romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kopřiva: Místo pomoci Romům během pandemie COVID-19 někteří politici podporují anticiganismus

29.3.2020 12:53
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)

"V celé Evropě žijí Romové a kočovníci v zoufale neadekvátních, nezdravých a nebezpečných podmínkách bez přístupu k tekoucí vodě, hygienickým zařízením nebo jiným veřejným službám a často v situaci silného přeplnění. Namísto hledání dalších způsobů, jak chránit tyto zvláště zranitelné členy naší společnosti, když se šíří koronavirus, někteří politici aktivně podporovali anticiganismus," uvedl František Kopřiva (Pirátská strana), zpravodaj Parlamentního shromáždění Rady Evropy pro diskriminaci Romů a kočovníků v oblasti bydlení.

"Preventivní opatření, jako je pobyt doma, izolace a pravidelné mytí rukou, se za těchto okolností může stát nemožným, zatímco přístup k dezinfekčním gelům, obličejovým maskám a dokonce i základní informace o preventivních opatřeních je často iluzorní," dodal.

"Ve spojení s často špatným zdravotním stavem, který je z velké části způsoben špatnými životními podmínkami a vysokou mírou chudoby, jsou tito Romové a kočovníci vystaveni enormnímu riziku nakažení onemocněním COVID-19 s možností vážného průběhu. Je tragické, že v některých komunitách již došlo k úmrtím mezi jejich členy," uvedl zpravodaj.

"Šokovalo mě, když jsem zjistil, že vzhledem k tomu, že v mnoha zemích jsou stále častěji uzavírány celé oblasti a omezeny služby veřejné dopravy, některé úřady odmítly návrhy na usnadnění přístupu k sociálním dávkám v izolovaných osadách. Současně museli sociální pracovníci omezit svou činnost v takových oblastech, protože jim chybí potřebné vybavení, aby se zajistilo, že nepřispívají k šíření viru," uvedl dále František Kopřiva.

"Stav lidských práv v každém státě je pouze tak dobrý jako podmínky jejich nejchudších občanů," dodal. "Romové a kočovníci byli v našich společnostech po staletí zanedbávání a diskriminováni. Jak tragicky sevyjasňuje koronavirová krize, nyní naléhavě potřebují naši péči," uvedl František Kopřiva.

Přečteno: 1589x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Pirátská strana, Anticiganismus, Rada EvropyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo