romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga: Agentura je o Romech, ale bez Romů

12.5.2015 16:00
Gyulla Banga
Gyulla Banga

Dění kolem Agentury už je opravdu trapné. Je to fraška! Tak zaměstnanci vstoupili do stávky? Pan ministr má docela ještě velkou trpělivost, být na jeho místě já, všechny bych je na hodinu vyházel a s nikým bych o tom nediskutoval. Oni chtějí protestovat? Co se jim nelíbí? Jaké nehorázné peníze berou za to, že prostřednictvím svých partnerů v lokalitách učí Romy, jak si mají zavazovat tkaničky od bot? Jaké mají platy oproti „běžným“ sociálním pracovníkům? V čem jsou jiní, nebo dokonce lepší? Jaká vůbec byla kritéria k tomu, aby někdo mohl v Agentuře pracovat?

Jak je možné, že mají mezi sebou zaměstnance, kteří mají nulové zkušenosti s terénní sociální prací (a to už vůbec nemluvím o tom, jakou mají praxi s romskou komunitou)?

Přečetl jsem si otevřený dopis na Romea.cz, který je adresovaný ministrovi. Hemží se to tam tituly, ovšem nenašel jsem v té výzvě jediné příjmení, kde by bylo jasné, že se jedná o někoho z řad Romů (jistě, i Novák může být Rom, ale nechci zbytečně zkoumat každé jméno).

Zato mezi nimi najdete několik romistů (gádžů), jak jinak. A já se ptám, čím oni mohou být pro romskou komunitu přínosní? Při vší úctě, oni nejsou sociální pracovníci, nemají žádnou praxi, tak jak jim chtějí pomáhat? Mě by to fakt zajímalo.

Pobavil mě jejich jedna z posledních zpráv, kde mezi ghetta kdosi zařadil například lokalitu Černý Most v Praze. Já se ptám, na základě čeho? Ten, kdo to napsal, byl tam někdy? To má být „ghetto“? No, tak to máme v Čechách docela slušné vyloučené lokality, to vám tedy řeknu.

A já bych se rád zeptal, co Agentura dodnes zásadního pro Romy udělala? Kde mají výsledky za těch pár let, co existují? Podle mě neudělala vůbec nic a to je celé. Jen pobírali dotace, aby měli z čeho žít.

Kolik mají mezi sebou zaměstnanců z romských řad? Pět? Nebo spíš jinak, je tam vůbec někdo? Pokud ano, kdo?

Jak chtějí pomáhat Romům bez Romů? Co je to za systém? To je stejné, jako bych dělal taxikáře, aniž bych vlastnil řidičský průkaz.

Už mě opravdu unavuje, když čtu, kolik peněz jde na integraci a podobné projekty. Romové, kteří se chtěli integrovat, ti to dávno učinili a nikoho k tomu nepotřebovali. A ti, kteří nechtějí, těm nepomůže ani miliardová dotace.

Jenže tihle tzv. humanisté, ti nás neustále budou přesvědčovat o něčem jiném. Klasický příklad, nedávný „výzkum“, který ukazuje, že Čechům z menšin nejvíce vadí Romové (kolem 80%). Co se kolem toho strhlo!

No, ale otázkou je, co kdyby v tom výzkumu vyšlo najevo, že většině lidem je úplně jedno, jestli jste Rom nebo Tatar, pokud o vás ani neví? A já se s vámi vsadím, že pokud by podobný výzkum dělalo kupříkladu pět Romů v Praze, že by výsledky byly opravdu úplně jiné.

Ale komu by se hodilo, kdyby byly jiné? Komu to vlastně hraje do karet takový výsledek průzkumu? Můžete hádat. Jistě, Agentuře a jiným, podobným. Oni se přece musí ohánět tím, že mají spousta práce přesvědčovat jiné, že ti Romové nejsou tak špatní. Akorát za tu práci také potřebují slušně zaplatit.

My, Romové, takovou práci (přesvědčovat gádže o tom, že nejsme všichni stejní) děláme od dětství, zdarma. Nikdo nám nikdy za to nezaplatil, leckdy se musíme hájit jakýmkoliv způsobem. Hodně z nás zažilo ten pocit, že ve třídě jsme byli s gádžema na stejné intelektuální úrovni, přesto jsme museli být lepší než oni. Kdo sportoval, musel být pětkrát lepší než průmět atd.

Poradili jsme si tehdy, poradíme si i dnes. Agenturu jako celek by měli okamžitě rozpustit, její pracovníky nepotřebujeme. Místo nich by v městech měli pracovat zkušení romští terénní sociální pracovníci. Každé město by mělo společně s Romy zvolit vlastní koncepci a společně pracovat na vylepšování vztahů.

A ti, co jsou teď ve stávce? Přátelé, nikdo vás nenutí, abyste pracovali pro Agenturu. Většina z vás má slušné vzdělání a nejste schopni si obratem najít jinou práci? Romové nejste, tak snad vás předpokládám nikdo nebude diskriminovat. Jistě, spousta z vás má doma rodiny a tak si nedovolíte sedět doma.

Tak vám přeji hodně štěstí při hledání nového zaměstnání.

Přečteno: 2877x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Martin Šimáček, Odvolání Martina Šimáčka, Sociální, Sociální vyloučení, sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo