Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

František Kostlán: Žhářský útok na Kliniku - Je policie neschopná, či všehoschopná?

28. února 2017
Čtení na 4 minuty

Čím se vyznačuje demokratický právní stát? Krom mnoha jiného i rovností před zákonem. Přestože jsme od listopadu 89 ve srovnání s komunistickou zvůlí hodně pokročili k lepšímu, pořád se nám nedaří této rovnosti dostát. Příčin je více, patří k nim určitě i postupné hrubnutí společenské atmosféry a legitimizace projevů, které jsme dosud připisovali jen krajní pravici. S touto změnou se pochopitelně zhoršuje i vztah k liberální demokracii.

Křiklounům, kteří deklarují boj proti politické korektnosti, ale ve skutečnosti jim jde o beztrestné hlásání rasismu, xenofobie, pomluv, nadávek a urážek, se podařil majstrštyk: ukřičeli a zastrašili ostatní. Hlásání nenávisti, často spojené s výzvami k násilí, jsou dnes běžnou součástí veřejné debaty, přestože máme v trestním zákoníku dva paragrafy, které to postihují. (§ 355 – hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob; § 356 – podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Celé znění obou paragrafů najdete ZDE.)

Křiklounům, kteří deklarují boj proti politické korektnosti, ale ve skutečnosti jim jde o beztrestné hlásání rasismu, xenofobie, pomluv, nadávek a urážek, se podařil majstrštyk: ukřičeli a zastrašili ostatní.

Vše korunuje neschopnost, či všehoschopnost české policie – nemůžeme si být jisti, co v který moment u koho převažuje.

Ten, koho policie evidentně zvýhodňuje oproti ostatním, jsou násilníci z ultrapravicových skupin. V tomto konkrétním případě jde o několik fotbalových chuligánů, kteří před rokem, 6. února 2016, terorizovali Prahu. Napřed napadli pokojný průvod zastánců přijetí válečných uprchlíků v ČR u Hradčanského náměstí – přítomní policisté tomu jen přihlíželi, aniž by zasáhli, čímž sami porušili zákon. Poté se rowdies vydali na Hlavní nádraží, kde terorizovali dobrovolníky pomáhající uprchlíkům. A poté zamířili k Autonomnímu sociálnímu centru Klinika, které se snažili podpálit, přestože věděli, že uvnitř jsou lidé. V budově se v té chvíli nacházelo okolo 20 lidí, jeden z nich utrpěl zranění hlavy a několik lidí se nadýchalo kouře. Oheň a kameny na budově centra napáchaly škodu 70 tisíc korun. (Podrobnosti na Aktuálně.cz.)

Policisté tento žhářský útok vyšetřovali rok prakticky s nulovým výsledkem. Jediným porušením zákona je možná přestupek jednoho ze zúčastněných – a toho policie obvinila jen proto, že se k účasti na útoku přiznal. Ti, kteří to zapírali, vyšli z případu beztrestně. (O přestupku rozhodne městská část Praha 3, kde Klinika sídlí). Policie sice zjistila totožnost útočníků, ale údajně se jí nepodařilo dokázat, kdo konkrétně házel světlice či zápalné láhve a kameny dovnitř budovy apod. A prý nemůže stíhat skupinu jako celek, jak zní oficiální výmluva.

Výše uvedené paragrafy trestního zákoníku přitom umožňují stíhat každého, kdo podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků (trest až dva roky). „Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, účastní-li se pachatel aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.“

Existuje i možnost stíhat za další zločiny páchané ve spolčení. I když si to policie nemyslí, útok světlicemi či Molotovovými koktejly je pokusem napadené lidi popálit, ne-li rovnou upálit. Zatímco jeden z anarchistů sedí ve vazbě s obviněním z přípravy teroristického útoku, protože podle policie chtěl házet zápalné láhve na vojenský vlak (o čemž se dá pochybovat), ti, kteří házeli hořlaviny přímo do budovy plné lidí, jsou beztrestní. Ten stíhaný je ovšem „levičák“, zatímco ti nepotrestatelní jsou krajně pravicoví násilníci. Jak bychom jen zjistili, se kterou stranou policie sympatizuje?

Další z mnoha možných příkladů: Policie čistila cestu pochodu lžinenávistníků na Václavském náměstí v červenci 2015, v němž účastníci nesli dvě makety šibenic s tím, že „vlastizrádce“ (zastánce uprchlíků) se patří pověsit. Policisté se cítili povinni odstranit z cesty pět lidí, kteří pochod „blokovali“, přestože „nočníkáři“ je mohli pohodlně obejít z obou stran.

Vyhrožování oběšením shledala policie v pořádku, porušení zákona to prý není, protože šlo o makety šibenic, nikoli o skutečné šibenice. Před soud ovšem dostala dívku, která bránila před zásahem policisty svého přítele. Dvaapadesátikilová žena měla devadesátikilovému policistovi pohmoždit rameno, což ovšem záběry na videu nepotvrzují. Byla za to, zatím nepravomocně, odsouzena k podmínečnému trestu.

Přístup policie si můžeme krátce shrnout slovy, že (údajně) pohmoždit rameno policisty je těžký zločin, mnohem těžší než snaha zranit či zabít druhé lidi, tedy pokud je bereme jako lidi, když jde jen o levičáky. Nemluvě o házení zápalných lahví na vojenský vlak – vojenský materiál je totiž mnohem cennější než životy nějakých levičáků.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po žhářském útoku na Kliniku prohlásil, že vláda očekává důsledné a nezávislé policejní vyšetřování, protože je důležité, aby byli pachatelé odhaleni. A může být spokojen, pachatelé byli odhaleni. A spokojen může být i ministr vnitra Milan Chovanec, který „svou“ policii neustále chválí, ať už zpacká vyšetřování extremistů nebo protiprávně sundává z oken tibetské vlajky při návštěvě čínského prezidenta. Policie poslala pachatelům žhářského útoku na Kliniku zamilovaný vzkaz v růžové obálce, převázaný mašličkou, v němž stojí krasopisně vyvedeno:

Milí fotbaloví přátelé, příště si klidně znovu střílejte světlice či házejte láhve se zapáleným benzinem, na koho jen chcete, my vás za to stíhat nebudeme. Mějte se na svobodě krásně. S pozdravem „pomáhat a chránit krajně pravicové extremisty“ se na vás opět těšíme.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon