romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga k Roma Pride: Pochod romské hrdosti nebo laciný cirkus?

Praha, 10.10.2014 12:23, (ROMEA)
Roma Pride 2014 (FOTO: František Kostlán)
Roma Pride 2014 (FOTO: František Kostlán)

Letos jsem na Roma Pride stejně jako loni chyběl. Stejně jako stovky dalších pražských Romů, kteří by zcela logicky měli mít početnou převahu nad ostatními Romy z jiných koutů Čech.

Otázkou je, proč nepřišli? Věděli o tom vůbec? Nebo naopak, věděli, ale nepřišli, protože je jim to prostě ukradené? Těžko říct, lze ovšem předpokládat, že o tom spíš informováni,  minimálně formou sociálních sítí, byli.

Netuším, kolik nás v Praze žije, ovšem mohu v poklidu sdělit, že pokud se koná nějaká dobrá akce, sejde se lidí celkem dost, rozhodně více, než pár desítek lidí, kteří se letošního pochodu zúčastnily.

Vrátím-li se časem o několik měsíců zpět, vzpomenu si na akci zvanou Prague Pride. Tisíce lidí v ulicích, nevídaná mediální kampaň a hlavně, podpora od heterosexuálů jako hrom.

Proč je to u Roma Pride jinak? Kde jsou ti lidé, proč také nadšeně do kamer neříkají, že člověk je člověk a neřeší, zda je někdo černý nebo oranžový? Proč na Prague Pride dorazí patnáct tisíc lidí a na romskou akci dvě nebo tři stovky?

Že by to bylo organizátory? Tomu příliš nevěřím. Pokud by to byla dobrá akce, lidé by to neřešili. Příklad. Nejvíc lidí bylo na koncertě skvělé kapely Terne Čhave na Staroměstském náměstí, která letošnímu Roma Pride dominovala. Určitě tam nikdo neřešil, kdo je pozval.

Pokusím se teď vysvětlit, proč osobně příliš tyhle akce nemám v oblibě. Upozorňuji, je to jen a pouze můj osobní názor a pohled.

Tímto pochodem si prý máme uvědomit, že jsme Romové a že jsme na to hrdí. To je pro mě naprosto směšné, protože toho jsem si vědom minimálně od mateřské školky. Nikdy jsem se za svůj původ nestyděl a ani by mě to nenapadlo. Jsem především člověk a, jako každý, nejsem dokonalý a mám nějaké vady na kráse. 

Tímto pochodem si prý máme uvědomit, že jsme Romové a že jsme na to hrdí. To je pro mě naprosto směšné, protože toho jsem si vědom minimálně od mateřské školky. Nikdy jsem se za svůj původ nestyděl a ani by mě to nenapadlo.

Proč bych měl neustále někoho přesvědčovat o tom, že jsem Rom? Můj otec není ředitel „vápenky“, tedy, jsem tmavý, většina pozná už od pohledu, že mám romský původ. Zajdu-li si nakoupit do supermarketu kdesi v severních Čechách, ostraha mě bude po celou dobu nákupu ochotně doprovázet a to až ke kasám, kde si raději ještě ověří, zda mám jen zboží, které je na účtence.

Budu-li se ucházet o nájemní byt, popřípadě o zaměstnání, a představím se do telefonu jako Dezider Lakatoš, ani není třeba druhou stranu přesvědčovat o tom, že jsem Rom, oni mi to ihned vysvětlí. Takových příkladů bych mohl popsat ještě několik, ale nemá to smysl. Myslím, že je naprosto jasné, co tím chci sdělit.

Kdysi, před mnoha lety, jsem byl v jednom nejmenovaném divadle, kde organizátorka pozvala na pódium jednu romskou slečnu, které se podařilo skončit s drogami. Vzala mikrofon a sdělila „Přestala brát a je to Romka“ a na to se ozval mohutný potlesk.

Říkal jsem si tehdy „super, ale proč k tomu dodává, že je Romka?" A stejné to mám s Roma Pride.

Mám pochodovat ulicí a chtít po lidech, aby mi tleskali za to, že jsem Rom a do kamer nadšeně sdělovali, jak nám fandí? Tohle fakt nemám zapotřebí. To mohu tedy ještě pochodovat s hnědookými (jsme přece jiní, nemáme zelené, šedé nebo modré oči), s černovlasými (to bych ale možná neuhrál) a tak dále.

Mnohem raději budu, když nikoho nebude zajímat, jestli jsem Rom nebo Maďar a budou se spíš zajímat o to, jaký jsem otec, hudebník, soused v domě nebo co já vím.

U mě v domě bydlí Rusové, Ukrajinci, Asiaté, já a sousedé, starousedlíci. A víte co? Nic! Nikoho to nezajímá - a to je dobře. Takhle by to mělo být všude.

Všichni mají rádi mojí dceru. Každý rok před Vánocemi většina sousedů přinese několik dárků, popřejí a tak dále. A myslíte, že je to proto, že jsem já Rom? Houby s octem! Mají nás rádi, znají dceru od narození. Vědí o mně, že jsem hudebník, už dávno jim nepřijde divné, když za mnou chodí do bytu jiní muzikanti (Romové, samozřejmě)a ani se nepodivují, když je občas z mého bytu slyšet pár nástrojů.

Další kapitolou jsou některé výroky, které na akci zazněly. Konkrétně výrok Jožky Mikera. „Dokud nebude zničen prasečák postavený na místě romského holokaustu, nebude v této zemi tolerance. Napřed odstraňte prasečák a až potom hovořte o ,nepřizpůsobivých,´" řekl během projevu Jožka Miker“.

Nemám v úmyslu rozebírat prasečák v Letech. Za sebe říkám, ano, je to nedůstojné a měl by být srovnán se zemí. Ale je mi jasné, že to prostě není tak jednoduché.

Ale na druhou stranu jakoby všechny problémy stály pouze na tom, zda bude zbourán prasečák. Osobně, se vůbec nedivím panu Růžičkovi, že chce, aby jeho pozůstalí měli klid na duši a důstojnou památku. Jenže, někteří aktivisté Lety bohužel využívají pouze k vlastní prezentaci, popřípadě, když se chtějí zviditelnit v médiích.

Většina úspěšných Romů, které osobně znám, je opravdu hrdá na to, že jsou Romové. Ale zároveň jsou právem hrdí na to, že v životě něco dokázali, většinou to samé pochopitelně chtějí po svých dětech. Nikdo nestaví své kariéry na vepřové farmě v Letech!

A většina z nich také osobně nebyla na pochodu romské hrdosti. A víte proč? Protože lidé, kteří je znají, jsou si dobře vědomi, že to jsou Romové, co něco v životě dokázali. Není třeba být podnikatelem a vydělávat balík peněz. Mít práci, vychovávat děti a chovat se normálně, to by mělo ke štěstí stačit všem.

Aspoň, že na akci hráli Terne Čhave. Nebýt toho, tak by tam hrdých Romů bylo ještě asi o něco méně.

Uveřejněné názory nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 3407x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Pride, Shromažďování, Romská hrdostHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo