romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Jak se vyrábí nenávist aneb Romové během povodní ve Vaňově

Praha, 18.6.2013 17:00, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
"Hitler to bohužel nestihnul..."

Podněcování k nenávisti namířené proti Romům za pomoci „vhodně“ podaných polopravd, lží a dezinformací se bohužel stalo běžným koloritem české mediální scény. Již se v tom nevyžívají jen neonacisté a další extremisté, ale v čím dál větším počtu i běžní občané, včetně některých „novinářů“.

Použitá metoda

Pojďme se spolu podívat, jakým způsobem se tak děje. Jako odstrašující příklad takového způsobu „informování“ z poslední doby slouží dva články. První z nich vydal server E-mostecko pod názvem Dobrovolníci evidují první krádeže i nadávky na jídlo. Článek napsal vydavatel serveru E-mostecko Jan Vraný. Druhým příkladem je článek Realita údajného českého rasismu a diskriminace Romů! blogera Marka Vokšaye, člena strany Jany Bobošíkové Suverenita (tento článek byl napřed kvůli nepravdivým informacím stažen z oběhu administrátorem blogů. A potom zcela vymazán autorem, který si podle vlastních slov chce sám jím již podané „informace“ ověřovat.)

Štvavý styl a jednostrannost

Článek Jana Vraného se zabývá pobytem Romů v evakuačním centru v internátní školce v ústeckém Vaňově. Text začíná tvrzením, že Romové něco ukradli, vedle bot i gumové rukavice:
„Gumové rukavice určené pro zasahující dobrovolníky v kontaminovaném prostředí se záhy ztratily. Druhý den se po městě proháněla romská dítka s rukavicemi na rukou. Náhoda?“

Toto tvrzení autor ničím nedoložil, svědectvím ani fotografiemi či videem, což je jinak oblíbený prostředek jeho „novinařiny“. Prostě to jen tvrdí, protože předem ví, že mu ti čtenáři, kterým je jeho způsob psaní určený, uvěří. Vraný píše štvavým způsobem, který některým čtenářům potvrzuje nebo u nich přímo vyvolává negativní reakce vůči Romům (text jsme ponechali v původním znění i s chybami, které dávají vyniknout intelektuální úrovni autora):

„A zatímco dobrovolníci včetně mladých žen a slečen pracovali ve dne v noci a vyhazovali kontaminované zařízení ze zaplavených bytů a domů, evakuovaní Romové před školkou pokuřovali a popíjeli alkohol. Proč by také přiložili ruku k dílu. Své „dobrovolníky" měla ve školce... Akademie dobrovolných záchranářů ČR. Jeho členové nevěřili vlastním očím. „Flustrující bylo hlavně to, když jsme jim přivezli jídlo a pití, někteří evakuovaní Romové ještě ohrnovali nos. Chleba nebo rohlíky s paštikou se u nich nechytaly. Naopak. „Když jsme přivezli jablka, málem jsme dostali ještě vynadáno. Pak si rodina sáhla do tašky a před námi oloupala ananas. Mnozí lidí na tom jsou daleko hůř než tato rodina a přesto jsou vděční za balení piné vody nebo suchý chlaba. Tady? Čaj prý byl moc sladký, polévka se údajně nedala jíst a podobně. Pořád jsme slyšeli jak evakuovaní strádají a jak se na ně každý vykašlal, protože jsou cikáni. Nebylo tomu tak, naopak," svěřuje se zpravodajům agentury JV PRESS jedna z dobrovolnic týmu ADZ ČR, která ve školce sloužila denní i noční službu.
(Agenturu JV PRESS taktéž provozuje Jan Vraný.)

Namísto informací tedy Vraný přináší záštiplný komentář a anonymní svědectví údajné dobrovolnice. Co je však podstatné, Vraný nedává prostor pro vyjádření druhé straně – jak to viděly zde ubytované romské rodiny se čtenáři nedozvědí. V článku také není ani zmínka o tom, jak to vidí ředitelka školky či další její zaměstnanci či další dobrovolníci. Text je jedním slovem úmyslně nasměrován tak, aby vyvolal negativní emoce vůči Romům.

Realita rasismu Marka Vokšaye

I bloger Marek Vokšay ze Suverenity se zabýval pobytem Romů ve vaňovské školce během povodně. Vokšayovi byl ovšem málo i Vraného styl. K jeho pseudoinformacím si ještě leccos přimyslel a vypustil do světa koncentrovanou dezinformaci na estébácký způsob, jejím hlavním účelem bylo vyvolávání nenávisti proti Romům. Následující slova ovšem Vokšay vydává za popisování reality (i tento text jsme ponechali bez úprav):

„Jsem neskutečně naštván a vytočen z toho, co jsem se právě dověděl. A jen jsem byl znovu přesvědčen o tom, že naši rómští spoluobčané na sobě nehodlají jakkoli zapracovat nebo se jen postarat sami o sebe a vždy budou očekávat, že za ně práci udělá někdo jiný a oni vše dostanou zadarmo. Vźdyť naty hloupé a ustrašené Čechy stačí jen zařvat cosi o rasismu - dnes už ani to není nutné, a oni dají vše, co si Róm žádá. Jde o případ ubytování lidí ohrožených povodní v Ústí nad Labem, které magstrát ubytoval ve vaňovské školce. Nouzově ubytovaných ve školce je celkem cca 40 osob, převážná většina  dospělých, až na jednu rodinu všichni Rómové. Ihned po ubytování nastal problém, protože školka je naprosto nově vybavená, všude nové čisté koberce, které se s lidmi bez jakýchkoli hygienických návyků zkrátka nesnesou. A že lidé, kteří jsou evodentně několik dní nemytí bez výměny spodního i ostatního prádla hygienické návyky nemají- to je jasné každému, kdo má větší IQ než 80. Druhý problém nastal následující den, kdy si Rómové ústy své "mluvčí" telefonicky stěžovali na magistrátu, že (cituji) "tady nemáme co žrát a pít". Na odpověď úřednice že tam přece mají zajištěné jídlo a čaj bylo hrubě vynadáno, že ( opět cituji ) "čaj je málo sladkej a něco takovýho jápít nebudu" ...... z určitých důvodů jsem z citací odstranil nepublikovatelná slova. Výsledkem této stížnosti bylo to, že magistrát dal do školky přivézt cca paletu džusů a zajistil do školkykuchařku, která tam ubytovaným lidem vaří 2x denně teplé jídlo. A to za situace, kdy odmagistrátu nemají přísun potravin zajištěn záchranáři a hasiči pracující přímo v terénu nazáchranných pracích.
A to stále není vše ! Poslední kapkou bylo to, když ubytovaným ve školce oznámili, že jejich domy již nejsou ohroženy vodou a lidé se do nich mohou vrátit. Zatímco neromská rodina okamžitě sbalila věc a vyrazila domů zachraňovat co se dá a ulízet následky povodně, rómské rodiny naprosto klidně oznámily, že oni se nikam vracet nehodlají, dokud jim jim jejich domy magistrát nevyčistí a nevyklidí. Pominu to, že všichni dospělí celý den zevlují před školkou, vypalují jednu cigaretu za druhou a popíjejí alkohol a nechávají se obsluhovat tou kuchařkou, zatímco polovina města pomáhá postiženým, oni nehodlají hnout ani prstem na svém obydlí, natož aby je napadlo pomáhat jiným. Takovým lidem se říká parazité.“

Ověřování informací

Přes Akademii dobrovolných záchranářů ČR (ADZ ČR) jsem se coby redaktor serveru Romea.cz pokusil spojit s dobrovolnicí, která během povodní působila v evakuačním centru ve vaňovské školce. Z informací zveřejněných serverem E-mostecko potvrdila ADZ ČR pouze to, že došlo ke krádeži holínek. Na dotaz ohledně údajných krádeží a stížností to „ujelo“ řediteli, když do telefonu řekl: „Aha, to jde o tu krádež holínek“. Vraný tuto krádež sice zahrnul do protiromského článku, ale ani on tu přímo netvrdí že „boty“ (ve skutečnosti tedy holínky) ukradl Rom. Umístil to však do stejného odstavce s krádeží rukavic, které údajně měly na rukou romské děti, takže pro povrchního čtenáře to mohlo znamenat, že holínky ukradli Romové.

Podle sdělení Terezy Vackové z ADZ ČR záleží pouze na zmíněné dobrovolnici samé, zda bude informovat o tom, jestli s Janem Vraným z webu E-mostecko skutečně hovořila, a pokud ano, tak jestli mu sdělila svědectví v tom duchu, jak tu bylo popsáno. „Pod svým jménem ta dobrovolnice nechce v žádném případě vystupovat. Předala jsem jí vaše telefonní číslo a je jenom na ní, jestli se vám ozve. Ostatně ředitel vydal zákaz, podle nějž nesmíme nikomu předávat telefonní čísla dobrovolníků,“ řekla mi Tereza Vacková. Postoj ADZ ČR se nezměnil ani po nabídce, že v článku neuvedu jméno dobrovolnice. A ta se mi sama od sebe již neozvala.

„Informace“ Jana Vraného z E-mostecka a z blogu Marka Vokšaye odmítl stručně a rezolutně Jan Husák, koordinátor Ústí nad Labem pro etnické menšiny, který má přehled o tom, co se během povodní dělo. „Tyto informace se nezakládají na pravdě," řekl Husák serveru Romea.cz.

Na co si rodina stěžovala

Nejpodstatnější na celé věci je však něco jiného. Po několika vteřinách surfování na internetu jsem objevil na několika serverech informace o tom, na co skutečně si romská rodina, ubytovaná přes povodně ve vaňovské školce, stěžovala. Tyto informace nezařadil do svého článku ani Vraný, ani Vokšay, protože nepotvrzují jejich výmysly, ba naopak ukazují, že stížnost romské maminky byla pochopitelná.
Zde ubytovaná rodina si skutečně stěžovala, ovšem jinak a na něco jiného než tvrdí oba články. Server 5plus2.cz informoval o tom, na jaké problémy při stěhování do evakuačního centra i přímo ve školce narazila Petra Malcová, matka čtyř dětí. Například evakuace podle ní proběhla zbytečně brzy.

„Bydlím v Pražské ulici v domě naproti cukrovaru. V pondělí v osm hodin ráno nás vyhodili z domu. Řekli mi, že ho mám jako domovnice vyklidit, ostatní nájemníci ale taky neměli kam jít,“ vypráví. Všichni se proto vydali do vaňovské školky, v níž vzniklo provizorní středisko pro evakuované. Školka podle ní nebyla úplně šťastná volba. Kromě její rodiny v ní zůstala sousedka s dětmi. Celkem šlo o deset lidí. „Je to školka pro malé děti, katastrofální prostředí pro dospělé. Je v ní malý záchůdek a umyvadýlko. Nemám kde vykoupat děti a sama se nemůžu vykoupat," říkala v době, kdy tam pobývala.
Malcová dodala, že když opouštěli svůj byt, bylo jí řečeno, že všechno je pro její rodinu připravené, stačí si vzít jen oblečení. „Nic nebylo. V pondělí jsme čekali dvanáct hodin na to, než nám dovezou nějaké potraviny. Jak můžou být malé děti takovou dobu bez jídla? Kdyby nám manžel sousedky ty dva dny neuvařil, dokud ještě šel proud, tak bychom byli úplně hotoví," říká Malcová.

Ředitelka školky Radka Mráčková její tvrzení potvrdila. O tom, že do školky nastěhují  evakuované lidi se paní Mráčková dozvěděla až den před tím večer. „Neměli jsme proto pro ně jídlo, přikrývky, ani lůžka na noc. A veškeré zařízení je skutečně přizpůsobeno malým dětem, ne dospělým," dodala Mráčková pro server Romea.cz.

Mluvčí magistrátu Romana Macová podle serveru 5plus2.cz uvedla, že školka byla zásobována vlakem. Podle Petry Malcová to ovšem nebylo ani druhý den lepší.

„V úterý jsem zavolala majiteli domu, kde žiju, a ten mi přivezl na Větruši jídlo. Došel pro něj lesem její manžel. „Při cestě nazpět svahem jsem se málem zabil. V lese je hrozně moc bahna," vyprávěl tehdy muž. Malcová je přesvědčená, že do školky mohli jít až v úterý večer, tedy až předtím, než jim vypnuli elektřinu. "Zbytečně tady otravujeme zaměstnance, oni i my jsou z toho na nervy. Učitelky, co tady vůbec nemusí být, vařily čaj ze svých vlastních zásob, aby děti daly pokoj," říká s tím, že vinu nese zejména magistrát. Přesun z Ústí jinam podle ní nepřipadal v úvahu. Její otec bydlí v Praze a má jen 1+1. „Jsme samozřejmě rádi, že jsme pod střechou a v teple, ale ostatní věci nikdo nepochopí, pokud si je nevyzkouší. Tohle už nikdy nechci znovu zažít," shrnuje Malcová.

Daší servery (ZDE nebo například ZDE) přinášejí z vaňovské školky běžné informace, žádný se nezmiňuje o tom, že by Romové ohrnovali nos nad jídlem či čajem a namísto toho si šli oloupat ananas (ovšem i kdyby ananas měli, co by na tom bylo, paní Malcová pracuje a vydělává, takže si jej může dovolit) Nepíšou ani to, že Romové venku popíjeli alkohol a pokuřovali (ale i kdyby, popíjet alkohol a pokuřovat je snad u nás zakázáno?).

Shrnuto: Žádná kuchařka, která Romům vyváří, se nekonala. Romská matka si stěžovala na to, že její děti nedostaly 12 hodin najíst a že školka byla jako evakuační centrum vybrána nesprávně, protože je uzpůsobená dětem, nikoli dospělým. Obě stížnost, které potvrdila ředitelka školky, jsou naprosto pochopitelné. Paní Malcové navíc vadí, že byla evakuována předčasně a příliš narychlo s tím, že ve školce zbytečně otravují zaměstnance - vyjádřila tedy naopak ohled k těm, kteří jim pomáhali.

Veškerá ostatní tvrzení Vraného a Vokšaye nejsou ničím doložená, potvrzená. Vraný se odvolává na anonymní zdroj, aniž by dal slovo paní Malcové, Vokšay píše o tom, co se „právě dověděl“, aniž by sdělil kdo mu tyto informace dodal.

Vokšayův článek dokonce na svých stránkách zveřejnila YMCA - a stáhla jej až za delší dobu, po vícero upozorněních, že jde o lež (print screen pod článkem). Mladí křesťané shromáždění v ústeckém sdružení YMCA jdou prostě vždy příkladem - tedy i v šíření lží, pomluv a nenávisti ke druhým.

Nenávist vyvolaná články

A co vyvolala jinak nepodstatná „informace“, že kdosi nadával na to, že během povodní strádal, podaná Vraným a Vokšayem? O tom, že údajně byly nějaké problémy, jak si je vymýšlí E-mostecko (i Vokšay), ví mnoho lidí, protože odkaz na článek koluje na internetu. K tomu, abychom se dozvěděli, co tento článek způsobil, stačí ukázky z „diskuse“ pod Vraného článkem na serveru E-mostecko či na facebookové stránce Ústí nad Labem, která proti Romům štve běžně:

 • Mirek Cech Mašek: Hitler to bohužel nestihnul
 • Jiří Zachrla: No to teda tohle mohl dotáhnout do konce a byl by od té verbeže pokoj
 • Lenka Viktorová: Zase oni, postřílet tu chamraď, fakt že jo!!! Nechápu, proč jim pořád podstrojujeme sociálníma dávkami, když nejsou schopný ani máknout v takové krizové situaci (a nejen tato situace, ale kdykoliv). A ještě budou krás? Jako ve středověku! Useknout ruce a hotovo !!!!!
 • Jana Šerková: A když jim usekneme ruce to pomůže? Ba naopak, budeme živit další dva, jednoho, protože nemá ruce a druhý mu bude dělat asistenta. Na ně platí jediné – neděláš, půjdeš do basy a tam budeš makat dokud si škodu neopdracuješ…
 • Kateřina Vašíčková: Všechny meze toto etnikum překračuje více a více. Ananas a za naše peníze. Cigarety… za naše peníze. Alkohol… za naše peníze. Byt… za naše peníze. Oni nebudou vděčni nikdy a za nic. Umí jen brát a ničit! Diskriminujeme je tím, že jim dáváme, vzděláváme a živíme.
 • Jiří Kračman: Buldozerem tu sebraku nahrnout do Dunaje. Ať plavou, odkud sem kdysi nalezli…
 • Lydie Šťastná: Dobrovolníka Vraného si velmi vážím a článku tudíž věřím a nepovažuji jej za štvavý. Naopak chápu rozladění dobrovolníků. „Tento kontaminovaný odpad může být pro sběrače nebezpečný.“ Myslím, že odpad je v tomto případě bohužel málo nebezpečný.
 • KarlaCamila Navratilova Snitková: Bohužel jsou i proti teto kontaminaci imuni…
 • Lenka Klára Bryndová: Proč mě to nepřekvapuje? A zas to bude řešit vláda jak jsou chudinky utlačovaný. Dostal mě ten ananas. Já si ho dovolit koupit ani nemůžu.
 • Mirda Čechlík: No tak když je to hnědočechům málo, příště nemusí dostat NIC! A to pak budeme zas jen banda rasistů a dobrovolných hajzlů. Takže, příště  necht se starají lidé o slušné lidi, kteří neopovrhují chlebem a čajem a na ostatní se jaksepatří vysr*t! A co se nebezpečnosti týče… škoda jen že není radioaktivní…
 • Andrea Flídrová: Nemají tadne vychovani svine at tahnou pryc z CR!
 • Lucinka Draková: Pořád chcete podpořit romskou sbírku?
 • Eliška Pechová: Romská sbírka? Ta by se měla vykrást, aby věděli, jaký to je!
 • Oldřich Machala: Ke zdi a zastřelit, nebo nahnat do uzavřených lomů a tam je obklíčit a nechat zdechnout hlady, pokud nebudou chtít kulku do palice.
 • Jana Vrábelová: Proč by někteří z nich měli makat když mi na ně pracujem spoustu let.
 • Georg Hofírek: Mrdky!
 • Naďa Pastorková: Negramotové zlodejsky!kdyby nebylo Cechu,tak zerou korinky a stavi si stany, na zachod by chodili do diry, zmetkove nevdecni! Mam jich cim dal vic plné zuby.Vystehovat hodne daleko, makovci nendrtalci mezi civilizovanou společnost nepatri!Co nejdál s nimi,at si tam vládnou sami pro sebe, a pozabijej se tam třeba, abyl by klid!

(Tyto a další ukázky z „diskuse“ najdete na na print screenech pod článkem).

Přečteno: 6373x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Násilí z nenávisti, Média, Povodně, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo