romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gyulla Banga: Agentura je o Romech, ale bez Romů

12.5.2015 16:00
Gyulla Banga
Gyulla Banga

Dění kolem Agentury už je opravdu trapné. Je to fraška! Tak zaměstnanci vstoupili do stávky? Pan ministr má docela ještě velkou trpělivost, být na jeho místě já, všechny bych je na hodinu vyházel a s nikým bych o tom nediskutoval. Oni chtějí protestovat? Co se jim nelíbí? Jaké nehorázné peníze berou za to, že prostřednictvím svých partnerů v lokalitách učí Romy, jak si mají zavazovat tkaničky od bot? Jaké mají platy oproti „běžným“ sociálním pracovníkům? V čem jsou jiní, nebo dokonce lepší? Jaká vůbec byla kritéria k tomu, aby někdo mohl v Agentuře pracovat?

Jak je možné, že mají mezi sebou zaměstnance, kteří mají nulové zkušenosti s terénní sociální prací (a to už vůbec nemluvím o tom, jakou mají praxi s romskou komunitou)?

Přečetl jsem si otevřený dopis na Romea.cz, který je adresovaný ministrovi. Hemží se to tam tituly, ovšem nenašel jsem v té výzvě jediné příjmení, kde by bylo jasné, že se jedná o někoho z řad Romů (jistě, i Novák může být Rom, ale nechci zbytečně zkoumat každé jméno).

Zato mezi nimi najdete několik romistů (gádžů), jak jinak. A já se ptám, čím oni mohou být pro romskou komunitu přínosní? Při vší úctě, oni nejsou sociální pracovníci, nemají žádnou praxi, tak jak jim chtějí pomáhat? Mě by to fakt zajímalo.

Pobavil mě jejich jedna z posledních zpráv, kde mezi ghetta kdosi zařadil například lokalitu Černý Most v Praze. Já se ptám, na základě čeho? Ten, kdo to napsal, byl tam někdy? To má být „ghetto“? No, tak to máme v Čechách docela slušné vyloučené lokality, to vám tedy řeknu.

A já bych se rád zeptal, co Agentura dodnes zásadního pro Romy udělala? Kde mají výsledky za těch pár let, co existují? Podle mě neudělala vůbec nic a to je celé. Jen pobírali dotace, aby měli z čeho žít.

Kolik mají mezi sebou zaměstnanců z romských řad? Pět? Nebo spíš jinak, je tam vůbec někdo? Pokud ano, kdo?

Jak chtějí pomáhat Romům bez Romů? Co je to za systém? To je stejné, jako bych dělal taxikáře, aniž bych vlastnil řidičský průkaz.

Už mě opravdu unavuje, když čtu, kolik peněz jde na integraci a podobné projekty. Romové, kteří se chtěli integrovat, ti to dávno učinili a nikoho k tomu nepotřebovali. A ti, kteří nechtějí, těm nepomůže ani miliardová dotace.

Jenže tihle tzv. humanisté, ti nás neustále budou přesvědčovat o něčem jiném. Klasický příklad, nedávný „výzkum“, který ukazuje, že Čechům z menšin nejvíce vadí Romové (kolem 80%). Co se kolem toho strhlo!

No, ale otázkou je, co kdyby v tom výzkumu vyšlo najevo, že většině lidem je úplně jedno, jestli jste Rom nebo Tatar, pokud o vás ani neví? A já se s vámi vsadím, že pokud by podobný výzkum dělalo kupříkladu pět Romů v Praze, že by výsledky byly opravdu úplně jiné.

Ale komu by se hodilo, kdyby byly jiné? Komu to vlastně hraje do karet takový výsledek průzkumu? Můžete hádat. Jistě, Agentuře a jiným, podobným. Oni se přece musí ohánět tím, že mají spousta práce přesvědčovat jiné, že ti Romové nejsou tak špatní. Akorát za tu práci také potřebují slušně zaplatit.

My, Romové, takovou práci (přesvědčovat gádže o tom, že nejsme všichni stejní) děláme od dětství, zdarma. Nikdo nám nikdy za to nezaplatil, leckdy se musíme hájit jakýmkoliv způsobem. Hodně z nás zažilo ten pocit, že ve třídě jsme byli s gádžema na stejné intelektuální úrovni, přesto jsme museli být lepší než oni. Kdo sportoval, musel být pětkrát lepší než průmět atd.

Poradili jsme si tehdy, poradíme si i dnes. Agenturu jako celek by měli okamžitě rozpustit, její pracovníky nepotřebujeme. Místo nich by v městech měli pracovat zkušení romští terénní sociální pracovníci. Každé město by mělo společně s Romy zvolit vlastní koncepci a společně pracovat na vylepšování vztahů.

A ti, co jsou teď ve stávce? Přátelé, nikdo vás nenutí, abyste pracovali pro Agenturu. Většina z vás má slušné vzdělání a nejste schopni si obratem najít jinou práci? Romové nejste, tak snad vás předpokládám nikdo nebude diskriminovat. Jistě, spousta z vás má doma rodiny a tak si nedovolíte sedět doma.

Tak vám přeji hodně štěstí při hledání nového zaměstnání.

Přečteno: 2888x
 

Kam dál:

Štítky:  

Agentura pro sociální začleňování, Martin Šimáček, Odvolání Martina Šimáčka, Sociální, Sociální vyloučení, sociální začleňování



HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo