romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga: Americká lekce

3.1.2013 16:46, (ROMEA)
USA - Česko 7:0
USA - Česko 7:0

Svátky skončily, hurá do práce! První sportovní událost máme za sebou. Jak to dopadlo, to již většina z nás od rána četla na internetu, nebo v novinách. Sám jsem byl zvědavý, jakou čočku naši hokejisté do dvaceti let dostanou po katastrofálním výkonu, který předvedli proti „amíkům".

Deník Sport věnoval jinak velmi prestižnímu turnaji, který každoročně sledují skauti z celé Severní Ameriky, celé čtyři stránky. Ani jiné deníky nezůstaly pozadu. Kritika tam byla, ale na můj vkus celkem opatrná, slabá (až na výjimky).

Přiznám se, neviděl jsem všechna utkání ve skupině, ze které hoši postoupili z druhého místa. Ovšem čtvrtfinálový duel jsem si nenechal ujít. Před samotným zápasem jsem četl, jakou útočnou sílu tento celek má, že se jedná možná o nejsilnější tým za posledních pár let, jaký mají američtí hokejisté respekt atd.

Po druhé třetině jsem vztekle vypnul bednu a nechápal jsem, co tam ty naše mladé naděje předváděly. Zatímco američtí „playeři" hráli evropský, kombinační hokej, využívali širokého ledu a téměř každé vyloučení tvrdě trestali, naši nebyli schopni přejít do útočného pásma, pouze tam nahazovali puky, nějaká kombinace, přečíslení nebo dokonce vytvoření tlaku, ani náhodou. Připadalo mi to, že hrají jako kdysi Němci, kteří měli v družstvu několik naturalizovaných Kanaďanů a tak se snažili hrát pouze kanadský hokej, plný osobních střetů, založený na jednoduchosti.

Jenže v zámoří dávno pochopili, že dnes se takto hrát nedá. Kdybych ten zápas neviděl, ani bych nevěřil, že proti nám hrála americká reprezentace. Martin Hosták (komentátor ČT) často připomínal, že většina hráčů pochází z universitních týmů, kde se relativně podrobně věnují celkovému hokejovému vývoji. Nejsou to tedy hráči, kteří by hráli tak jako většina našich kanadskou juniorskou ligu.

A jsme u toho. Kde je vlastně zakopaný pes? Jak to, že naše mládežnické kategorie hrají již nějakou dobu o udržení v elitní skupině? Jak to, že v Rusku, Kanadě, USA a Švédsku je to jinak? V dospělé reprezentaci na tom pořád tak strašně nejsme. Nemyslím si, že by české extraliga výrazně zaostávala v porovnání s finskou nebo švédskou nejvyšší soutěží. Samozřejmě, ruská KHL, to je jiná úroveň, jenže, tam jsou také poněkud jiné finanční možnosti.

Říkám si tedy, jak to vlastně je? Sláva Lener sliboval, že právě práce s mládeží je pro něj prioritou číslo jedna a inspirací švédský model (který je evidentně úspěšný, protože švédští mladíci letos obhajují loňský titul). Pravda, také říkal, že to potrvá. Jenže, zatím jsou tedy výsledky žalostné, bohužel.

Co je tedy špatně? Jak je možné, že zámořští hokejisté hrají chytrý, evropský hokej, založený také na disciplíně a naši hráči nesmyslně dohrávají souboje v útočném pásmu, střílejí pomalu už od vlastní branky, bruslařsky nestíhají a úspěchem je postup do čtvrtfinále?

Možná by opravdu nebylo na škodu, aby prostě mladí hráči dostávali mnohem více příležitostí v extralize. Jsou tam. Ale žalostně málo! Průser je, že v elitní desítce hráčů, kteří vedou v kanadském bodování české extraligy, je polovina věkově kolem čtyřiceti let. Jistě, Nedvěd, Straka a tak dále, to jsou borci, jenže, asi přirozenější by bylo, kdyby jim mladíci dávali na frak.

Těžko odhadovat, jak budou šampionáty vypadat za pět, deset let. Jen, abychom neslavili, že jsme se zachránili (jako, že k tomu nemáme daleko, podobně, jako Slováci). Dospělá reprezentace se zatím drží, ale jejich nástupci jim zatím příliš nepomáhají k tomu, abychom se nemuseli obávat, že nás časem začnou běžně porážet Norové nebo Dánové.

Pánové z hokejového svazu, budíček! Vlak nám pomalu ujíždí!

VIDEO

Přečteno: 974x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, HokejHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo