romea - logo
22. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hnídek alias Ortel bagatelizuje svou neonacistickou minulost. Důkazy o jeho současném spojení s rasisty a extremisty

18.12.2016 18:40
Tomáš Hnídek (Ortel) a neonacistická skupina Conflict 88
Tomáš Hnídek (Ortel) a neonacistická skupina Conflict 88

V nedávném rozhovoru moderátorky Zuzany Bubílkové s Tomášem Hnídkem Ortelem druhý jmenovaný několikrát bagatelizuje i záměrně mlží o své dávné i nedávné minulosti a současnosti. Podle jeho slov nemá s neonacistickým hnutím pranic společného. Když se však blíže podíváme na lidi, po jejichž boku se ještě nedávno zúčastňoval demonstrací, na logo, které nosil na kšiltovce, na demonstrace, na kterých vystupuje nebo na jeho ochranku, Ortelovo napojení na současnou extrémistickou a neonacistickou scénu je zcela jednoznačně patrné.

V pořadu rádia Impuls Co vy na to, Zuzano? odpovídá Ortel, který dříve působil v neonacistické skupině Conflict 88, na otázku moderátorky, zda se ztotožňoval s pozdravem "Heil Hitler!", provolávaným na koncertech této kapely (jejímž neonacistickým kryptogramem je právě číslice 88), že v té době figuroval ve zmíněné kapele jako bubeník.

"Neztotožňoval jsem se s tímto pozdravem. Bylo to před dvaceti lety a nějakým způsobem jsem se vyvíjel. Vyvíjel jsem se, že nejenom mé myšlení, ale samozřejmě i mé postoje. V tý době jsem v té kapele figuroval jako bubeník a byl jsem tam rok a půl," uvedl v rozhovoru Hnídek.

V této souvislosti stojí za zmínku mj. třeba skutečnost, že ještě před rokem jste si mohli v plzeňském podniku Schenk, jehož byl tehdy Hnídek majitelem, objednat „guláš pana Ortela“ za symbolických 88 korun. Akustickou verzi některých písní z repertoáru skupiny Conflict 88 navíc Ortel, který se dle svých slov ve svém myšlení a postojích posunul, hraje i nadále – jen pod jiným jménem.

Moderátorka Bubílková zmínila na Impulsu též nedávno odvysílaný dokument režiséra Víta Klusáka, v němž jsou zachyceni fanoušci Ortela, jak na jeho koncertě hajlují. "V pořadu České televize 168 hodin režisér Vít Klusák ukázal, že na Vašich koncertech se stále hajluje. A to jsem viděla, takže to tam je," řekla Bubílková.

"Abych pravdu řekl, tak já jsem neviděl ten záznam, ale bylo mi řečeno, že tam bylo pouze nějakým způsobem ukázáno předsálí toho koncertu, kde tedy byli nějací lidé, co se potřebovali touto formou na sebe upozornit. Já jenom říkám, že hraju každý víkend a na každém koncertu máme policii. Máme dohled policejní. Pokud by se něco takového dělalo na našich koncertech pravidelně, myslím si, že už bychom si dávno nezahráli," odpověděl Hnídek alias Ortel.

Na otázku, zda by svého hajlujícího fanouška zpěvák napomenul, Ortel odpovídá, "samozřejmě!"

Koncert skupiny Conflict 88 u příležitosti oslavy výročí srbské pobočky neonacistické organizace Blood and Honour Serbia

S jeho tvrzením jsou však v přímém rozporu fotografie pořízené na koncertu skupiny Conflict 88 z oslavy výročí srbské pobočky organizace Blood and Honour Serbia, na níž se zpěvák hajlující fanoušky napomenout nesnaží ani náznakem. Kulisy koncertu tvoří prapory s lebkami neonacistických organizací Combat 18 a Blood and honour (Krev a čest).

Na moderátorčinu poznámku, že dal Ortel Dělnické straně povolení k tomu, aby byla píseň Hadr použita jako hymna této neonacistické strany, reaguje Ortel výmluvou: "Já jsem jim dal dodatečný souhlas, protože my nejsme v OSE. Když si jakoukoliv písničku kdokoliv vezme a vezme si ji jako svojí hymnu, tak my s tím už nic neuděláme."

Budeme-li se jeho slovy, jimiž se de facto distancoval od spojování s Dělnickou stranou a neonacisty, zabývat důkladněji, přijdeme na několik zajímavých nesrovnalostí.

Ještě v srpnu 2013 se Tomáš Ortel po boku známých neonacistů z uskupení Čeští lvi zúčastnil demonstrace v Plzni a jako správný "vlastenec" na ní držel Českou vlajku vzhůru nohama. Ve stejné době nosil též kšiltovku s logem W.P.E.P. (White Power Evropští Patrioti), což je sdružení založené bývalým členem Dělnické strany, neonacistou Jaromírem Pytlem. (Toto sdružení kromě jiných aktivit "proslavily" fotky ze srpnového srazu z roku 2011 v jihočeské Kaplici, kde se hajlovalo, až se hory zelenaly.)

V srpnu 2013 se Tomáš Hnídek (Ortel) po boku známých neonacistů z uskupení Čeští lvi zúčastnil demonstrace v Plzni a jako správný "vlastenec" na ní držel Českou vlajku vzhůru nohama.

Tomáš Hnídek alias Ortel s kšiltovkou s logem W.P.E.P. (White Power Evropští Patrioti)

Aby toho nebylo málo, vystoupil Ortel v roce 2015 opakovaně na tzv. Táborech lidu pořádaných extremistickou Národní demokracií hlásící se k ideám Národního socialismu, jejímž předsedou je rasista a antisemita Adam B. Bartoš. Za zmínku též stojí Ortelovo hudební vystoupení na demonstraci, kterou dne 17. 9. 2016 na Václavském náměstí pořádala známá Adama B. Bartoše, Lucie Hašková ze spolku Za naši kulturu a bezpečnou zem. Nabídku islamofoba Martina Konvičky vystoupit na jednom pódiu s romským zpěvákem ovšem Ortel jasně odmítl.

Jak by taky ne, když mezi nejužší okruh lidí, se kterými se Tomáš Ortel stýká a zároveň mu dělá ochranku, patří příznivec politického hnutí Řád Národa, Petr Procházka, který na svém Facebooku často sdílí velmi nenávistné a rasistické příspěvky namířené zejména vůči Romům a černochům, a který často nepokrytě adoruje Adolfa Hitlera. Na obrázcích, které sdílí, se tak Hitler objevuje například na sérii s texty jako: "Vylezeš z nádraží, tady cigáni, tamhle cigáni!", "Málo plynu, ty vole!" či obrázek člena Ku-Klux-Klanu v bílé kápi s textem: "KDYŽ VYHUBÍME NEGRY, PORAZÍME RASISMUS!, SAY NO TO RACISM" a podobně.

Petr Procházka dělá Ortelovi řidiče, ochranku a pravděpodobně se podílel například i na organizaci koncertu Tomáše Ortela v kulturním domě v Luhačovicích, který proběhl dne 3. 12. 2016.

V takovémto kontextu důkazů je pravděpodobnost toho, že Tomáš Ortel neví, po boku jakých lidí se účastní demonstrací, neví, čí logo má na kšiltovce, neví kdo pořádá demonstrace na kterých vystupuje, či neví, kdo mu dělá ochranku, řidiče a spoluorganizátora jeho akcí, prakticky nulová.

V tomto kontextu nelze Tomáše Ortela označit jinak než za rasistu a neonacistu.

Přečteno: 9293x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Ortel, Neonacismus, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocněníCOVID-19 podvod, jak ta nemoc je smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo