romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gyulla Banga: Trenére, kapříci už připluli, dám ti dvacetník a musíš jít!

Praha, 9.11.2012 10:07, (ROMEA)
Ilustrační foto: www.fotbal.cz
Ilustrační foto: www.fotbal.cz

Překvapivou informaci jsem se dočetl v deníku Sport. Trenér české reprezentace Michal Bílek má prý před sebou možná poslední zápas roku. A že prý ani předseda svazu pan Pelta už za trenéra ruku do ohně nedá, jak ještě nedávno vykřikoval.

Co se to tedy na Strahově opravdu děje? Všechno to jsou zatím spekulace, které nikdo nepotvrdil, ani nevyvrátil. Zkusím tedy také trochu přidat něco do ohně a pustím se do „odborné“ analýzy.

Vždy jsem si myslel, že reprezentačním trenérem by měl být opravdu top „coach“. Bílek trénoval pražskou Spartu, získal s ní „double“. Jenže, vzpomeňme si, jaké výkony tehdy Sparta podávala: bída, děs, žádná jasná taktika, hráči působili na hřišti jako dekorace.

České „áčko“ - taktika, které nikdo nerozumí, včetně hráčů. Katastrofální herní projev, trápení s fotbalovými „velmocemi“, jako jsou Finové, nebo Bulhaři.

Po skončení ME se houfně slavilo, jaký byl postup ze skupiny byl úspěch. Pelta křičel do světa, „Cíl byl splněn“. A co vlastně bylo tím cílem? Pouhý postup ze skupiny, hra na náhodu a taktika ve stylu „hlavně odzadu, ono to tam možná nějakým zázrakem spadne“? Zázraky se dějí, štěstíčko někdy přeje, ale většinou těm, odvážným.

Osmifinálový "match" s Portugalci, to byla opravdu katastrofa. Jediná střela na bránu, prostě zanďour, jak vyšitý. Jedním slovem, ostuda. Ovšem asi ne pro všechny, prý to jinak nešlo, byli příliš silní atd.

A jak je to teď? Nejdříve oslavné chorály po vítězství nad Maltou, poté remíza s Bulhary, opět s defenzivní taktikou, v domácím prostředí. Výsledek špatný -předvedenou hru bohužel nemůžu okomentovat svým obvyklým slovníkem.

Ani po tomto zápase ovšem nebylo v plánu Bílka odvolat.“ Nemá cenu z toho dělat vědu, ještě zbývá spoustu zápasů, já svým hráčům věřím, až se vrátí Rosický, výkony půjdou nahoru“ - tak komentoval trenér výkon svých vyvolených. Nikdo mu nůž na krk nedal, žádný náznak, že by také mohl být odvolán (jistě, až na velmi dlouhý seznam Bílkových odpůrců v řadách fanoušků, kteří ho nikdy neměli rádi). A světe div se, najednou si přečtu, že možná rozhodne přátelský listopadový zápas se Slováky!

Má to logiku? Každému je přeci známo, že tam jde spíše o to, aby byli vyzkoušeny nové tváře, především z domácí ligy. Výsledek v takových zápasech je druhořadý (pokud se nehraje s Brazilci nebo se Španěly). Kdo tedy, včetně předsedy, očekává ofenzivní manévry „alá“ Barcelona, je blázen, který to nemá v hlavě srovnané.

Těžko očekávat nádherné utkání pro „fajnšmejkry“. Ale hlavně nechápu, co to má být za krok. Ať to skončí jak chce, co se změní? Slováci nám asi „bůra“ nedají, my také ne (leda nějakým zázrakem). Tipuju plichtu, přinejmenším prohru či výhru o gól. Ovšem v žádném případě neočekávám zápas plný krásných kombinací a konstruktivních přihrávek.

Takže, o co vlastně jde? Že by Pelta chtěl opravdu jen zakrýt skandál, kde budeme mít za pár dnů konečně jasno, co to vlastně měl sparťanský boss v kabele? Pravda je, že je zkušený „šíbr“, který ví, co má kdy udělat. Neměl ze sebe dělat hrdinu a podepisovat s Bílkem smlouvu před zahájením ME. Trenér měl být odvolán ihned, na šampionátu jsme ani neměli co dělat (zápas se Skoty rozhodl nafilmovaný Rezkův pád v pokutovém území).

Herní projev je z dlouhodobého hlediska o ničem a lepší to rozhodně nebude. To tam klidně mohl zůstat Straka a bylo to stejné. V zákulisí se povídá, že by novým velitelem kormidla mohl být plzeňský Vrba. Tak ať Pelta znovu zamachruje, vyplatí Bílka a hodí tam trenéra, který svému řemeslu opravdu rozumí a nějaké ty plusové bodíky opravdu získá.

Až se dozvíme, co bylo zase „cinknutý“ a kam tentokrát připlulo pár „kapříků“, bude reprezentace jediný subjekt, který bude mít u fanoušků nějaký kredit.

Přečteno: 908x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kopaná, SportHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo