romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Helena Válková pro ROMEA TV: Nezapojení Romů? Výroky ombudsmana nejsou pravdivé. Odvolání Šimůnkové z rad nerozumím, vždy byla dobře připravená

21.1.2021 20:40
Monika Šimůnková (vlevo), Stanislav Křeček a Helena Válková (Koláž: Romea.cz)
Monika Šimůnková (vlevo), Stanislav Křeček a Helena Válková (Koláž: Romea.cz)

Jako velmi nepříjemné překvapení označila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) postup ombudsmana Stanislava Křečka, který kritizoval připravovanou vládní strategii integrace Romů. Výtky veřejného ochránce práv o neúčasti romských zástupců na přípravě dokumentu podle Válkové nejsou pravdivé. Odvolání Moniky Šimůnkové z vládních lidskoprávních rad nerozumí. Zmocněnkyně to uvedla v exkluzivním rozhovoru pro ROMEA TV. 

VIDEO

"Vnímám nelibě a s nepříjemným překvapením, jak postupoval Stanislav Křeček, pokud jde o kritiku materiálu, který není finální, který je v připomínkovém řízení," uvedla pro ROMEA TV Helena Válková s tím, že by spíše očekávala, že ombudsman zvedne telefon a řekne své výhrady přímo než, že je bude sdělovat přes média.

Podle Válková navíc Stanislav Křeček uvedl ve svých připomínkách nepravdu, protože na přípravě strategie spolupracovali samotní Romové a neziskové organizace, tak jako nikdy v minulosti. "Měla jsem 2 poradce. Editu Stejskalovou a pana docenta Kaleju. Na strategii pracovali členové RomanoNetu a další, kteří se chtěli zapojit. Vůbec není pravda, že by na tom neparticipovali. Možná je to právě proto, tak revoluční a razantní materiál i pro některé rezorty a očividně i pro pana veřejného ochránce práv," dodala v rozhovoru Helena Válková.

Křeček na webu svého úřadu před týdnem uvedl, že chystaná strategie integrace Romů je "nerealizovatelná a sestavená bez znalosti věci". Ve svých připomínkách mimo jiné napsal, že někteří Romové mají problémy s bydlením ne kvůli diskriminaci, ale kvůli tomu, že "devastují bytový fond a přeměňují část obcí ve vyloučené lokality". Křečkovi ve strategii chybí zapojení Romů do řešení. Ombudsmanova zástupkyně Šimůnková ČTK řekla, že ji Křeček kvůli nesouhlasu s jeho připomínkami odvolal ze tří vládních rad.

"Navozuje to podivný pocit odvety za nějaké vyjádření. To by nemělo určitě mezi reprezentanty ochránců lidských práv, nezávislých, volených Poslaneckou sněmovnou, být normální chování, standardní chování. Měli by jít příkladem," řekla Válková. Podotkla ale, že veřejný ochránce má právo si zástupce své kanceláře vybrat.

Podle Válkové zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková na jednání rad chodila vždy dobře připravená. "V každém případě tomu nerozumím," reagovala Válková na to, že Stanislav Křeček svou zástupkyni odvolal ze tří rad.

Šimůnková uvedla, že ji Křeček odvolal z vládních rad pro lidská práva, pro rovnost žen a mužů a pro záležitosti romské menšiny. Členem rady pro lidská práva a rady pro rovnost žen a mužů má být podle jejich statutů výslovně ombudsman. Křeček je uvedený v seznamu členů rady pro lidská práva na webu vlády. Mezi členy vládní rady pro rovnost žen a mužů je ale vedená Šimůnková. Do rady vlády pro záležitosti romské menšiny vysílá kancelář veřejného ochránce podle statutu jednoho zástupce, který je pak členem rady. Jmenuje ho a případně odvolává na ombudsmanův návrh předseda rady, kterým je teď premiér Andrej Babiš (ANO).

Přečteno: 834x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Helena Válková, Stanislav Křeček, Monika Šimůnková, Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, OmbudsmanHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo