romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga: Agentura je o Romech, ale bez Romů

12.5.2015 16:00
Gyulla Banga
Gyulla Banga

Dění kolem Agentury už je opravdu trapné. Je to fraška! Tak zaměstnanci vstoupili do stávky? Pan ministr má docela ještě velkou trpělivost, být na jeho místě já, všechny bych je na hodinu vyházel a s nikým bych o tom nediskutoval. Oni chtějí protestovat? Co se jim nelíbí? Jaké nehorázné peníze berou za to, že prostřednictvím svých partnerů v lokalitách učí Romy, jak si mají zavazovat tkaničky od bot? Jaké mají platy oproti „běžným“ sociálním pracovníkům? V čem jsou jiní, nebo dokonce lepší? Jaká vůbec byla kritéria k tomu, aby někdo mohl v Agentuře pracovat?

Jak je možné, že mají mezi sebou zaměstnance, kteří mají nulové zkušenosti s terénní sociální prací (a to už vůbec nemluvím o tom, jakou mají praxi s romskou komunitou)?

Přečetl jsem si otevřený dopis na Romea.cz, který je adresovaný ministrovi. Hemží se to tam tituly, ovšem nenašel jsem v té výzvě jediné příjmení, kde by bylo jasné, že se jedná o někoho z řad Romů (jistě, i Novák může být Rom, ale nechci zbytečně zkoumat každé jméno).

Zato mezi nimi najdete několik romistů (gádžů), jak jinak. A já se ptám, čím oni mohou být pro romskou komunitu přínosní? Při vší úctě, oni nejsou sociální pracovníci, nemají žádnou praxi, tak jak jim chtějí pomáhat? Mě by to fakt zajímalo.

Pobavil mě jejich jedna z posledních zpráv, kde mezi ghetta kdosi zařadil například lokalitu Černý Most v Praze. Já se ptám, na základě čeho? Ten, kdo to napsal, byl tam někdy? To má být „ghetto“? No, tak to máme v Čechách docela slušné vyloučené lokality, to vám tedy řeknu.

A já bych se rád zeptal, co Agentura dodnes zásadního pro Romy udělala? Kde mají výsledky za těch pár let, co existují? Podle mě neudělala vůbec nic a to je celé. Jen pobírali dotace, aby měli z čeho žít.

Kolik mají mezi sebou zaměstnanců z romských řad? Pět? Nebo spíš jinak, je tam vůbec někdo? Pokud ano, kdo?

Jak chtějí pomáhat Romům bez Romů? Co je to za systém? To je stejné, jako bych dělal taxikáře, aniž bych vlastnil řidičský průkaz.

Už mě opravdu unavuje, když čtu, kolik peněz jde na integraci a podobné projekty. Romové, kteří se chtěli integrovat, ti to dávno učinili a nikoho k tomu nepotřebovali. A ti, kteří nechtějí, těm nepomůže ani miliardová dotace.

Jenže tihle tzv. humanisté, ti nás neustále budou přesvědčovat o něčem jiném. Klasický příklad, nedávný „výzkum“, který ukazuje, že Čechům z menšin nejvíce vadí Romové (kolem 80%). Co se kolem toho strhlo!

No, ale otázkou je, co kdyby v tom výzkumu vyšlo najevo, že většině lidem je úplně jedno, jestli jste Rom nebo Tatar, pokud o vás ani neví? A já se s vámi vsadím, že pokud by podobný výzkum dělalo kupříkladu pět Romů v Praze, že by výsledky byly opravdu úplně jiné.

Ale komu by se hodilo, kdyby byly jiné? Komu to vlastně hraje do karet takový výsledek průzkumu? Můžete hádat. Jistě, Agentuře a jiným, podobným. Oni se přece musí ohánět tím, že mají spousta práce přesvědčovat jiné, že ti Romové nejsou tak špatní. Akorát za tu práci také potřebují slušně zaplatit.

My, Romové, takovou práci (přesvědčovat gádže o tom, že nejsme všichni stejní) děláme od dětství, zdarma. Nikdo nám nikdy za to nezaplatil, leckdy se musíme hájit jakýmkoliv způsobem. Hodně z nás zažilo ten pocit, že ve třídě jsme byli s gádžema na stejné intelektuální úrovni, přesto jsme museli být lepší než oni. Kdo sportoval, musel být pětkrát lepší než průmět atd.

Poradili jsme si tehdy, poradíme si i dnes. Agenturu jako celek by měli okamžitě rozpustit, její pracovníky nepotřebujeme. Místo nich by v městech měli pracovat zkušení romští terénní sociální pracovníci. Každé město by mělo společně s Romy zvolit vlastní koncepci a společně pracovat na vylepšování vztahů.

A ti, co jsou teď ve stávce? Přátelé, nikdo vás nenutí, abyste pracovali pro Agenturu. Většina z vás má slušné vzdělání a nejste schopni si obratem najít jinou práci? Romové nejste, tak snad vás předpokládám nikdo nebude diskriminovat. Jistě, spousta z vás má doma rodiny a tak si nedovolíte sedět doma.

Tak vám přeji hodně štěstí při hledání nového zaměstnání.

Přečteno: 2854x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Martin Šimáček, Odvolání Martina Šimáčka, Sociální, Sociální vyloučení, sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo