romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosa: Protiromský rasismus jako nový styl komunikace vládních opatření proti koronaviru? Nová hlavní hygienička se představuje...

4.3.2021 19:24
Printscreen příspěvku, který sdílela nová hlavní hygieničkou Pavla Svrčinová
Printscreen příspěvku, který sdílela nová hlavní hygieničkou Pavla Svrčinová

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Tolik stručně ze zprávy ČTK, která ovšem už nezmiňuje, že Svrčinová v říjnu na svém facebookovém profilu sdílela rasistický vtip v souvislosti s vládními opatřeními.

Jestli právě protiromský rasismus má být nový styl komunikace, který má přimět občany ČR dodržovat někdy třeba jen několik hodin platná protiepidemická opatření je asi otázka na hlavního píár guru Máru Prchala.

"Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero," sdílel Svrčinová v říjnu 2020.

Potom, co se začal obrázek jejího příspěvku masivně šířit po internetu a začali ho komentovat i významní novináři, svůj příspěvek kolem 19:30 smazala. Po 20 hodině pak už nebyl její profil na Facebooku k nalezení.

Svrčinová pro idnes.cz použila klasickou výmluvu, že ona nic, ona muzikant a popřela, že by vtip sdílela ona. „O co vám jde? Nevím o tom vůbec nic. Opravdu nechápu, jak se mi to na profilu objevilo. Nic takového se mi nelíbí, a proto jsem absolutně zrušila svůj profil,“ řekla pro iDNES.cz.

Existují všaj jasné důkazy, že rasistický vtip na svůj profil sdílela a stejný profil pak z Facebooku zmizel.

Například Jindřich Šídlo ze serveru Seznam Zprávy příspěvek Svrčinové okomentoval lakonicky: "Bílá hygienická síla."

A další kritické komentáře na sociálních sítí neustále přibývají.

"Vyjádření nové hlavní hygieničky je políčkem a urážkou hlavně pro všechny romské zdravotníky a zaměstnance nemocnic, kteří s covidem bojují v první linii. Třeba v naší nemocnici kromě romského lékaře na infekčním oddělení a několika sester pracuje mnoho Romu a Romek v nezdravotnických, ale pro chod nemocnice naprosto nepostradatelných pozicích - jako řidiči, uklízečky, ve stravovacím provozu. I ti bojují teď s covidem v první linii," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Miroslav Brož, aktivista, který nyní pracuje v ústecké nemocnici.

"Odsuzujeme příspěvek, který na své FB stránce sdílela Pavla Svrčinová. Je nepřijatelné, aby člověk, zastávající takovéto rasistické názory, vykonával nejvyšší veřejné funkce," uvedla organizace In IUSTITIA, která pomáhá obětem násilí z nenávisti.

Premiér Andrej Babiš dnes v ČT uvedl, že Svrčinovou považuje v oboru za jednu z nejlepších. Doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří. "Myslím, že to není pro členy vlády, aby dělali nějaké predikce (epidemie), které potom se nenaplní. To už jsme měli několikrát," řekl premiér.

Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka na celoevropské úrovni. O funkci hlavní hygieničky se před pěti lety ucházela ve výběrovém řízení, kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi.

Přečteno: 5139x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Anticiganismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo