romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Vítkov - vzájemnost, absurdity a paradoxy, dialog

Vítkov, 4.8.2013 17:03, (ROMEA)
Na proromské akci v parku v Husově ulici se sešlo průběžně asi 200 lidí z celé republiky. Podpořili ji i někteří umělci. Skvěle zazpíval Gejza Horváth (na snímku), vystoupili i rapeři z Krupky a další.  Foto k článku: František Kostlán
Na proromské akci v parku v Husově ulici se sešlo průběžně asi 200 lidí z celé republiky. Podpořili ji i někteří umělci. Skvěle zazpíval Gejza Horváth (na snímku), vystoupili i rapeři z Krupky a další. Foto k článku: František Kostlán

Park v Husově ulici, ubytovna v Opavské ulici a náměstí Jana Zajíce, kde se shromáždili i účastníci protiromského pochodu. Na těchto třech místech se ve Vítkově sešli lidé, kterým se nelíbilo, že neonacisté a s nimi bohužel i někteří místní, demonstrují právě v tomto městě, kde došlo k zatím nejhoršímu žhářskému útoku na Romy. Romové i lidé z občanské společnosti se začínají probouzet, zvedat hlavu, jednat sami za sebe i si všímat toho, co potřebují druzí. To je obecný jev poslední doby.

Paradoxy a absurdity

Neonacisti a další násilníci ovšem udělali tu chybu, že demonstrovali právě ve Vítkově. Tím tento proces nechtěně akcelerovali. Nebýt toho, bylo by toto probouzení vzájemnosti pozvolnější. A nemělo by tu sílu. Vítkov dnes kvůli žhářskému útoku patří ke smutným symbolům lidského zla a malosti.

Podpora přišla z více míst České republiky, od anglických i dalších evropských romských organizací. Přes velkou vzdálenost a úmorné vedro se tu sešli lidé z celé země, Romové i gadžové z Ostravy a okolních měst, ze severu Čech, například z Krupky, z Brna, Prahy či Chebu. Hojně tu byla zastoupena platforma Blokujeme, které se účastní více jednotlivců i organizací. Setkání v parku  ale organizovala Strana rovných příležitostí. Její představitelé, kteří jindy projednávají s anticiganisty protiromské zákony, měli potřebu brojit tu proti anticiganismu.

Naopak nepodpora přišla od několika bohatších Romů. Podle několika svědectví do parku v Husově ulici, kde probíhalo proromské shromáždění, dorazilo několik takových samozvaných "mluvčích" v čele s Vladimírem Leškem a přikazovali lidem, čeho se (ne)smějí účastnit. Leško coby majitel několika ostravských ubytoven patří k těm, kteří odírají vlastní lidi i daňové poplatníky v podobě lichvářských nájmů za bydlení na úrovni středověku (stát na ně doplácí formou příspěvků na bydlení). Patří také ke skupině ostravských Romů, kteří vydali prohlášení, v němž vysvětlují, proč akci ve Vítkově nepodporují.

Přinejmenším někteří lidé z Vítkova, kteří se účastnili protiromské demonstrace a pochodu, pouze využili situace. V neonacistech se nevidí, sami rasisty nejsou. "Ti vepředu (neonacisté) nejsou místní, jsou bůhví odkud a naše problémy nevyřeší," říkali sami během pochodu.

Vítkovské absurdity a paradoxy nejsou asi tímto výčtem završeny, ale ty jmenované patří k nejkřiklavějším.

sivakova-miker-broz2_4.jpg
Parčík v Husově ulici, kde probíhalo proromské shromáždění. Zprava: Míra Brož z Ústí nad Labem, Jozef Miker z Krupky, Anna Siváková, maminka popálené Natálky a dalších tří dcer, která přítomným poděkovala za účast. Přítomni byli i někteří místní Romové, jiní se báli přijít (zatímco druzí odjedou, oni tu budou žít dál).

Vítkovští umějí diskutovat

Média informovala o tom, že pochodu se zúčastnilo 200 až 300 "pravicových radikálů", což je informace zavádějící. Mohlo zde být třicet až padesát neonacistů a dalších extremistů, ostatní patřili k lidem z Vítkova a okolí, kteří si sem přišli vybít svůj nashromážděný vztek. Podle jejich slov byl hlavním motivem k účasti na protiromské demonstraci pocit, že se o jejich problémy nikdo nezajímá a nikdo z odpovědných činovníků je nechce řešit. Při rozhovoru s námi opakovali různé stereotypy a nepravdy nasbírané z hoaxů a dalších vymyšlených zpráv, jak je všeobecným zvykem, ale nezůstali u toho, jmenovali i konkrétní věci, které jim vadí, například:
  • Ubytovna v Opavské ulici je podle nich přecpaná a z toho plynou další problémy: zvýšila se drobná kriminalita, především krádeže kovů, někteří Romové jsou schopni jim vlézt na zahradu když nejsou doma a tam vzít něco kovového. Romské děti, ale především puberťáci a adolescenti jsou neomalení a drzí, místní lidé se jich bojí - kolem ubytovny radši nejdou, když nemusejí.
  • Média podle nich informují o místní situaci nepravdivě, a to, co je skutečné trápí, novináře nezajímá.
  • Problémy neřeší ti, kteří by měli, počínaje představiteli státu a konče městskými politiky a úředníky.

S těmito lidmi jsme hovořili během pochodu. Potřebovali se vypovídat, sdělit někomu své dojmy, poté však byli ochotni i naslouchat a diskutovat s námi. Na některých věcech jsme se shodli. A některé jejich předsudky vycházely pouze z neznalosti Romů, jejich způsobu života a možností, které ve skutečnosti mají. To nasvědčuje domněnce, že kdyby spolu lidé bez ohledu na národnost dokázali vést dialog a následně si i v lecčems vyhovět, odpadla by většina důvodů ke vzájemné nevraživosti.

Lidé z ubytovny by také rádi o svých problémech diskutovali, ale ani oni k tomu nemají prakticky žádnou možnost. Většina z nich patří k těm nejchudším lidem v České republice a mají stejné problémy jako lidé žijící v ostravských či severočeských ghettech - ve škole či při shánění zaměstnání. A v soužití vůbec - okolí jim silně a často dává najevo, že jsou "méněcenní", natož aby jim někdo naslouchal.

Vítkovští, Romové i "bílí" umějí diskutovat. Teď jde jen o to, jestli se najde platforma, kde by mohli (a chtěli) hovořit spolu.

Přečteno: 3471x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vítkov, Demonstrace, diskuse, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo