romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

George Soros: Tři způsoby, jak zajistit lepší situaci Romů

Brusel, 22.4.2014 15:24, (ROMEA)
George Soros.
George Soros.

Před několika lety jsem navštívil rumunskou vesnici a viděl blížící se krizi. Daná oblast byla domovem Romů, etnické menšiny čítající mezi 10 a 12 miliony lidí roztroušených po celé Evropě, kteří každodenně čelí diskriminaci a pronásledování. V této vesnici Romové přežívali z odpadků na skládce. Uvědomil jsem si, že synové následovali na skládku své otce, zatímco dcery mohly jen doufat, že se jim podaří dobře vdát. Neexistoval pro ně zřejmě žádný způsob, jak by mohli uniknout svému osudu.

Dnes mají romské děti šanci. Díky činnosti Romského vzdělávacího fondu (REF), který jsem založil společně se Světovou bankou – a díky strukturálním fondům Evropské unie jsou děti dobrými studenty škol. Další pilotní program, který doufám bude mít dlouhodobé trvání, umožní romským dětem ze středních odborných škol a učilišť získat místa v rámci pracovních stáží v mezinárodních korporacích.

Jde o zářící bod na poměrně bezútěšném horizontu. Moje nadace se začaly zabývat problematikou Romů v Maďarsku a dalších komunistických zemích před třiceti lety. V těchto zemích se ale po pádu Berlínské zdi životní podmínky Romů ve skutečnosti spíš zhoršily. Takže zatímco došlo k celospolečenskému pokroku, ještě stále toho zbývá hodně, co by se mělo udělat.

Rád bych pochválil Evropskou komisi a Evropský parlament za to, že si uvědomily, jakým problémům Romové čelí, a že v reakci na to utvářejí svou další politiku. Kdyby nebylo těchto snah, situace zmíněných lidí by byla ještě tíživější.

Před deseti lety jsem propojil devět vlád z východní Evropy ve společném úsilí, které jsme nazvali Dekáda romské inkluze. Toto desetiletí již téměř uplynulo a já mohu s radostí oznámit, že Evropská komise má zájem v tomto programu pokračovat. Toto úsilí svádí dohromady členské státy EU s těmi, které mezi její členy nepatří, a nabízí jim nezávislé pozorování vládních programů. Dosáhli jsme dílčích úspěchů a já doufám, že se uchytí a dále rozšíří.

Vyvinuli jsme programy pro začleňování Romů, které fungují. Kdyby se tyto programy mohly s použitím Evropských fondů dále rozrůst, během jedné či dvou generací by mohli být Romové v Evropě dobře integrováni stejně jako Afroameričané ve Spojených státech. Podnikli jsme sice velké kroky ve vzdělávání romských dětí, jejich populace ale roste rychleji než tyto programy. Další podpora z fondů EU by mohla umožnit přístup do školních lavic většímu množství dětí.

Musíme také zajistit, aby ti, kterým se dostane kvalitního vzdělání, nezapomněli, odkud přišli. Malé skupince kvalitně vzdělaných Romů se může podařit integrovat a uniknout tak nepřátelskému stereotypnímu vnímání, kterému čelí jejich bratři a sestry. Několik málo z nich ale může vydláždit cestu mnoha dalším, pakliže přijmou své vlastní dědictví a pocítí hrdost na svou vlastní identitu. Spolupracujeme s Radou Evropy na ustavení Evropského institutu Romů, který bude uchovávat a rekonstruovat jejich kulturu. To Romy utvrdí v tom, aby přijali své dědictví a zachovali si svou vlastní identitu. Předseda Evropské komise vu podpořil a my jsme mu za jeho oporu vděční.

A konečně je třeba zajistit, aby vlády naložili moudře s penězi, které jsou jim na problematiku Romů přiděleny. Až do této chvíle využila většina zemí, které mají velké populace Romů, pouze malý zlomek fondů, které jsou jim poskytovány. Zbytek peněz zůstává nevyužitý. Snad by bylo možné, aby Rada zřídila speciální nadaci řízenou z Bruselu, která by napomáhala zajistit tok peněz k místním poskytovatelům služeb v zemích, kterých se to týká.

Vím, že nic z toho není snadné. Pakliže ale budeme schopni využít lépe zdrojů, které máme k dispozici, a navýšit investice do programů s prokazatelnými výsledky, budeme schopni také zlepšit životní podmínky Romů. Můžeme vzbudit naději tam, kde kdysi nebyla vůbec žádná.

Text vychází z postřehů na Romském summitu EU dne 4. dubna v Bruselu, Belgii.

Originál textu v angličtině: George Soros: Three Ways to Build Upon Roma Progress

George Soros, překlad Jana Kavalírová
Přečteno: 2253x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, EU, Evropská komise, Evropská unie, Evropské fondy, Evropský parlament, Romský summit, Soros GeorgeHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo