romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Volby a populismus - i Severočech.cz je člověk, musí se vzdělávat a pracovat

Praha, 26.10.2012 17:14, (ROMEA)
Severočeši.cz - předvolební billboard - 2012
Severočeši.cz - předvolební billboard - 2012

Dokud František Ryba kandidoval za Sdružení Mostečané Mostu (v roce 2006), hlasy Romů z Chanova, díky kterým vyhrál volby, se mu hodily. Na mítincích tohoto sdružení se losovalo o automobil, kola, počítače a rozdávaly se drahé bonboniéry. Ryba nejenže tehdy souhlasil s integrací Romů do společnosti, ale měl dokonce starost o to, zda jeden ze stavebních projektů není proti integraci.

"Zejména mladým Romům se myšlenka svépomocné výstavby blízko paneláků zalíbila. Líbilo se jim i to, že by mohli uplatnit svoje zkušenosti z rekvalifikačních kursů. Opoziční jazyky však tvrdí, že motivační lahůdkou byly drahé bonboniéry, které se na tomto předvolebním mítinku rozdávaly. Ať tak či onak, důležité je, jestli ,zapanelákové´ domky jsou jen sliby a jestli tento projekt není v rozporu s obecnou tendencí integrace Romů. Rozhodně by nešlo o rozpouštění ghetta, ale spíše o utužení vztahu obyvatel k tomuto místu. Ten je už dnes dost silný," řekl tehdy František Ryba.

Rybova proměna v populistu

Tentýž muž, již pod hlavičkou hnutí Severočeši.cz, k téže problematice řekl v pořadu České televize Politické spektrum v září 2011 toto:
„Vyřešení jednotlivých problémů legislativy přinesou i že s rozdělí společnost do určitých skupin. Ono nás nic jiného nečeká. A nepřizpůsobiví lidi, a teď je úplně jedno, jestli to jsou Cikáni nebo ožralové nebo já nevím kdo, budou žít na předměstích, kterým někdo chce říkat ghetto, protože to bagatelizuje a chce tomu říkat ghetto. Neintegrovat („nepřizpůsobivé“ do společnosti) v žádném případě, o integraci vám mohu hodiny a hodiny vyprávět.“

Jindy rovnou oznámil, že "Cikáni se s námi prostě nikdy nemůžou sžít. Sžíváme se s Cikány stovky let, poslední desítky let intenzivně, ale jejich integrace do většinové společnosti nefunguje. A nefunguje prostě proto, protože oni nechtějí. Většinová populace jim podmínky vytvářela, ale oni prostě nechtěli."

Bílý Zelenka

Přicházejí krajské volby 2012 a, opět, na mítincích jsou obří pódia, na nichž se losuje o mobilní telefony, počítače i osobní auto. Po "mostečanech" si i Severočeši.cz kupují hlasy. Jde o průvodní jev populistické politiky. Předseda Severočechů.cz, úspěšný podnikatel Jiří Zelenka (který stál i za Sdružením Mostečané Mostu) zjevně má na to, aby financoval drahé předvolební kampaně, dostatek prostředků. Budiž, přežili jsme i horší věci, než podpásové předvolební kampaně.

Vrcholem populismu je však Zelenkovo prohlášení, že když bude zvolen do krajského zastupitelstva, tak do roka zamete s korupcí na krajském úřadě (viz Politické spektrum ČT, čas: 19:43). Nebo snad máme věřit, že tomu, kdo ve svůj prospěch korumpuje voliče automobily, mobily a počítači doopravdy vadí korupce? Nehledě na to, že korupce (bohužel) nejde nikdy vymítit úplně, a ani pouhé snížení korupce není v silách jediného politika, musí se do toho zapojit většina zastupitelstva.

Když k tomu přidáme, že i Zelenka se k Romům vyslovil více než populisticky, nedivme se ani předvolebním billboardům jeho hnutí. Romové 20 let nedělaj, děti koukají na to, jak jejich tátové vstávají v 11 hodin a jdou rovnou do hospody... Na rozdíl od jiných nezaměstnaných jsou Cikáni sociálně vyloučení a práci nikdy hledat nebudou. Takto se vyslovil Zelenka v Otázkách Václava Moravce z Ústeckého kraje na ČT (čas: 67:05).

Na konci OVM pak k výše řečenému dodává: "Slibuji padesáti procentům obyvatel našeho kraje, kteří mají příjem 8 až 12 tisíc měsíčně, že ta část, o které jsme se nemohli bavit, ti Romové, začnou dělat, protože jejich příjmy jsou úplně normálně až 36 tisíc měsíčně, na dávkách."

"Feťák, vágus, cikán"

Na předvolebních billboardech Severočechů.cz se skvěl nepřehlédnutelný nápis, který jejich populismus podtrhl:

I cikán je člověk. Musí se vzdělávat a pracovat!

Není se čemu divit, toto hnutí ve svém programu v souvislosti s represí operuje slovy "feťák", "vágus" a "cikán".

O tom, nakolik jsou Romové handicapovaní kvůli barvě pleti a množství předsudků ve společnosti, ani o tom, kolik z oněch dávek, které jsou většinou mnohem nižší než Zelenka udává, jde v průměru na jednoho člena rodiny (určitě méně, než kdyby vydělávali 8 - 12 tisíc měsíčně), se Severočeši.cz nikde nezmiňují. I Severočech.cz je holt člověk, musí se vzdělávat a pracovat.

Ve spojení s dalšími výroky některých Severočechů.cz se navíc musíme ptát, jestli je toto hnutí jen populistické, či zda nemá přímo v základech zakódovaný rasismus.

Rasistické žvanění senátora Doubravy

Připomeňme si krátce nehynoucí výroky senátora hnutí Severočeši.cz Jaroslava Doubravy:

„Mám za to, že armáda by měla být v každém případě připravena, protože to, co se začíná dít, už přesahuje veškeré meze únosnosti… Vláda a zodpovědné orgány státní správy už přehlížejí doslova rasismus ze strany Cikánů… Poslední události jenom nasvědčují tomu, co říkám. Jednoznačně je potřeba zpřísnit tresty, jít do nejvyšších sazeb a nebát se tyto grázly odsoudit. Také zpřísnit zákon a zvýšit sazby. Tady už končí veškerá legrace. Situace je velmi vážná. Chceme, aby nám Cikáni zapalovali města podobně jako v Anglii? …
Chystám se obrátit na příslušné orgány, aby situaci důrazně řešily a v Senátu se pokusím předložit návrhy, které by zpřísnily legislativu. V každém případě budu mluvit s kolegy a budu se snažit, abychom přestali před tímto terorem a agresivitou zavírat oči. Už se musí konat."

„Slyšel jsem cikánského výrostka, jak říká svému kamarádovi:
´Člověče, mě už nebaví šukat tu mámu, to já bych si radši zašukal se ségrou, ale tu šuká táta a ten by mi dal přes držku´. Na mě šly mrákoty…
Bohužel stále platí, že většina Cikánů považuje práci za nejhorší možný způsob obživy...
My se nechceme dívat na to, jak nám ničí náš kraj a bez ohledu na plané kecy o lidských právech a toleranci s tím budeme něco dělat. Než bude pozdě.
Tato komunita je negramotná. Ale kdo jim brání v přístupu ke vzdělání? Jsou to jenom oni sami, protože se vysloveně učit nechtějí.“

A pro doplnění ještě další moudrosti Františka Ryby:

:„Z ciziny nám chodí rady a výtky o tom, jak Cikánům neumožňujeme vzdělání a jak jim ubližujeme. Proti tomu se silně ohrazujeme, protože oni mají naprostý přístup ke vzdělání od mateřských školek po vysoké školy. Tam je problém, že oni se většinou vzdělávat nechtějí.
Nechci je házet všechny do jednoho pytle. Jsou mezi nimi i ti, kteří to dotáhnou až k vysokoškolskému vzdělání, ale jsou to mizivá procenta. Bohužel dnes existuje spíše rasismus naruby, kdy je spíše potlačovaná většinová populace a zvýhodňovány menšiny."

"To jsou ty kriminální věci, kdy už od malých dětí po dospělé jedince jsou schopni různě obtěžovat, přepadávat, krást a podobně... Dále obrovský vandalismus a neschopnost cokoli udržet aspoň v nějakém pořádku a čistotě. Když normální lidé investují do rekonstrukce svých domů a bytů a okolní cikánské rodiny to tam začnou devastovat, je jasné, že je slušní lidé prostě nemohou mít rádi."

Po boku DSSS

Severočeši.cz sice nepořádají pochody romskými sídlišti a nevykřikují přímo na místě rasistická hesla, přesto se úspěšně postavili po bok extremistické Dělnické straně SS. Jejich populismus je vynesl do krajského zastupitelstva. A je na pováženou, že sociální demokracie v Ústeckém kraji zatím nevylučuje trojkoalici, v níž by byli i Severočeši.cz. To už jim touha po moci zaslepila mysl?

První díl našeho miniseriálu"Volby a populismus": ODS se zdatně učí od profesionálních populistů.

V dalším díle pojednáme o Tomio Okamurovi, suverénní Janě Bobošíkové a o dalších vyspělých jedincích.

Přečteno: 1705x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012, Populismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo