romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Surové zbití mladíka v Ostravě burcuje Romy a posouvá média

Ostrava, 26.11.2014 10:00, (ROMEA)
Takto si společenská pravidla představují fotbaloví chuligáni Thugs v Havířově. Foto: František Kostlán
Takto si společenská pravidla představují fotbaloví chuligáni Thugs v Havířově. Foto: František Kostlán

Fotbaloví chuligáni v Ostravě surově zmlátili sedmnáctiletého Roma, který šel nakoupit do supermarketu. Celý případ je neobvyklý ze dvou důvodů: Romové se kvůli němu vzájemně burcují více než předtím. A mainstreamová média o něm informovala, na rozdíl od případů podobných. Sice se zpožděním, ale přece.

Řezné rány, zlomený nos

Fotbaloví chuligáni hlásící se k Baníku Ostrava přepadli romského mladíka v sobotu okolo 19.00. Mlátili ho pěstmi, kopali do něj a také ho pořezali. Napadení se odehrálo u Peny marketu ve čtvrti Moravská Ostrava – Přívoz. Dosvědčuje to Nikolas Kročen, který zmláceného kamaráda potkal, když se vracel domů, a zavolal mu sanitku.

Přepadený mladík je dosud v nemocnici, vypovídat zatím nemůže či nechce. Následků útoku má více. Vedle mnohých pohmožděnin má podle všeho i zlomený nos.

„Když jsem ho potkal na ulici, sotva se vlekl. Byl zmlácený, byl pořezaný na tváři a všiml jsem si i říznutí na ruce. Podle toho, co mi říkal, tak ho přepadlo pět nebo šest baníkovských chuligánů,“ řekl serveru Romea.cz Nikolas Kroščen.

Poraněný mladík kulhal a říkal, že ho bolí celé tělo. „Potom, co ho zmlátili, ležel před Peny marketem na trávě v bezvědomí. A když se probral, nemohl se kvůli bolesti dlouho pohnout,“ dodal Kroščen.

Chuligáni = neonacističtí bijci

Zmlácení bylo brutální, ale nejde o první a bohužel ani o poslední takový či obdobný případ. Mnozí fotbaloví chuligáni patří ke krajní pravici, respektive ke tvrdému jádru neonacistických pouličních bijců.

Například před několika lety v Opavě na cestě z fotbalových utkání házeli chuligáni kameny a dýmovnice do oken bytu, kde žila romská rodina. A do jiného „romského domu“ hodili celkem třikrát zápalnou láhev, aniž by se o to policie nějak výrazně zajímala.

Ještě dříve několik českých a polských (neonacistických) fotbalových chuligánů společně terorizovalo Moravský Beroun: zmlátili romskou rodinu na náměstí (ve dne) a do dvou domů (taktéž postupně) vhodili zápalnou láhev. Místní policie se ani nenamáhala s předvoláním poškozených a jejich vyslechnutím.

Výtržnictví a ublížení na zdraví

Zdá se, že k tomuto případu přistupuje policie jinak, vyšetřovat ho již začala. Podle Gabriely Holčákové, mluvčí Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, z dosud zjištěných informací vyplývá, že „zatím neznámí pachatelé fyzicky napadli 17letého poškozeného. Mladistvý byl hospitalizován. Doba léčení způsobeného zranění není dosud specifikována.“

K objasnění věci byly podle ní zahájeny úkony trestního řízení pro přečin výtržnictví a ublížení na zdraví. „Nevylučujeme ani změnu právní kvalifikace při zjištění dalších okolností. Vzhledem k aktuálnímu stavu poškozeného dosud nebylo možno provést jeho výslech. Prověřování pokračuje, jsou a budou realizovány výslechy. Současně jsou vedeny i další úkony, směřující ke zjištění podezřelých osob a k řádnému objasnění věci,“ dodala Holčáková.

„Pachatelům to nesmí projít“

Jenže problémem je, že Romové mají pocit, který postupem času sílí, že není měřeno všem stejným metrem. Až příliš často se setkávají s tím, že policie bývá při vyšetřování pachatelů trestných činů namířených proti Romům laxní. K obvyklým traumatům plynoucím ze sociálního vyloučení se tak přidává mnohdy oprávněný pocit, že zde pro ně neexistuje ani rovnost před zákonem.

Ostravští i další Romové jsou odhodláni udělat vše, aby to pachatelům neprošlo. V Ostravě se formuje skupina romských podnikatelů, aktivistů a dalších lidí z celého města, která je odhodlána třeba i demonstrovat a na případ tím upozornit.

„Když to policie nebude řádně vyšetřovat, rozhodně to tak nenecháme. Jsme odhodláni třeba i demonstrovat. Tenhle případ nikdo pod koberec nezamete,“ řekl serveru Romea.cz jeden z ostravských podnikatelů, který nechtěl být jmenován. Odhodláni k podpoře ostravských kolegů jsou i Romové pražští a další.

Tyto pocity se odrážejí i v jejich diskusích na sociálních sítích, kde se někteří Romové z roztrpčení a bezmoci omezují na pouhé výkřiky:

  • Oko za oko zub za zub!
  • Romale spojme síly za naše děti. To je už poslední kapka.

Kritika médií se vyplácí

O případech v Opavě či v Moravském Berouně většina hlavních médií neinformovala. Napadáním Romů se začala zabývat až v momentě, kdy žhářský vražedný útok odneslo dítě. Jednostranný pohled (informování, výklad) na soužití většiny s romskou menšinou, tolik příznačný pro dnešní sdělovací prostředky, byl a často stále je některými novináři považován za normální, za slučitelný s novinářskou etikou.

Zdá se však, že i zde se ledy pohnuly. Po třech článcích serveru Romea.cz, které referovaly o přepadení a následném dění, napsala o této kauze i ČTK. A tyto informace poté zveřejnily další sdělovací prostředky: Česká televize, TV Nova, iDnes.cz, Deník.cz a Týden.cz, tedy nejsledovanější a nejčtenější média u nás.

Zásluhu na tom mají nepochybně i média „okrajová“ jako jsou Romea.cz či Deník referendum.cz, která se naopak snaží podávat společenské dění v jeho složitosti. Z naší práce plyne poznání, že kritika sdělovacích prostředků spojená s popsáním konkrétních pochybení se vyplácí, za předpokladu, že je dlouhodobá a razantní, tudíž nepřehlédnutelná.

Přečteno: 1654x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Média, Romové, Násilí z nenávisti, Rasismus, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo