romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Senátor Dryml a další parlamentní velikáni aneb Přišla řada i na primitiva

Praha, 30.5.2014 15:45, (ROMEA)
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance...  Koláž: Romea.cz
Hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance... Koláž: Romea.cz

Horní komora českého parlamentu nevyhověla odvolání senátora Vladimíra Drymla (dříve ČSSD a zemanovec) proti verdiktu imunitního výboru. Ten mu udělil pokutu 20 000 korun za slovní útok na jemenského lékaře z letecké záchranky. Dryml žádal Senát, aby případ vrátil výboru k novému projednání, ten ale rozhodnutí výboru potvrdil.

Pro potvrzení pokuty nakonec po půldruhé hodině projednávání hlasovalo 30 ze 48 přítomných senátorů, proti byli jen Dryml a známý rasista senátor Jaroslav Doubrava.

Drymlova padesátá léta

Případem se měla původně zabývat přestupková komise ve Vrchlabí, Dryml ale o projednání požádal senátní imunitní výbor. Jeho dubnové posuzování záležitosti pak přirovnával k předem rozhodnutým politickým procesům z 50. let a dával do souvislosti se svou opětovnou kandidaturou do Senátu.

Do té chvíle mě nenapadlo porovnávat velikána Drymla s Miladou Horákovou, za to připomenutí musím panu senátorovi poděkovat. Pokuta dvacet tisíc korun pro něj musí být opravdu vážným problémem, když ji takto dává na roveň justiční vraždě.

"Vrať se, odkud jsi přišel"

Dryml dostal pokutu za to, že jako ředitel vrchlabské nemocnice počátkem loňského června na adresu jemenského lékaře z královéhradecké letecké záchranky pronesl slova: "Vrať se, odkud jsi přišel".

Jeho slova byla výborem vyhodnocena jako přestupek a jako výrok s rasovým podtextem. Proti tomu se Dryml ohradil. Argumentoval posudkem soudního znalce, který si nechal vypracovat a podle něhož výrok nemohl být rasově motivovaný, či podjatostí některých členů výboru z Královéhradeckého kraje.

Dryml: výbor mě označil za rasistu

"Senátní imunitní výbor mě v podstatě veřejně nazval rasistou a ještě mi udělil nejvyšší možnou pokutu," divil se Dryml. Uvedl, že pouze hájil pravidla a bezpečnost nemocnice a jejích zaměstnanců, svůj výrok za urážku a rasistický výrok nepovažuje.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že imunitní výbor o sankci rozhodl na základě poskytnutých dokumentů policie a výpovědí svědků. Znalecký posudek zpochybnil. Senátor a královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) odmítl Drymlovo tvrzení, že nemocnice nebyla o příletu vrtulníku záchranky informována.

Také předseda imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) se odvolával na výpovědi svědků a uvedl, že Dryml se při jednání výboru ve dvou případech dopustil lživých tvrzení. Svědci podle něj nepotvrdili, že ho jemenský lékař slovně napadl kvůli jeho příslušnosti k Senátu.

Velikáni českého Senátu

Drymla se naopak zastali Jaroslav Doubrava a lékař Pavel Lebeda (za ČSSD). "Ve vyjádření kolegy Drymla nespatřuji žádný rasismus," prohlásil Lebeda.

Všichni tři senátoři patří do skupiny zákonodárců, kteří se nijak neostýchají vyslovovat k romské tématice, aniž by ji znali, a to anticiganistickým či přímo rasistickým způsobem. Dokonce za to byli kritizováni některými demokratickými politiky a osobnostmi občanské společnosti, což u nás právě není zvykem.

Senátor Jaroslav Doubrava je znám mnoha svými výroky, které se vyznačují panenskou neznalostí problematiky, jakož i hláškami rasistickými, vzpomeňme například, že chtěl na sever Čech vyslat proti Romům armádu. Pavel Lebeda mimo jiné proslul tvrzením, že "pro povalečství, odpor k práci, parazitování na většinové populaci a kriminalitu většiny Romů je postoj veřejnost i pochopitelný a je umocňován nepřijatelnou pozitivní diskriminací v oblasti sociální, ale dokonce i v justici."

Přišla řada na primitiva

Senátor Vladimír Dryml kromě dalších primitivit hlásal i tento názor:
"Vysoká kriminalita Romů a pocit beztrestnosti spojený s uplatňováním pozitivního rasismu českou justicí a falešnými a prázdnými názory podivných ochránců lidských práv v EU i u nás přináší své ovoce... Zákony mají platit pro všechny stejně a vymahatelnost práva musí být rychlá a v případě rasismu i tvrdá, a to platí pro všechny, zejména pak pro Romy."

Nyní tedy po právu přišla řada na něj.


Informace k článku:
Výroky těchto a dalších senátorů si můžete přečíst například v článku Co Senátoři při projednávání návrhu k integraci Romů odhalili: neznalost problematiky, hloupost, anticiganismus... Nebo v článku Senátor Jaroslav Doubrava je rasista či v textu Ještě jednou o senátorech-primitivech a jejich oblíbené stoce. Viz i příloha Zprávy sdružení ROMEA o stavu romské menšiny v roce 2012.
Politici a osobnosti z nevládní sféry je kritizovali v článku Osobnosti k jednání Senátu o integraci Romů: hlásání kolektivní viny a nenávisti, omezenost, neznalost, rasismus, arogance.

Přečteno: 1931x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Anticiganismus, Rasismus, Politika, Populismus, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo