romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga: Fotbaloví „fanoušci“ chodí také mohutně podporovat „dělníky“ na protiromské demonstrace

Praha/Bratislava, 27.10.2014 22:22, (ROMEA)
Sparťanští hooligans ozbrojení tyčemi vtrhli do sektoru fanoušků Slovanu a vyvolali hromadnou bitku, která na 40 minut přerušila 23. 10. 2014 zápas Evropské ligy. (FOTO: YouTube.com, Koláž: Romea.cz)
Sparťanští hooligans ozbrojení tyčemi vtrhli do sektoru fanoušků Slovanu a vyvolali hromadnou bitku, která na 40 minut přerušila 23. 10. 2014 zápas Evropské ligy. (FOTO: YouTube.com, Koláž: Romea.cz)

Ve čtvrtek večer sem se těšil na federální derby mezi pražskou Spartou a bratislavským Slovanem. Před koncem prvního poločasu jsem znechuceně vypnul počítač a šel jsem si raději napustit vanu.

Veřejnost odsuzuje řádění chuligánů na stadionech...

Fotbaloví „fanoušci“ předvedli, jakým způsobem je zajímá samotný fotbal. Začali se mlátit hlava nehlava, bylo jim úplně ukradené, že v hledišti jsou malé děti a aby toho nebylo málo, po příchodu pořádkových sil začali po policistech házet vytrhané sedačky (opětovně, nikoho nezajímalo, že se v ochozech nachází několik dětí).

Na druhý poločas jsem se už odmítl dívat, rozhodčí k mému zklamání nechal zápas dohrát, což je škoda. Kdyby arbitr rozhodl jinak, nemusel bych se dívat na další záběry, kde si „fanoušci“ zkoušeli, jak umí ovládat své kopy, hmaty a jiné akrobatické dovednosti (bez jakéhokoliv zájmu pořádkových sil, rozhodčí a hráči raději dělali, že nic nevidí).

Zápas byl vyhodnocen jako rizikový, prý především kvůli zastaralému bratislavskému stadionu. Což o to, souhlasím, není to příliš reprezentativní aréna pro evropskou soutěž, na druhou stranu, nelze se co divit. Inter Bratislava zanikl, Slovan ho využívá dočasně a chápu, že nechtějí investovat do domu, který jim pane neříká.

Já bych se ovšem zeptal jinak, opravdu vše bylo kvůli tomu, v jakém stavu se nachází stadion na Pasienkách? Není to snad kvůli tomu, že se předpokládalo, že z Prahy přijede pár jedinců, které vůbec fotbal nezajímá? Nebo snad není to přesně to, na co čekali (společně s bratislavskými kolegy)? Potyčky mezi sebou, s policisty, vyřádit se, poté sdílet videa po různých serverech a pochlubit se, kde se všude porvali?

A co na to vedení obou týmů? To je na tom to nejlepší, kluby se hádají, kdo je viníkem ve smyslu „Já nic, já muzikant, kdyby nepřišel na píseček, kde jsem zrovna stavěl hrad, tak po něm kyblíčkem nehodím“. Vedení sparťanského klubu sice začíná klasickým klišé „Odsuzujeme násilí na stadionech“, ale to je prostě málo!

Na co vlastně funkcionáři čekají? Na druhý Brusel nebo Liverpool? Začne se řešit, co s těmi grázly, až se opravdu něco stane? Tohle přeci není o stadionech, ale o tom, co tam chodí za diváky a to by si majitelé klubů měli uvědomit, nikoliv alibisticky obviňovat UEFA nebo stav stadionu.

Samozřejmě, zpráva, co se stalo, letěla do celého světa (při takové ostudě se nelze divit) a všiml jsem si, jak reaguje široká veřejnost u nás. Většina je prý znechucena, že takoví „fanoušci“ do ochozů nepatří atd. Potrestat, zákaz na fotbal atd.

... Chuligánům na protiromských pochodech veřejnost fandí

Já bych teď všem rád připomenul totožné „fanoušky“ na jiných zápasech. Není to poprvé, co na to upozorňuji. Velká část totožných osob, tzv. chuligáni jsou také hlavními aktéry pouličních bojů s policisty a civilisty v rámci protiromských pochodů.

Rozdíl je akorát v tom, že nemají na sobě klasické barvy svých klubů. Chodí na takové akce v národních dresech se státními vlajkami v rukou a název jejich týmu nese „dělníci“. Stejně, jako na fotbale jsou jim nějací Romové ve skutečnosti ukradení, jde jim o to samé. Porvat se, udělat bordel, natočit záznamy, poslat na servery a pochlubit se, co kde způsobili. Neřeší, jestli byl někdo zraněn, popřípadě jestli vrhají dlažební kostky po dětech.

Akorát většina široké společnosti vnímá tyto zápasy odlišně. Zatímco řádění na stadionech odsuzují, při protiromských pochodech se ke stejným „nepřizpůsobivým“ divákům přidávají. Prý jdou hájit spravedlnost, díky nim se o problémech mluví. Vrcholem všeho je, že některé organizátory takových „zápasů“ dokonce někteří občané poté volí do zastupitelstva.

Co s chuligány? Proč jim hráči tleskají?

Položme si základní otázku. Chceme slušné a normální diváky na stadionech? Chceme dle německého nebo anglického modelu dosáhnout toho, aby fotbalový zápas byl prestižní událostí, kam chodí celé rodiny s dětmi? Potom musíme tedy vymyslet, co s těmi, kteří se chodí na fotbal „bavit“ po svém.

Začal bych třeba tím, aby hráči po utkání přestali kotli tleskat. Argument, že sparťanští hráči to udělali v Bratislavě na doporučení pořadatelů je nepřijatelný. Kdyby po zápase odešli a netleskali, nikdo by se nad tím nepodivoval.

Delší dobu se volá po změně legislativy, kluby se vymlouvají, že nemohou nic dělat. Nesouhlasím. Můj dům, můj hrad! Majitel klubu, kterému záleží na opravdu slušných divácích, může klidně dát do prodeje pár lístků a hotovo. Jednoduše, nevpustit je do svého domu. Sice by to odnesli ti opravdu slušní, ale věřím, že časem by to i za cenu ztrát pomohlo.

Chce to jen chtít, neustupovat, jako naposledy v Ostravě, kde měli v plánu zavést adresný prodej vstupenek. Tvrdé jádro protestovalo a nakonec se jim povedlo přimět majitele do defenzivního postavení. Chyba! Měl vytrvat! Sakra, kdo je majitelem klubu? Ten, co ho živí, nebo ti, kvůli kterým ročně platí několika miliónové pokuty za to, že neznají základy slušného chování?

Další, kdo by měl konečně tvrdě zasáhnout je fotbalový FAČR. Už žádné výhrůžky, ale tvrdé tresty. Nejste schopni zajistit pořádek ve svých domech? Tak budete hrát pět zápasů bez diváků! Bez rozdílu! V případě, že se jednalo o hostující fanoušky, to samé, pět zápasů natvrdo a klidně bych začal kluby trestat odečtem bodů, nejen pokutami, které, jak je vidět, nemají vůbec žádný efekt.

Škoda, UEFA to vyřeší nejspíš jen pokutami plus nějakým zápasem bez diváků, já bych oba celky nemilosrdně vyloučil ze soutěže a potom by pan Křetínský snad už pochopil, že takhle to dál nejde.

Chuligány je potřeba trestat na všech frontách

Chceme-li ovšem, aby tito „lidé“ byli právem odsuzováni, je potřeba jim ukázat na všech frontách, že o takové nikdo nestojí. Není možné, aby jezdili po městech jen za účelem toho, aby páchali bezohledné násilí na druhých.

Zastupitelé, popřípadě starostové měst by se měli zamyslet, zda stojí o takové individua, co jim chodí do jejich lokalit demonstrovat. Co vlastně demonstrují? Že je to banda idiotů, ke kterým se občas jinak normální občané přidávají?

A nakonec, měli by se zamyslet všichni ti, kteří jdou s nimi do davu. Opravdu vám stojí za to být jejich součástí? Jsou-li lidé s něčím nespokojeni, je v pořádku, že to chtějí nějakým způsobem dát ve svém městě najevo. Měli by ale jasně ukázat, že jim opravdu jde o řešení situace, nikoliv o družby neonacistickými fotbalovými „fanoušky“.

Neonacističtí příznivci fotbalových klubů by už konečně měli dostat od všech červenou kartu! A to na věčné časy.

VIDEO

Přečteno: 1727x
 

Kam dál:

Štítky:  

Fotbal, Násilí, Rasismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo