo potřeba, sil obilí, staral se o krávy, opravoval stroje.Když se státní statek rušil, přišel poprvé o práci. Potom dělal posunovače u Českých drah. Tato organizace s horentními platy manažerů však začala propouštět. A tak přišel po pěti letech práce na železnici i o toto zaměstnání. Od té doby je čtrnáct let bez práce, hledal a hledá práci dál, občas má nějakou "nárazovku", ale na stálo pro něj není v Ostravě a okolí nic. A ne jen pro něj, nekvalifikovanou práci tam špatné shání kdokoli. Podobně to měla s prací i Helena, která kromě zaměstnání vychovávala čtyři děti.

I nyní mají starosti se živobytím, sháněním peněz na stěhování, na zavedení elektrických hodin a postavení přepážky mezi pokoji v novém bytě (která tam chybí).

na-prednadrazi_2.jpg
K výpravě se přidala i Květa Macková, sousedka Heleny a Mirka (úplně vlevo). Na festival se vypravili i mladí Romové, děti Mirka a Heleny (jejich krásná dcera Petra třetí zleva), ale třeba i Imrich Horvát, syn Ivety Horvátové, která se stará o svých šest dětí a vnučku. A Imrichův kamarád Rudo (zcela vpravo). Třetí zprava stojí Daniela Kantorová, autorka všech ostatních fotografií k tomuto článku.
vyrazime-z-prednadrazi_2.jpg
Vyrážíme z Přednádraží...
prochazime-nadrazim_9.jpg
... a dorážíme na nádraží.

Na festivalu vystoupila řada romských kapel. Jako první zahrála k tanci a poslechu skupina Cindži Renta s Českého Krumlova. Poté zahráli Romano Stilo, známí i svým vystupováním s houslistou Pavlem Šporclem. Tato kapela zahrála tradiční romské i neromské písně.

Dále famózní Berky Mrenica s Diabolskými huslemi a jeho dáma v černém, zpěvačka J. Orlická. Diabolské husle zahrály romské a balkánské písně. Virtuosně zahrál Berky Mrenica i krásnou lidovku Čajori romani. Se skupinou si zazpíval i Lubo Virág, který svým zpěvem nadchl karvinské publikum.

na-zdravi_3.jpg
Zhruba v době, kdy Českými Budějovicemi pochodovaly nacistické opice, jsme si v pohodě připíjeli na zdraví..
helena-mirek-kveta-ondra_3.jpg
Sedli jsme si do stínu, na festivalu bylo pěkně vedro, od slunce i z krásné muziky.
navsteva-z-prahy_2.jpg
Návštěva z Prahy. Nahoře v novinářské vestě je Jan "Johny" Čonka ze sdružení ROMEA, který obětavě natáčel festival na kameru. Pod ním zcela vpravo Dana Ema Hrušková z úřadu v Praze 14 a romská koordinátorka z pražského magistrátu Božena Fílová.

Naplno to ale roztočila až pražská kapela Gitans z Prahy s kapelníkem Milanem Demeterem, zvaným Bingač, a klavíristou Milanem Krokou. Kapela měla skvělou posilu v podobě vynikajícího houslisty Marka Baloga, který se ukázal být i dobrým šoumenem. Marek Balog jinak na housle hraje klasickou hudbu a je uznávaný po celém světě. Gitans strhli k tanci a aplausu i romskou mládež, které se jinak líbí spíše hip hop a další moderní hudba. "Předchozí kapely byly taky dobré, ale hudba, kterou hrály mě moc neoslovila. Roztočili to až Gitans," řekl k tomu Imrich Horvát, která také ještě nedávno žil na Přednádraží a dnes je v jedné z ostravských hrůzostrašných ubytoven.

gitanes_2.jpg
Gitans s Markem Balogem.
mladi-2_3.jpg
S Gitans se bavili i mladí, vychovaní hip hopem a rapem.
divaci.jpg

Mladému publiku se líbila i skupina Maxi Bend ze Slovenska, která hrála známe popové hity a funky. Skupina Romstar z Chomutova, v čele s úžasným saxofonistou Jožkem Gabčem zvaným Lusik, se zavděčila staršímu publiku osvědčenými hity romských zábav.

adelka.jpg
Adélka Ferencová.

V neposlední řadě zazpívala Adélka Ferencová, která se dostala až do finále televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Když jí moderátoři ohlásili, zvedly se okamžitě přítomné holky a slečny a letěly k pódiu, aby tam byly první a mohly zabrat nejlepší místa.

tanec_4.jpg
Mezi dalšími vystupujícími byla i romská skupina z Polska Don Vasyl se svými skvělými tanečnicemi a tanečníky.
iveta-a-goral_3.jpg
Celý program velmi vtipně, profesionálně a s přehledem moderovali Iveta Demeterová z Českého rozhlasu a pan Ladislav Goral, který skvěle zazpíval i jednu píseň.

"Na romském festivalu či zábavě jsem několikrát před tím byl, ale v životě jsem nezažil něco tak skvělého jako dbes v Karviné. Bylo to nádherné," shrnul pocity dospělých Přednádražáků z festivalu Miloslav Kaleja.

festival_4.jpg kluci-2_3.jpg
Starší kluci (zleva: Imrich a Rudo) zůstali i na noční zábavu, k níž hrála místní romská kapela...
vlakem-domu-2_2.jpg
... kdežto my jsme drandili večerním vlakem domů...

Další fotografie pod článkem 

Přečteno: 2888x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Festival, Romové, Reportáž, PřednádražíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo