romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Senátor Dryml a další parlamentní velikáni aneb Přišla řada i na primitiva

Praha, 30.5.2014 15:45, (ROMEA)
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance...  Koláž: Romea.cz
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance... Koláž: Romea.cz

Horní komora českého parlamentu nevyhověla odvolání senátora Vladimíra Drymla (dříve ČSSD a zemanovec) proti verdiktu imunitního výboru. Ten mu udělil pokutu 20 000 korun za slovní útok na jemenského lékaře z letecké záchranky. Dryml žádal Senát, aby případ vrátil výboru k novému projednání, ten ale rozhodnutí výboru potvrdil.

Pro potvrzení pokuty nakonec po půldruhé hodině projednávání hlasovalo 30 ze 48 přítomných senátorů, proti byli jen Dryml a známý rasista senátor Jaroslav Doubrava.

Drymlova padesátá léta

Případem se měla původně zabývat přestupková komise ve Vrchlabí, Dryml ale o projednání požádal senátní imunitní výbor. Jeho dubnové posuzování záležitosti pak přirovnával k předem rozhodnutým politickým procesům z 50. let a dával do souvislosti se svou opětovnou kandidaturou do Senátu.

Do té chvíle mě nenapadlo porovnávat velikána Drymla s Miladou Horákovou, za to připomenutí musím panu senátorovi poděkovat. Pokuta dvacet tisíc korun pro něj musí být opravdu vážným problémem, když ji takto dává na roveň justiční vraždě.

"Vrať se, odkud jsi přišel"

Dryml dostal pokutu za to, že jako ředitel vrchlabské nemocnice počátkem loňského června na adresu jemenského lékaře z královéhradecké letecké záchranky pronesl slova: "Vrať se, odkud jsi přišel".

Jeho slova byla výborem vyhodnocena jako přestupek a jako výrok s rasovým podtextem. Proti tomu se Dryml ohradil. Argumentoval posudkem soudního znalce, který si nechal vypracovat a podle něhož výrok nemohl být rasově motivovaný, či podjatostí některých členů výboru z Královéhradeckého kraje.

Dryml: výbor mě označil za rasistu

"Senátní imunitní výbor mě v podstatě veřejně nazval rasistou a ještě mi udělil nejvyšší možnou pokutu," divil se Dryml. Uvedl, že pouze hájil pravidla a bezpečnost nemocnice a jejích zaměstnanců, svůj výrok za urážku a rasistický výrok nepovažuje.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že imunitní výbor o sankci rozhodl na základě poskytnutých dokumentů policie a výpovědí svědků. Znalecký posudek zpochybnil. Senátor a královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) odmítl Drymlovo tvrzení, že nemocnice nebyla o příletu vrtulníku záchranky informována.

Také předseda imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) se odvolával na výpovědi svědků a uvedl, že Dryml se při jednání výboru ve dvou případech dopustil lživých tvrzení. Svědci podle něj nepotvrdili, že ho jemenský lékař slovně napadl kvůli jeho příslušnosti k Senátu.

Velikáni českého Senátu

Drymla se naopak zastali Jaroslav Doubrava a lékař Pavel Lebeda (za ČSSD). "Ve vyjádření kolegy Drymla nespatřuji žádný rasismus," prohlásil Lebeda.

Všichni tři senátoři patří do skupiny zákonodárců, kteří se nijak neostýchají vyslovovat k romské tématice, aniž by ji znali, a to anticiganistickým či přímo rasistickým způsobem. Dokonce za to byli kritizováni některými demokratickými politiky a osobnostmi občanské společnosti, což u nás právě není zvykem.

Senátor Jaroslav Doubrava je znám mnoha svými výroky, které se vyznačují panenskou neznalostí problematiky, jakož i hláškami rasistickými, vzpomeňme například, že chtěl na sever Čech vyslat proti Romům armádu. Pavel Lebeda mimo jiné proslul tvrzením, že "pro povalečství, odpor k práci, parazitování na většinové populaci a kriminalitu většiny Romů je postoj veřejnost i pochopitelný a je umocňován nepřijatelnou pozitivní diskriminací v oblasti sociální, ale dokonce i v justici."

Přišla řada na primitiva

Senátor Vladimír Dryml kromě dalších primitivit hlásal i tento názor:
"Vysoká kriminalita Romů a pocit beztrestnosti spojený s uplatňováním pozitivního rasismu českou justicí a falešnými a prázdnými názory podivných ochránců lidských práv v EU i u nás přináší své ovoce... Zákony mají platit pro všechny stejně a vymahatelnost práva musí být rychlá a v případě rasismu i tvrdá, a to platí pro všechny, zejména pak pro Romy."

Nyní tedy po právu přišla řada na něj.


Informace k článku:
Výroky těchto a dalších senátorů si můžete přečíst například v článku Co Senátoři při projednávání návrhu k integraci Romů odhalili: neznalost problematiky, hloupost, anticiganismus... Nebo v článku Senátor Jaroslav Doubrava je rasista či v textu Ještě jednou o senátorech-primitivech a jejich oblíbené stoce. Viz i příloha Zprávy sdružení ROMEA o stavu romské menšiny v roce 2012.
Politici a osobnosti z nevládní sféry je kritizovali v článku Osobnosti k jednání Senátu o integraci Romů: hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance.

Přečteno: 1950x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Anticiganismus, Rasismus, Politika, Populismus, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo