romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Česká vláda by se měla pochlapit a přijmout nemocné syrské děti i s jejich rodinami

Praha, 13.1.2015 16:33, (ROMEA)
Syrské děti si hrají ve společenské centrum v severním Libanonu (Ilustrační foto: Wikimedia Commons, Russavia)
Syrské děti si hrají ve společenské centrum v severním Libanonu (Ilustrační foto: Wikimedia Commons, Russavia)

Vláda má zítra znovu jednat tom, jestli Česká republika přijme 15 syrských nemocných dětí, které potřebují operaci a následné lékařské ošetření, i s jejich rodinami. V programu vlády je tento bod pojmenován "Realizace přesídlení malé skupiny syrských uprchlíků – 15 rodin s dětmi - z Jordánského hášimovského království." Poprvé to dopadlo pro děti špatně. Vláda je na jednom ze svých prosincových jednání odmítla přijmout, prý z bezpečnostních důvodů.

Válka v Sýrii má prozatím na svědomí přes 200 000 mrtvých. Na 9 milionů Syřanů bylo nuceno opustit své domovy, z nichž 3 miliony uprchly do zahraničí, především do Turecka, Libanonu a Jordánska. Pouze okolo 150 000 Syřanů požádalo o mezinárodní ochranu v Evropské unii. Během nedávné konference se evropské státy zavázaly nabídnout domov sto tisícům syrských uprchlíků. Česká vláda však dosud jakýkoliv konkrétní závazek odmítala.

Tento týden k tomu ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že před tím, než ČR přijme uprchlíky ze Sýrie, „udělá si u každého dospělého, který bude doprovázet syrské děti, důkladný bezpečnostní sken... Abychom si neudělali na území České republiky problém.“ Rodiny podle něj „budou vybrány na základě toho, jak mají blízko k tomu, aby byly úspěšné v integraci v České republice, například pokud jde o náboženské vyznání.“

Snad se dá rozumět tomu, že syrští křesťané jsou pro českou vládu z populistických důvodů přijatelnější než muslimové, ale souhlasit s tím nelze. Podléhání rostoucí protimuslimské hysterii a strachu z teroristických útoků nahrává právě oněm teroristům. Jejich největší zájem momentálně je, aby obavy a nesnášenlivost Evropanů vůči muslimům co nejvíce vygradovaly. Tzv. Islámský stát, Al-Kajda i Taliban potřebují nové rekruty, kteří se ovšem za současné situace do jejich řad nehrnou. Sílící zášť by však především mladé muže mohla extremistům do náruče nahnat.

V každém případě by děti měly být vybrány podle závažnosti onemocnění a nutnosti operačního zásahu, nikoli podle náboženství, které rodina vyznává. Pokud je tomu skutečně tak, jak říká Chovanec, vláda se vlastně chová proti smyslu české ústavy i listiny základních svobod EU. Oba dokumenty říkají, že nikdo nesmí být diskriminován na základě náboženství, které vyznává.

A také zas tak moc nejde o to, jestli se tu syrští uprchlíci lépe či hůře integrují, po skončení války se určitě naprostá většina z nich bude chtít vrátit domů, spíše však všichni.

V prosinci proti zamítavému rozhodnutí vlády protestovali lidé z občanské společnosti, sdružení v Konsorciu nevládních organizací pracujících s migranty v ČR. Demonstrace nesla název „Musí syrské děti čekat na svého Wintona?“ Shodou okolností zde promluvila i moje žena Věra Roubalová, která se migrantům zprvu věnovala jako sociální pracovnice, nyní jako psychoterapeuta. A aktivní v tomto směru je i jinak. Mimo jiné zde řekla i toto:

„Myslím, že je velice důležité poučit se z historie - v 38. roce tisíce Židů čekaly na víza do zemí, kde by se mohly ještě zachránit. Ale země zavíraly hranice. Židé, které nepřijaly ostatní země, šli do koncentračních táborů a v naprosté většině na smrt. I v roce 1938 státy taktizovaly, strkaly hlavy do písku před zlem, před plánovanou, technicky provedenou likvidací milionů Židů, Romů, politických vězňů a dalších.

Dnes miliony uprchlíků přijaly nejbližší státy Sýrie, ty jsou ale již přeplněné. I některé státy EU výrazně pomohly. Pomůžeme jako Česká republika alespoň v malém? Přijmeme 15 nemocných syrských dětí? ,Bezpečnostní riziko´ jsou slova s vyprázdněným obsahem, která kryjí ztrátu solidarity a obyčejné lidskosti…

Sir Winton na poslední chvíli zachránil 669 židovských dětí… I vy, kteří jste přišli sem a není vám lhostejný osud lidí daleko od nás, i vy projevujete osobní angažovanost a věříte, že je velice důležité nebýt jako jednotlivci lhostejní. Jen tak může vedení našeho státu slyšet, že se chová nemravně. Doufám, že se jednotliví členové vlády pochlapí a Česká republika pomůže alespoň těmto několika dětem.“

Doufejme v to všichni.

Přečteno: 1217x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česká republika, Vláda, Sýrie, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo