romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Francie ruší setkání karikaturistů: Zvítězí extremismus nad svobodou slova?

Francie/Caen, 27.2.2015 10:42, (ROMEA)
Charlie Hebdo (Koláž: Romea.cz)
Charlie Hebdo (Koláž: Romea.cz)

Muzeum ve francouzském městě Caen kvůli obavám z teroristických útoků zrušilo tradiční mezinárodní festival politické karikatury, který se koná každých pět let. Setkání kreslířů se mělo uskutečnit v dubnu, informovala agentura DPA.

Karlstadská univerzita ve Švédsku rovněž z bezpečnostních důvodů zrušila přednášku kreslíře Larse Vilkse, spoluorganizátora nedávné kodaňské debaty, která se stala terčem atentátu. Internetové stránky muzea Le Mémorial de Caen byly po atentátech v dánské metropoli Kodani z poloviny února několikrát napadeny, řekl dnes ředitel instituce Stéphane Grimaldi.

Kodaňský útok na pódiovou diskusi o svobodě slova za přítomnosti švédského kreslíře Vilkse jen potvrdil obavy z dalších násilných činů po lednových atentátech radikálních islamistů v Paříži, které začaly útokem na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Muzeum a památník v normandském Caenu údajně nemůže setkání karikaturistů zorganizovat v duchu dřívějších setkání. Kromě toho někteří francouzští i zahraniční kreslíři vyjádřili své obavy. Muzeum tvrdí, že nemůže karikaturisty, návštěvníky nebo zaměstnance vystavit ani nejmenšímu riziku.

Akce se prý uskuteční jindy. Ze stejných důvodů jako akce v Caenu byla zrušena Vilksova přednáška na švédské Karlstadské univerzitě. Agentury AP dnes informovala, že univerzita odmítla hostit přednášku autora kontroverzní karikatury proroka Mohameda poté, co střelec napadl podobnou akci v Kodani.

Mluvčí Karlstadské univerzity Joachim Gustafssson potvrdil, že akce s Larsem Vilksem byla zrušena, protože "nemůžeme zaručit bezpečnost". Místní organizace zabývající se zahraniční politikou Vilkse původně pozvala na 17. března, aby pohovořil o svobodě slova po útoku na Charlie Hebdo. Organizátorka plánované přednášky Paula Holstová označila rozhodnutí univerzity za "vítězství extremismu a terorismu". Věří však, že akce se uskuteční na jiném místě v Karlstadu.

Přečteno: 547x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, karikatura, Extremismus, IslamismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo