romea - logo
22. října 2017 (neděle)
svátek má Sabina
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Násilí v Duchově a Teplicích a povrchní média zhoršují soužití

Praha, 29.5.2013 10:01, (ROMEA)
František Kostlán. Foto: Bernie Higgins
František Kostlán. Foto: Bernie Higgins

Kriminální případy z poslední doby dobře ukazují na podivný přístup části médií i části veřejnosti k Romům. Ale také nepěkný přístup některých Romů ke svému okolí. V Duchově zmlátila skupina pěti Romů velmi surově manželský pár. A v nedalekých Teplicích byl nožem zavražděn muž. Média neinformovala o tom, že zavražděný je Rom. To by asi bylo za normálních okolností v pořádku, kdyby neexistovalo silné podezření, že šlo o brutální rasistickou vraždu.

Surovost a arogance

Napadení v Duchově lze zařadit mezi to nejodpudivější, co se u nás v rámci zhoršujícího soužití děje. Pro něco takového nenalézám slůvko omluvy a doufám, že případ bude co nejdříve pohnán před soud, jenž vynese adekvátní rozsudek. Počínání útočníků nemůže omluvit nic z toho, co napadení předcházelo, nezáleží ani na tom, kdo si začal. Surově zbít bezbrannou ženu, která se navíc snažila konfliktu zabránit, je ubohost, bez ohledu na cokoli jiného.

Podle informací zdroje z duchcovské romské komunity, který si nepřál být jmenován, jsou útočníci z bohaté romské rodiny, která ve městě vlastní tři domy a nedávno se vrátila z Velké Británie. „Ta rodina je uzavřená a s okolím nijak nekomunikuje. Někteří její členové jsou dlouhodobě arogantní a bezohlední k ostatním," sdělil zdroj serveru Romea.cz. (Jde o informaci, kterou se zatím nepodařilo ověřit z dalších zdrojů.)

Skupina pěti Romů se té noci potloukala po městě a podle zmíněného zdroje na více místech vyvolala až čtyři hádky či konflikty. Dva z této pětice například napadli cyklistu, kterému chtěli vzít motokolo a když se bránil, zlomil mu jeden z nich ruku. Poté se, již v pěti, pohádali s kolem jdoucími manželi a surově je zmlátili.

V kopání a mlácení pěstmi se vyžívali všichni útočníci, nejvíce pak jedna z přítomných romských žen. Celý incident vyvolal s klackem v ruce teprve šestnáctiletý chlapec. Kamerové záběry ho také zachytily, jak v jednu chvíli na ležící ženu skočil a dupl. (Podrobnosti k případu včetně videí naleznete zde  a také v následném článku .)

Opět v jednom pytli

V chování části veřejnosti a některých médií je problematické házení Romů do jednoho pytle  a nezájem o detaily, které tomuto paušalizování odporují. Začněme obyvateli Duchova a jeho starostkou.

Na duchcovském hlavním náměstí se dnes večer uskuteční demonstrace „proti romským agresorům“. Jak už je u nás dobrým zvykem, když něco provede jeden či několik Romů, část veřejnosti se postaví proti Romům všem. „Demonstraci svolávají fyzické osoby,“ uvedla starostka Duchova Jitka Bártová. Sama chtěla uspořádat setkání obyvatel, kde by společně s policií místním přiblížila, jaká opatření radnice po incidentu přijala. Lidé ji však ohlášením demonstrace předešli. Starostka proto alespoň varovala před rozdmycháváním protiromských vášní.

Sama však k rozdmýchávání těchto vášní předtím napomohla. Na hlavní stránku městského webu umístila paušalizující prohlášení:

„V pátek 17.5. v pozdních večerních hodinách došlo v duchcovské ulici Bří Čapků k brutálnímu napadení manželského páru. Pachatelé byli zadrženi a vše řeší Policie České republiky. Vedení města vysílá jednoznačný signál směrem k nepřizpůsobivým a zákon porušujícím osobám. Jsme připraveni využít veškerých možností k ochraně zdraví a majetku svých občanů a k postihování nepřizpůsobivých a agresivních jedinců. Dojde k posílení hlídek městské policie a společnému nekompromisnímu postupu všech odborů MÚ Duchcov. Řady duchcovských policistů posílí příslušníci krajské pořádkové jednotky.“

Město zavedlo kontroly u všech Romů, bez ohledu na to, jestli se něčeho dopustili, či nikoli. „Do té čtvrti teď chodí ve větším rozsahu na kontroly sociálka, stavební odbor, terénní pracovníci i hasiči. Chceme dát jasně najevo, že takové chování trpět nebudeme,“ poznamenala k tomu Bártová.

Z videa městské policie plyne i to, že pětici útočníků se snažili zastavit dva jiní Romové, napřed žena a poté i muž, který na místo dorazil až v průběhu útoku. Kupodivu si toho všimla pouze televize Nova, jindy informující v opačném gardu, která tomuto muži dala prostor pro vyjádření. „Já jsem tam přiběhnul, to je taky vidět na tom záběru, já jsem ty mladý roztrhnul, odhodil jsem je,“ řekl tento muž televizi Nova. (Viz první video v tomto článku.)

Většina ostatních médií se vrátila ke způsobu „informování,“ které přímo protiromské vášně podněcuje. Přesně tak, jako před šluknovskými nepokoji či před protiromskými akcemi v Břeclavi.

Nutno dodat, že nejmladší z útočníků se veřejně omluvil: „Lituju toho. Byl jsem opilý. Chtěl bych se omluvit, za všechny bych se chtěl omluvit... Víte co, zkazil jsem si život, čekám dítě. Rodiče z toho nejsou nadšení, musím sekat latinu, nesmím ven. (Viz video v tomto článku.) Omluva samozřejmě nemůže řádění tohoto mladíka a jeho příbuzných nijak ospravedlnit. Všimněme si však, že o tom opět informoval pouze jediný sdělovací prostředek, a sice iDnes.cz.

"Zloděj dvou klobás byl zabit při potyčce"

Některá česká média opět zkreslila případ ze severočeských Teplic, v němž byl obětí Rom. Téměř padesátiletý muž byl podle TV Nova a Blesku zabit stánkařem kvůli hádce o dvě klobásy, které prý chtěl ukrást. Podle jednoho z příbuzných zavražděného však celá věc proběhla jinak. Synovec zavražděného Vratislav Gorol tvrdí, že jeho strýc byl zavražděn, protože se zastal mladých romských mladíků, kteří byli napadeni z rasistických důvodů.

„Čeští rasisté, kteří prodávali párky a klobásy, silně posíleni alkoholem, si všimli kolemjdoucích mladých Romů, kteří nikomu nic nedělali. Začali na ně pokřikovat ,Cikáni´ a ,černý huby´ a následně je pronásledovali až k radnici, kde je surově napadli. Když to viděl můj strýc, běžel jim na pomoc. Jeden z rasistů ho začal bodat nožem a zasáhl ho do zad. A pak bodal dál, celkem ho bodl jedenadvacetkrát. Smrtelná rána byla do srdce," sdělil Gorol serveru Romea.cz.

Jsou tu tedy minimálně dvě verze případu, přičemž tu druhou nejenže nevzala zpočátku žádná média v úvahu, ale ani se nenamáhala zjišťovat, jak vlastně celá kauza proběhla. TV Nova se prostě spokojila s tvrzením jedné strany konfliktu (s tvrzením prodejce klobás) a to začala vydávat za pravdu.

A opět: takto postupovala Nova, ale i drtivá většina médií vůbec, mnohokrát. Například při informování o případech, které se zpětně ukázaly jako smyšlené. Patnáctiletá dívka v Liberci a stejně starý chlapec v Břeclavi si vymysleli, že je přepadli Romové. Média v čele s Novou tato jednostranná „svědectví“ vydávala za pravdu. Je to právě tento způsob „informování,“ který vede k protiromským náladám a zhoršení společenské atmosféry.

Policie k případu zarputile mlčí, což je symptomatické. Když něco provede Rom, informuje o tom bezprostředně a v plné šíři. Když je Rom obětí, navíc s podezřením na brutální rasistickou vraždu, uvalí na případ informační embargo. I město v čele s primátorem a senátorem Jaroslavem Kuberou tuto kauzu vytrvale ignoruje, nejspíš proto, že byla právě zahájena lázeňská sezona. A to poslední, co se hodí, je rozruch podobného typu. Nebo snad i kvůli tomu, že šlo „jen o Roma“, kdo byl zavražděn?

Ututláme to?

Policie ani média neinformovala o tom, že může jít o rasistickou vraždu, tudíž ani nesdělila, že zavražděný je Rom. Nejspíše v bláhovém domnění, že se to nějak podaří ututlat. A co si o tom myslí jeden ze současně nejznámějších romských aktivistů Jozef Miker z nedaleké Krupky?

„Žádný ze sdělovacích prostředků ani v tomto případě neinformoval, že obětí je Rom, zatímco v případě podezřelých či pachatelů zveřejňují téměř vždy, že jde o Roma - a mnoho lidí to hned hodí na Romy jako celek. Podle mě je to svinstvo. Některá média se tímto způsobem snaží vyvolávat zášť vůči Romům a nepokoje namířené proti nim. A to na základě uměle vytvořené atmosféry, že lidé z majority se vždy a ve všem chovají slušně, zatímco lidé z romské menšiny se vždy a ve všem chovají špatně či rovnou nepřátelsky. Stejně tomu bylo v Rumburku před nepokoji ve šluknovském výběžku či v Břeclavi před protiromskými demonstracemi,“ sdělil Miker serveru Romea.cz.

A právě v tom vězí podstata věci: část veřejnosti si utváří vlastní svět, v němž Romové jako celek představují zlo. Tomu čím dál víc odpovídá i způsob "informování" většiny médií, která namísto plnění své společenské role nadbíhají "poptávce veřejnosti". Jelikož tuto část veřejnosti nezajímá nic, co jejich paušalizování, výmysly a lži vyvrací, média o tom neinformují. Vzniká tak virtuální svět, který sám sebe utvrzuje, že xenofobie, rasismus a násilí na druhých jsou nejen přijatelné, ale rovnou správné. To se, jak vidno, do určité míry týká i některých Romů, kteří neumějí diskutovat či vžít se do problémů a postojů druhých a volí proto násilné řešení situací.

Pokud se společnost bude chtít z tohoto bludného kruhu dostat ven, čeká ji těžká cesta ke znovuzískání empatie, tolerance a respektu.

Přečteno: 7466x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí, Násilí z nenávisti, Rasismus, Rasistické vraždy, rasisticky motivovaný útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové kandidující ve volbách 2017, zleva: David Tišer, Karel Karika, Martin Bajger, David Beňák a Anna Chválová (Koláž: Romea.cz)

Ve volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje 6 Romů a 1 Romka

19.10.2017 21:15
O hlasy voličů se už zítra a v sobotu bude ucházet jednatřicet stran a hnutí, které usilují o získání křesel v Poslanecké sněmovně Parlamentu české republiky. Tentokrát nekandiduje žádná strana, která by jako hlavní cíl měla zájem některé z národnostních menšin. V minulosti se přitom o hlasy voličů vždy ucházela Romská demokratická strana (RDS) a v minulých volbách v roce 2013 byli kandidáti Strany rovných příležitostí (SRP) na kandidátce Strany zelených (SZ).
 celý článek

Kamila Plachetková (FOTO: Archiv Kamily Plachetkové)

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

18.10.2017 16:30
Kamila Plachetková se narodila a vystudovala v Brně. Její otec je Rom, což do značné míry předznamenalo její další životní dráhu, aniž by to sama kdy předpokládala. Po klidném dětství nastal první šok po nástupu do první třídy, kde se stala kvůli svému původu terčem šikany. Tehdy si také poprvé uvědomila svou odlišnost. „Spolužáci mi začali nadávat do černých sviní a držek, a já jsem vůbec nechápala, co se děje,“ vzpomíná Kamila. V dospělosti se pak opakovaně setkala se šikanou ze strany zaměstnavatele a kolegů, rozhodla se proto před pěti lety Česko opustit a nyní žije se svým synem v Manchesteru. Živí se online marketingem a IT podporou pro několik britských společností. Přestože pro ni není jako pro samoživitelku výchova syna, kterému nedávno diagnostikovali autismus, snadná, do Česka se vrátit nechce, i když ho stále považuje za svůj domov. „Už si to vůbec nedokážu představit,“ říká.
 celý článek

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury. (FOTO: Igor Zehl)

Muzeum romské kultury: K podpisu smlouvy o výkupu vepřína dojde zřejmě do konce října

18.10.2017 11:47
Muzeum romské kultury v Brně dnes vydalo tiskové vyhlášení ohledně termínu podepsání smlouvy o výkupu vepřína v Letech u Písku. Server Romea.cz ho zveřejňuje v plném znění.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo