romea - logo
8. srpna 2020 (sobota)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kopřiva: Místo pomoci Romům během pandemie COVID-19 někteří politici podporují anticiganismus

29.3.2020 12:53
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)
František Kopřiva (FOTO: http://assembly.coe.int/)

"V celé Evropě žijí Romové a kočovníci v zoufale neadekvátních, nezdravých a nebezpečných podmínkách bez přístupu k tekoucí vodě, hygienickým zařízením nebo jiným veřejným službám a často v situaci silného přeplnění. Namísto hledání dalších způsobů, jak chránit tyto zvláště zranitelné členy naší společnosti, když se šíří koronavirus, někteří politici aktivně podporovali anticiganismus," uvedl František Kopřiva (Pirátská strana), zpravodaj Parlamentního shromáždění Rady Evropy pro diskriminaci Romů a kočovníků v oblasti bydlení.

"Preventivní opatření, jako je pobyt doma, izolace a pravidelné mytí rukou, se za těchto okolností může stát nemožným, zatímco přístup k dezinfekčním gelům, obličejovým maskám a dokonce i základní informace o preventivních opatřeních je často iluzorní," dodal.

"Ve spojení s často špatným zdravotním stavem, který je z velké části způsoben špatnými životními podmínkami a vysokou mírou chudoby, jsou tito Romové a kočovníci vystaveni enormnímu riziku nakažení onemocněním COVID-19 s možností vážného průběhu. Je tragické, že v některých komunitách již došlo k úmrtím mezi jejich členy," uvedl zpravodaj.

"Šokovalo mě, když jsem zjistil, že vzhledem k tomu, že v mnoha zemích jsou stále častěji uzavírány celé oblasti a omezeny služby veřejné dopravy, některé úřady odmítly návrhy na usnadnění přístupu k sociálním dávkám v izolovaných osadách. Současně museli sociální pracovníci omezit svou činnost v takových oblastech, protože jim chybí potřebné vybavení, aby se zajistilo, že nepřispívají k šíření viru," uvedl dále František Kopřiva.

"Stav lidských práv v každém státě je pouze tak dobrý jako podmínky jejich nejchudších občanů," dodal. "Romové a kočovníci byli v našich společnostech po staletí zanedbávání a diskriminováni. Jak tragicky sevyjasňuje koronavirová krize, nyní naléhavě potřebují naši péči," uvedl František Kopřiva.

Přečteno: 1631x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Pirátská strana, Anticiganismus, Rada EvropyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 ..
romea - logo