romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hnídek alias Ortel bagatelizuje svou neonacistickou minulost. Důkazy o jeho současném spojení s rasisty a extremisty

18.12.2016 18:40
Tomáš Hnídek (Ortel) a neonacistická skupina Conflict 88
Tomáš Hnídek (Ortel) a neonacistická skupina Conflict 88

V nedávném rozhovoru moderátorky Zuzany Bubílkové s Tomášem Hnídkem Ortelem druhý jmenovaný několikrát bagatelizuje i záměrně mlží o své dávné i nedávné minulosti a současnosti. Podle jeho slov nemá s neonacistickým hnutím pranic společného. Když se však blíže podíváme na lidi, po jejichž boku se ještě nedávno zúčastňoval demonstrací, na logo, které nosil na kšiltovce, na demonstrace, na kterých vystupuje nebo na jeho ochranku, Ortelovo napojení na současnou extrémistickou a neonacistickou scénu je zcela jednoznačně patrné.

V pořadu rádia Impuls Co vy na to, Zuzano? odpovídá Ortel, který dříve působil v neonacistické skupině Conflict 88, na otázku moderátorky, zda se ztotožňoval s pozdravem "Heil Hitler!", provolávaným na koncertech této kapely (jejímž neonacistickým kryptogramem je právě číslice 88), že v té době figuroval ve zmíněné kapele jako bubeník.

"Neztotožňoval jsem se s tímto pozdravem. Bylo to před dvaceti lety a nějakým způsobem jsem se vyvíjel. Vyvíjel jsem se, že nejenom mé myšlení, ale samozřejmě i mé postoje. V tý době jsem v té kapele figuroval jako bubeník a byl jsem tam rok a půl," uvedl v rozhovoru Hnídek.

V této souvislosti stojí za zmínku mj. třeba skutečnost, že ještě před rokem jste si mohli v plzeňském podniku Schenk, jehož byl tehdy Hnídek majitelem, objednat „guláš pana Ortela“ za symbolických 88 korun. Akustickou verzi některých písní z repertoáru skupiny Conflict 88 navíc Ortel, který se dle svých slov ve svém myšlení a postojích posunul, hraje i nadále – jen pod jiným jménem.

Moderátorka Bubílková zmínila na Impulsu též nedávno odvysílaný dokument režiséra Víta Klusáka, v němž jsou zachyceni fanoušci Ortela, jak na jeho koncertě hajlují. "V pořadu České televize 168 hodin režisér Vít Klusák ukázal, že na Vašich koncertech se stále hajluje. A to jsem viděla, takže to tam je," řekla Bubílková.

"Abych pravdu řekl, tak já jsem neviděl ten záznam, ale bylo mi řečeno, že tam bylo pouze nějakým způsobem ukázáno předsálí toho koncertu, kde tedy byli nějací lidé, co se potřebovali touto formou na sebe upozornit. Já jenom říkám, že hraju každý víkend a na každém koncertu máme policii. Máme dohled policejní. Pokud by se něco takového dělalo na našich koncertech pravidelně, myslím si, že už bychom si dávno nezahráli," odpověděl Hnídek alias Ortel.

Na otázku, zda by svého hajlujícího fanouška zpěvák napomenul, Ortel odpovídá, "samozřejmě!"

Koncert skupiny Conflict 88 u příležitosti oslavy výročí srbské pobočky neonacistické organizace Blood and Honour Serbia

S jeho tvrzením jsou však v přímém rozporu fotografie pořízené na koncertu skupiny Conflict 88 z oslavy výročí srbské pobočky organizace Blood and Honour Serbia, na níž se zpěvák hajlující fanoušky napomenout nesnaží ani náznakem. Kulisy koncertu tvoří prapory s lebkami neonacistických organizací Combat 18 a Blood and honour (Krev a čest).

Na moderátorčinu poznámku, že dal Ortel Dělnické straně povolení k tomu, aby byla píseň Hadr použita jako hymna této neonacistické strany, reaguje Ortel výmluvou: "Já jsem jim dal dodatečný souhlas, protože my nejsme v OSE. Když si jakoukoliv písničku kdokoliv vezme a vezme si ji jako svojí hymnu, tak my s tím už nic neuděláme."

Budeme-li se jeho slovy, jimiž se de facto distancoval od spojování s Dělnickou stranou a neonacisty, zabývat důkladněji, přijdeme na několik zajímavých nesrovnalostí.

Ještě v srpnu 2013 se Tomáš Ortel po boku známých neonacistů z uskupení Čeští lvi zúčastnil demonstrace v Plzni a jako správný "vlastenec" na ní držel Českou vlajku vzhůru nohama. Ve stejné době nosil též kšiltovku s logem W.P.E.P. (White Power Evropští Patrioti), což je sdružení založené bývalým členem Dělnické strany, neonacistou Jaromírem Pytlem. (Toto sdružení kromě jiných aktivit "proslavily" fotky ze srpnového srazu z roku 2011 v jihočeské Kaplici, kde se hajlovalo, až se hory zelenaly.)

V srpnu 2013 se Tomáš Hnídek (Ortel) po boku známých neonacistů z uskupení Čeští lvi zúčastnil demonstrace v Plzni a jako správný "vlastenec" na ní držel Českou vlajku vzhůru nohama.

Tomáš Hnídek alias Ortel s kšiltovkou s logem W.P.E.P. (White Power Evropští Patrioti)

Aby toho nebylo málo, vystoupil Ortel v roce 2015 opakovaně na tzv. Táborech lidu pořádaných extremistickou Národní demokracií hlásící se k ideám Národního socialismu, jejímž předsedou je rasista a antisemita Adam B. Bartoš. Za zmínku též stojí Ortelovo hudební vystoupení na demonstraci, kterou dne 17. 9. 2016 na Václavském náměstí pořádala známá Adama B. Bartoše, Lucie Hašková ze spolku Za naši kulturu a bezpečnou zem. Nabídku islamofoba Martina Konvičky vystoupit na jednom pódiu s romským zpěvákem ovšem Ortel jasně odmítl.

Jak by taky ne, když mezi nejužší okruh lidí, se kterými se Tomáš Ortel stýká a zároveň mu dělá ochranku, patří příznivec politického hnutí Řád Národa, Petr Procházka, který na svém Facebooku často sdílí velmi nenávistné a rasistické příspěvky namířené zejména vůči Romům a černochům, a který často nepokrytě adoruje Adolfa Hitlera. Na obrázcích, které sdílí, se tak Hitler objevuje například na sérii s texty jako: "Vylezeš z nádraží, tady cigáni, tamhle cigáni!", "Málo plynu, ty vole!" či obrázek člena Ku-Klux-Klanu v bílé kápi s textem: "KDYŽ VYHUBÍME NEGRY, PORAZÍME RASISMUS!, SAY NO TO RACISM" a podobně.

Petr Procházka dělá Ortelovi řidiče, ochranku a pravděpodobně se podílel například i na organizaci koncertu Tomáše Ortela v kulturním domě v Luhačovicích, který proběhl dne 3. 12. 2016.

V takovémto kontextu důkazů je pravděpodobnost toho, že Tomáš Ortel neví, po boku jakých lidí se účastní demonstrací, neví, čí logo má na kšiltovce, neví kdo pořádá demonstrace na kterých vystupuje, či neví, kdo mu dělá ochranku, řidiče a spoluorganizátora jeho akcí, prakticky nulová.

V tomto kontextu nelze Tomáše Ortela označit jinak než za rasistu a neonacistu.

Přečteno: 7653x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Ortel, Neonacismus, Extremismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo