romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Senátor Dryml a další parlamentní velikáni aneb Přišla řada i na primitiva

Praha, 30.5.2014 15:45, (ROMEA)
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance...  Koláž: Romea.cz
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance... Koláž: Romea.cz

Horní komora českého parlamentu nevyhověla odvolání senátora Vladimíra Drymla (dříve ČSSD a zemanovec) proti verdiktu imunitního výboru. Ten mu udělil pokutu 20 000 korun za slovní útok na jemenského lékaře z letecké záchranky. Dryml žádal Senát, aby případ vrátil výboru k novému projednání, ten ale rozhodnutí výboru potvrdil.

Pro potvrzení pokuty nakonec po půldruhé hodině projednávání hlasovalo 30 ze 48 přítomných senátorů, proti byli jen Dryml a známý rasista senátor Jaroslav Doubrava.

Drymlova padesátá léta

Případem se měla původně zabývat přestupková komise ve Vrchlabí, Dryml ale o projednání požádal senátní imunitní výbor. Jeho dubnové posuzování záležitosti pak přirovnával k předem rozhodnutým politickým procesům z 50. let a dával do souvislosti se svou opětovnou kandidaturou do Senátu.

Do té chvíle mě nenapadlo porovnávat velikána Drymla s Miladou Horákovou, za to připomenutí musím panu senátorovi poděkovat. Pokuta dvacet tisíc korun pro něj musí být opravdu vážným problémem, když ji takto dává na roveň justiční vraždě.

"Vrať se, odkud jsi přišel"

Dryml dostal pokutu za to, že jako ředitel vrchlabské nemocnice počátkem loňského června na adresu jemenského lékaře z královéhradecké letecké záchranky pronesl slova: "Vrať se, odkud jsi přišel".

Jeho slova byla výborem vyhodnocena jako přestupek a jako výrok s rasovým podtextem. Proti tomu se Dryml ohradil. Argumentoval posudkem soudního znalce, který si nechal vypracovat a podle něhož výrok nemohl být rasově motivovaný, či podjatostí některých členů výboru z Královéhradeckého kraje.

Dryml: výbor mě označil za rasistu

"Senátní imunitní výbor mě v podstatě veřejně nazval rasistou a ještě mi udělil nejvyšší možnou pokutu," divil se Dryml. Uvedl, že pouze hájil pravidla a bezpečnost nemocnice a jejích zaměstnanců, svůj výrok za urážku a rasistický výrok nepovažuje.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že imunitní výbor o sankci rozhodl na základě poskytnutých dokumentů policie a výpovědí svědků. Znalecký posudek zpochybnil. Senátor a královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) odmítl Drymlovo tvrzení, že nemocnice nebyla o příletu vrtulníku záchranky informována.

Také předseda imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) se odvolával na výpovědi svědků a uvedl, že Dryml se při jednání výboru ve dvou případech dopustil lživých tvrzení. Svědci podle něj nepotvrdili, že ho jemenský lékař slovně napadl kvůli jeho příslušnosti k Senátu.

Velikáni českého Senátu

Drymla se naopak zastali Jaroslav Doubrava a lékař Pavel Lebeda (za ČSSD). "Ve vyjádření kolegy Drymla nespatřuji žádný rasismus," prohlásil Lebeda.

Všichni tři senátoři patří do skupiny zákonodárců, kteří se nijak neostýchají vyslovovat k romské tématice, aniž by ji znali, a to anticiganistickým či přímo rasistickým způsobem. Dokonce za to byli kritizováni některými demokratickými politiky a osobnostmi občanské společnosti, což u nás právě není zvykem.

Senátor Jaroslav Doubrava je znám mnoha svými výroky, které se vyznačují panenskou neznalostí problematiky, jakož i hláškami rasistickými, vzpomeňme například, že chtěl na sever Čech vyslat proti Romům armádu. Pavel Lebeda mimo jiné proslul tvrzením, že "pro povalečství, odpor k práci, parazitování na většinové populaci a kriminalitu většiny Romů je postoj veřejnost i pochopitelný a je umocňován nepřijatelnou pozitivní diskriminací v oblasti sociální, ale dokonce i v justici."

Přišla řada na primitiva

Senátor Vladimír Dryml kromě dalších primitivit hlásal i tento názor:
"Vysoká kriminalita Romů a pocit beztrestnosti spojený s uplatňováním pozitivního rasismu českou justicí a falešnými a prázdnými názory podivných ochránců lidských práv v EU i u nás přináší své ovoce... Zákony mají platit pro všechny stejně a vymahatelnost práva musí být rychlá a v případě rasismu i tvrdá, a to platí pro všechny, zejména pak pro Romy."

Nyní tedy po právu přišla řada na něj.


Informace k článku:
Výroky těchto a dalších senátorů si můžete přečíst například v článku Co Senátoři při projednávání návrhu k integraci Romů odhalili: neznalost problematiky, hloupost, anticiganismus... Nebo v článku Senátor Jaroslav Doubrava je rasista či v textu Ještě jednou o senátorech-primitivech a jejich oblíbené stoce. Viz i příloha Zprávy sdružení ROMEA o stavu romské menšiny v roce 2012.
Politici a osobnosti z nevládní sféry je kritizovali v článku Osobnosti k jednání Senátu o integraci Romů: hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance.

Přečteno: 1935x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Anticiganismus, Rasismus, Politika, Populismus, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo