romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kopřiva: Místo pomoci Romům během pandemie COVID-19 někteří politici podporují anticiganismus

29.3.2020 12:53
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)

"V celé Evropě žijí Romové a kočovníci v zoufale neadekvátních, nezdravých a nebezpečných podmínkách bez přístupu k tekoucí vodě, hygienickým zařízením nebo jiným veřejným službám a často v situaci silného přeplnění. Namísto hledání dalších způsobů, jak chránit tyto zvláště zranitelné členy naší společnosti, když se šíří koronavirus, někteří politici aktivně podporovali anticiganismus," uvedl František Kopřiva (Pirátská strana), zpravodaj Parlamentního shromáždění Rady Evropy pro diskriminaci Romů a kočovníků v oblasti bydlení.

"Preventivní opatření, jako je pobyt doma, izolace a pravidelné mytí rukou, se za těchto okolností může stát nemožným, zatímco přístup k dezinfekčním gelům, obličejovým maskám a dokonce i základní informace o preventivních opatřeních je často iluzorní," dodal.

"Ve spojení s často špatným zdravotním stavem, který je z velké části způsoben špatnými životními podmínkami a vysokou mírou chudoby, jsou tito Romové a kočovníci vystaveni enormnímu riziku nakažení onemocněním COVID-19 s možností vážného průběhu. Je tragické, že v některých komunitách již došlo k úmrtím mezi jejich členy," uvedl zpravodaj.

"Šokovalo mě, když jsem zjistil, že vzhledem k tomu, že v mnoha zemích jsou stále častěji uzavírány celé oblasti a omezeny služby veřejné dopravy, některé úřady odmítly návrhy na usnadnění přístupu k sociálním dávkám v izolovaných osadách. Současně museli sociální pracovníci omezit svou činnost v takových oblastech, protože jim chybí potřebné vybavení, aby se zajistilo, že nepřispívají k šíření viru," uvedl dále František Kopřiva.

"Stav lidských práv v každém státě je pouze tak dobrý jako podmínky jejich nejchudších občanů," dodal. "Romové a kočovníci byli v našich společnostech po staletí zanedbávání a diskriminováni. Jak tragicky sevyjasňuje koronavirová krize, nyní naléhavě potřebují naši péči," uvedl František Kopřiva.

Přečteno: 1770x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Pirátská strana, Anticiganismus, Rada EvropyHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo