romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Evropské demonstrace za společenskou jednotu dávají naději. Demagogie ji bere

Praha, Paříž, 12.1.2015 10:00, (ROMEA)
Muslimové žijící v ČR demonstrovali v sobotu 10. 1. 2015 proti terorismu na pražském Václavském náměstí. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Muslimové žijící v ČR demonstrovali v sobotu 10. 1. 2015 proti terorismu na pražském Václavském náměstí. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

V neděli proběhla v Paříži milionová demonstrace za jednotu společnosti, v níž se za společnou věc brali francouzští občané napříč společností. „Nesmíme se dopouštět amalgamu,“ říkají Francouzi. A mají na mysli to, že všechno nelze míchat dohromady, že není správné všechno naházet do jednoho pytle, islamistické teroristy s umírněnými muslimy v prvé řadě. I proto bylo mezi demonstranty hodně francouzských muslimů, i proto prezident Holland pozval na demonstraci politické představitele muslimských zemí.

Muslimové proti terorismu

Muslimové demonstrovali proti islamistickému terorismu po celé Evropě, včetně České republiky, přičemž akce byly většinou spojené s jednoznačným odsudkem.

„,Tento děsivý krvavý útok je odporným teroristickým činem a nelze jej za žádných okolností ospravedlnit, natož jej omlouvat náboženskými či kulturními důvody. Stejně tak jej nelze připisovat muslimské víře jako projev její údajné přirozené tendence,´ prohlásil Uday Zabadi za Všeobecný svaz muslimských studentů a mládeže v České republice. Mladý student dále zdůraznil důležitost soužití založeného na rovnosti, vzájemném respektu a solidaritě,“ píše se v tiskové zprávě muslimských studentů a mládeže, k níž s připojily další muslimské organizace působící v ČR.

Muslimové (asi 50 lidí) demonstrovali v sobotu na pražském Václavském náměstí svou „solidaritu s francouzským lidem a ostře odsoudili nedávný útok v Paříži.“

Česká mainstreamová média opět selhala, když o této akci téměř neinformovala.

Příliš romantické

Na první pohled se jeví, že teroristům se povedlo nechtěné: spojit svobodomyslnou společnost proti násilným řešením a za svobodu vyjadřování.

Jenže… zní to příliš romanticky, příliš kýčovitě, aby to mohla být pravda beze zbytku. Opravdu je společnost (v evropských zemích, u nás) natolik jednotná, abychom mohli hovořit o jednoznačné obhajobě evropských hodnot a o solidaritě s oběťmi?

Pojďme se podívat na pár příkladů, běžný článek více neumožňuje.

ALEáci opět útočí

V internetových diskusích se objevují názory, nad nimiž zůstává rozum stát. Nejde jen o staré známé ALEáky, i když ti převažují, ale i o další demagogy či dokonce zastánce násilných řešení.

ALEáci se vyznačují zhruba touto argumentací: terorismus není dobrý, ale měli bychom si uvědomit, že na něm máme svůj podíl (že jsme ho sami vyprovokovali...). Nejčastější ALEácký argument zní, že karikatury muslimy dlouhodobě urážely, takže se není co divit jejich reakci.

Na to se dá odpovědět, že v Evropě převažují muslimové, podle nichž je terorismus neslučitelný s islámem (a tudíž neskonale větším zlem než urážlivé karikatury). Řekl to i ředitel Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas v televizním Hyde parku, o němž ještě bude řeč.

Můžeme i argumentovat, že Týdeník Karlík (Charlie Hedbo) se soustavně snažil zesměšňovat i křesťany a židy, politiky či herce. Doslova nikdo si před autory karikatur nebyl jistý. Jediný, koho to napadlo řešit vražděním však byli islamističtí fanatici.

Tečka

Každé takové „ale“ více či méně zpochybňuje první část věty, tedy odsudek terorismu. Terorismus je prostě špatný. Tečka. Za to žádné „ale“ nepatří.

K evropským hodnotám patří základní právo - právo na život, které převažuje nad čímkoli ostatním. Fanatici (napříč náboženstvími a ideologiemi) vyznávají jako nejvyšší hodnotu nenávist, lidský život mají na žebříčku níže, pokud vůbec. Jestliže někdo, byť vzdáleně, dává za pravdu vyznavačům nenávisti, pak pochopitelně i nepřímo zpochybňuje právo na život jako základní hodnotu.

Hon na lidi

To samozřejmě neznamená, že bychom neměli diskutovat o odpovědnosti a přijatelné míře vkusu umělců včetně karikaturistů. Diskutujme, ale nezapomínejme na to, že ani absence hranice možného nikoho neopravňuje k vraždění lidí.

Internet nabídl i demagogii jiného typu. Dočetl jsem se například že hledání vrahů redaktorů Charlie Hedbo a policisty (muslima) bylo „honem na lidi“. To je asi tak na úrovni Tomio Okamury, který sice útočí na zdravý rozum z druhé strany, ale stejně hloupě. Nevím, jestli stojí za to něco k tomu dodávat, snad jen pro úplnost: ti dva teroristé mohli každou chvíli zabít další lidi, takže velmi záleželo na tom, chytit je co nejdříve.

„Extremisté na obou stranách“

O podobný přístup ke skutečnosti se postaralo Ústředí muslimských obcí v ČR ve svém prohlášení k útoku v Paříži. Zde se mimo dobrých věcí píše i toto: „Žádné činy extremistů ani z jedné, ani z druhé strany nás ovšem nezastaví v našem úsilí hlásat pravdu, spravedlnost, toleranci a občanskou slušnost.“

Extremisty jsou jednoznačně myšleni teroristé, protože prohlášení se týká pařížské tragédie. A hlásaná „pravda“, že teroristé jsou na obou stranách vede k otázce, kdo je teroristou na té „druhé straně“. Karikaturisté, židé... kdo?

Šarija v Evropě? V žádném případě

Ředitel Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas v Hyde Parku ČT24 zpochybnil tvrzení, že teroristický útok v USA 11. září 2001 i nynější útok v Paříži spáchali muslimové. Pan ředitel je osobností se zdravým sebevědomím a charismatem. V pořadu měl samozřejmě i dobré postřehy a smysluplná vyjádření. Vedle spikleneckých teorií však bohužel razí i myšlenku, že by bylo spravedlivé, kdyby muslimové žijící v Evropě mohli (v rodinném právu) žít podle práva šarija (zhruba ve 30. minutě Hyde Parku). 

A to je problém. Vstoupilo by tak totiž v platnost již dnes nesmyslně užívané slovní spojení „většinová společnost“. Jiné právo pro muslimy by rozdělilo společnost na „my“ a „oni“, na většinovou a menšinovou společnost. Nešlo by o integraci, ale o vyčlenění části obyvatel ze společnosti.

Lidských práv se nemůžeme vzdát

Islamofobie a další protimuslimská hysterie je stejně odpudivá jako například anticiganismus. Na druhou stranu: euroamerická civilizace se nemůže vzdát lidských práv a zákonů, které z nich vycházejí. K uznávání lidských práv coby univerzální hodnoty jsme se dvacátým stoletím těžce proboleli, nemůžeme riskovat, že se část společnosti jimi řídit nemusí. Třeba i proto, že příklady táhnou, ale hlavně by to byl krok zpět, minimálně ke stavu před druhou světovou válkou.

Jedna z předních evropských hodnot je i rovnost občanů před zákonem, jakkoli je občas praxí zpochybňována. Vychází z tradice římského práva, které se také nemůžeme vzdát, z obdobných důvodů.

Požadavek na zavedení práva šarija vnáší do vzájemného soužití nedorozumění či pnutí, které dorozumění brání.

A pokud jde o demagogii internetových diskutérů, té se sotva zbavíme. Mohli bychom jí však čelit s humorem. Třeba karikaturami.

Přečteno: 1004x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

muslimové, Evropa, Francie, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo