romea - logo
26. října 2020 (pondělí)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kopřiva: Místo pomoci Romům během pandemie COVID-19 někteří politici podporují anticiganismus

29.3.2020 12:53
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)

"V celé Evropě žijí Romové a kočovníci v zoufale neadekvátních, nezdravých a nebezpečných podmínkách bez přístupu k tekoucí vodě, hygienickým zařízením nebo jiným veřejným službám a často v situaci silného přeplnění. Namísto hledání dalších způsobů, jak chránit tyto zvláště zranitelné členy naší společnosti, když se šíří koronavirus, někteří politici aktivně podporovali anticiganismus," uvedl František Kopřiva (Pirátská strana), zpravodaj Parlamentního shromáždění Rady Evropy pro diskriminaci Romů a kočovníků v oblasti bydlení.

"Preventivní opatření, jako je pobyt doma, izolace a pravidelné mytí rukou, se za těchto okolností může stát nemožným, zatímco přístup k dezinfekčním gelům, obličejovým maskám a dokonce i základní informace o preventivních opatřeních je často iluzorní," dodal.

"Ve spojení s často špatným zdravotním stavem, který je z velké části způsoben špatnými životními podmínkami a vysokou mírou chudoby, jsou tito Romové a kočovníci vystaveni enormnímu riziku nakažení onemocněním COVID-19 s možností vážného průběhu. Je tragické, že v některých komunitách již došlo k úmrtím mezi jejich členy," uvedl zpravodaj.

"Šokovalo mě, když jsem zjistil, že vzhledem k tomu, že v mnoha zemích jsou stále častěji uzavírány celé oblasti a omezeny služby veřejné dopravy, některé úřady odmítly návrhy na usnadnění přístupu k sociálním dávkám v izolovaných osadách. Současně museli sociální pracovníci omezit svou činnost v takových oblastech, protože jim chybí potřebné vybavení, aby se zajistilo, že nepřispívají k šíření viru," uvedl dále František Kopřiva.

"Stav lidských práv v každém státě je pouze tak dobrý jako podmínky jejich nejchudších občanů," dodal. "Romové a kočovníci byli v našich společnostech po staletí zanedbávání a diskriminováni. Jak tragicky sevyjasňuje koronavirová krize, nyní naléhavě potřebují naši péči," uvedl František Kopřiva.

Přečteno: 1657x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Pirátská strana, Anticiganismus, Rada EvropyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 ..
romea - logo