romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga: Trenére, kapříci už připluli, dám ti dvacetník a musíš jít!

Praha, 9.11.2012 10:07, (ROMEA)
Ilustrační foto: www.fotbal.cz
Ilustrační foto: www.fotbal.cz

Překvapivou informaci jsem se dočetl v deníku Sport. Trenér české reprezentace Michal Bílek má prý před sebou možná poslední zápas roku. A že prý ani předseda svazu pan Pelta už za trenéra ruku do ohně nedá, jak ještě nedávno vykřikoval.

Co se to tedy na Strahově opravdu děje? Všechno to jsou zatím spekulace, které nikdo nepotvrdil, ani nevyvrátil. Zkusím tedy také trochu přidat něco do ohně a pustím se do „odborné“ analýzy.

Vždy jsem si myslel, že reprezentačním trenérem by měl být opravdu top „coach“. Bílek trénoval pražskou Spartu, získal s ní „double“. Jenže, vzpomeňme si, jaké výkony tehdy Sparta podávala: bída, děs, žádná jasná taktika, hráči působili na hřišti jako dekorace.

České „áčko“ - taktika, které nikdo nerozumí, včetně hráčů. Katastrofální herní projev, trápení s fotbalovými „velmocemi“, jako jsou Finové, nebo Bulhaři.

Po skončení ME se houfně slavilo, jaký byl postup ze skupiny byl úspěch. Pelta křičel do světa, „Cíl byl splněn“. A co vlastně bylo tím cílem? Pouhý postup ze skupiny, hra na náhodu a taktika ve stylu „hlavně odzadu, ono to tam možná nějakým zázrakem spadne“? Zázraky se dějí, štěstíčko někdy přeje, ale většinou těm, odvážným.

Osmifinálový "match" s Portugalci, to byla opravdu katastrofa. Jediná střela na bránu, prostě zanďour, jak vyšitý. Jedním slovem, ostuda. Ovšem asi ne pro všechny, prý to jinak nešlo, byli příliš silní atd.

A jak je to teď? Nejdříve oslavné chorály po vítězství nad Maltou, poté remíza s Bulhary, opět s defenzivní taktikou, v domácím prostředí. Výsledek špatný -předvedenou hru bohužel nemůžu okomentovat svým obvyklým slovníkem.

Ani po tomto zápase ovšem nebylo v plánu Bílka odvolat.“ Nemá cenu z toho dělat vědu, ještě zbývá spoustu zápasů, já svým hráčům věřím, až se vrátí Rosický, výkony půjdou nahoru“ - tak komentoval trenér výkon svých vyvolených. Nikdo mu nůž na krk nedal, žádný náznak, že by také mohl být odvolán (jistě, až na velmi dlouhý seznam Bílkových odpůrců v řadách fanoušků, kteří ho nikdy neměli rádi). A světe div se, najednou si přečtu, že možná rozhodne přátelský listopadový zápas se Slováky!

Má to logiku? Každému je přeci známo, že tam jde spíše o to, aby byli vyzkoušeny nové tváře, především z domácí ligy. Výsledek v takových zápasech je druhořadý (pokud se nehraje s Brazilci nebo se Španěly). Kdo tedy, včetně předsedy, očekává ofenzivní manévry „alá“ Barcelona, je blázen, který to nemá v hlavě srovnané.

Těžko očekávat nádherné utkání pro „fajnšmejkry“. Ale hlavně nechápu, co to má být za krok. Ať to skončí jak chce, co se změní? Slováci nám asi „bůra“ nedají, my také ne (leda nějakým zázrakem). Tipuju plichtu, přinejmenším prohru či výhru o gól. Ovšem v žádném případě neočekávám zápas plný krásných kombinací a konstruktivních přihrávek.

Takže, o co vlastně jde? Že by Pelta chtěl opravdu jen zakrýt skandál, kde budeme mít za pár dnů konečně jasno, co to vlastně měl sparťanský boss v kabele? Pravda je, že je zkušený „šíbr“, který ví, co má kdy udělat. Neměl ze sebe dělat hrdinu a podepisovat s Bílkem smlouvu před zahájením ME. Trenér měl být odvolán ihned, na šampionátu jsme ani neměli co dělat (zápas se Skoty rozhodl nafilmovaný Rezkův pád v pokutovém území).

Herní projev je z dlouhodobého hlediska o ničem a lepší to rozhodně nebude. To tam klidně mohl zůstat Straka a bylo to stejné. V zákulisí se povídá, že by novým velitelem kormidla mohl být plzeňský Vrba. Tak ať Pelta znovu zamachruje, vyplatí Bílka a hodí tam trenéra, který svému řemeslu opravdu rozumí a nějaké ty plusové bodíky opravdu získá.

Až se dozvíme, co bylo zase „cinknutý“ a kam tentokrát připlulo pár „kapříků“, bude reprezentace jediný subjekt, který bude mít u fanoušků nějaký kredit.

Přečteno: 866x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kopaná, SportHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo